Dal Apple Intelu košem kvůli zabugovanosti procesorů Skylake? Nejspíš to bylo vedlejší

61

Podle aktuální zprávy prý odchod Applu od procesorů Intel zavinilo to, že architektura Skylake byla „abnormálně“ plná chyb. Zas tak prosté to ale nebude.

Minulý týden po letech Apple potvrdil plán přechodu na procesory ARM, o kterém se sice dlouho spekulovalo i o něm mluvily úniky (před pár lety o tomto plánu zejména začal psát Bloomberg), ale až teď ho firma přiznala. S tím se objevily i různé analýzy a výklady o tom, jaké budou dopady, ale i jaké k tomu vedly příčiny.

Objevila se mezi nimi zpráva, že údajně za vším měly stát procesory Skylake a jejich problémy. Jenže ve skutečnosti to bude spíš trochu jinak, jak se pokusíme předestřít.

Exzaměstnanec Intelu a údajné bugy Skylake

Toto vysvětlení pochází od exzaměstnance Intelu Françoise Piednoëla, který během streamu na internetu přišel s tvrzením, že ví, proč Apple Intel opustil. Údajně byl tím zásadním bodem zlomu procesor Skylake z roku 2015. Ne ovšem proto, že kvůli opoždění 10nm procesoru tato architektura přesluhovala o 2–3 roky proti původnímu plánu. Podle Piednoëla údajně v té době procesory Intelu začaly trpět větším množstvím chyb (tzv. errata), což ukazovalo na hůře zvládnutou kontrolu kvality při vývoji.

Podle Piednoëla bylo Skylake „abnormálně špatné“. Inženýři Applu v jednu chvíli začali nacházet chyby v procesorech téměř stejně často, jako na ně přicházela vlastní kontrola v rámci Intelu. A takováto situace stála Intel důvěru. Podle Piednoëla Apple, který si do této chvíle s možností vlastních procesorů pro Macy třeba jen v duchu pohrával, kvůli tomuto mohl dojít k rozhodnutí, že kvůli údajně nekvalitním čipům Intelu je přechod teď nutnost.

Sníměk čipu Intel Skylake
Snímek čipu Intel Skylake (Zdroj: Intel)

Že Apple nemohl vydržet chybovost Intelu je samozřejmě nesmírně atraktivní sólokapr do novinových titulků, takže se zpráva hned rozlétla médii. Ovšem osobně bych k tomuto byl hodně skeptický. Je pravda, že ve Skykaje byly nalezeny bugy způsobující zamrznutí CPU, a to až po vydání (první ne tak zásadní časně, druhý, tzv. JCC erratum až po čtyřech letech), ale že by byl úplně extrémně problémový, tak to z vnějšího pohledu úplně nevypadá.

Komplexita čipů stoupá, takže nárůst počtu různých errata je do značné míry přirozený (a Apple se mu také nevyhne). Moc se mi nezdá, že by Apple opravdu tehdy objevoval nějaká ohromná kvanta chyb, o nichž Intel nevěděl. Natož pak že by jich odhaloval „téměř stejně“.

The quality assurance of Skylake was more than a problem. It was abnormally bad. We were getting way too much citing for little things inside Skylake. Basically our buddies at Apple became the number one filer of problems in the architecture. And that went really, really bad.

When your customer starts finding almost as much bugs as you found yourself, you’re not leading into the right place.

For me this is the inflection point. This is where the Apple guys who were always contemplating to switch, they went and looked at it and said: ‚Well, we’ve probably got to do it.‘ Basically the bad quality assurance of Skylake is responsible for them to actually go away from the platform.

— François Piednoël (Via: PC Gamer)

Kompromisy učiněné ve validaci procesorů?

To, že v době Skylake mě Intel problémy s validací a včasným nacházením chyb v architektuře, je ovšem docela dobře možné. Před lety se objevily informace, že Intel poněkud omezil zdroje a čas na ověřování architektury, což by mohla být příčina horší odladěnosti u Skylake. Paradoxní je, že Intel údajně na zrychlení (omezení) ověřování procesorů začal tlačit koncem roku 2013 pod tlakem ARMu. Management tehdy měl za to, že výrobci čipů ARM jsou s validací hotoví mnohem rychleji a delším ověřováním je Intel znevýhodněný.

V tomto případě je ještě také třeba oddělit to, co přesně Piednoël říkal, od mediální interpretace. Pokud si poslechnete ono video celé, tak jeho poselství bylo hlavně o tom, že za Briana Krzanicha (nástup 2013 – odejití 2019) Intel utrpěl špatnými manažery a interními politikami. Chyby Skylake a možná dopad na trajektorii Applu byl podle všeho míněný jako ilustrace. Citující média z toho nicméně udělala „důvod, proč Apple přešel na ARM“, což asi nebylo smyslem tohoto příběhu.

Spíš historka než historie?

Problém je také trochu v tom, že pokud sledujete počítačů se týkající příspěvky na Piednoëlově twitteru, můžete narazit na spoustu názorů či tvrzení, které jsou trošku zvláštní. Někdy těžko říct, jestli jde o trolling nebo takříkajíc fandovský zápal (to by se týkalo některých dost nerealistických názorů, když přijde na konkurenční AMD a jeho produkty). Trošku to budí podezření, že Piednoël není úplně ten typ člověka, u kterého se můžete spolehnout, že jeho komentáře k technickým počítačovým věcem budou vždycky hodně poučné a informativní.

Osobně z toho mám dojem, že je na sociálních sítích aktivní spíš jako běžný člověk, který si kolikrát spíš dělá legraci, než že píše vážně, a někdy se nechá strhnout různými vrtochy. Nelze podcenit ani to, že dal k dobru přehnanou historku jen tak pro zábavu nebo kvůli získání pozornosti.

Francois Piednoel
François Piednoël (profilová fotka na Twitteru)

Zpráva určená akcionářům?

Zde možná nemusí, ale také by mohla být významná jedna okolnost: Piednoël na twitteru před pár měsíci začal mluvit o tom, že by chtěl kandidovat do správní rady Intelu proti stávajícím radním. Dle své prezentace by prý dokázal opravit nejrůznější chyby, kterých se management dopustil a problémy, do kterých se tím Intel dostal.

Nelze vyloučit, že historka s chybami ve Skylake je trošku divadlo na akcionáře, kteří radu volí. Piednoël by v něm hrál na to, že odchod Applu vlastníky akcií znejistí, a stylizoval se do role toho, kdo rozumí příčině problémů a tomu, co s nimi dělat.

Primární příčiny je asi nutné hledat jinde

Nejzásadnější důvod, proč se úplně nezdá, že by zrovna tato konkrétní věc stála za rozhodnutím Applu, je v tom, že vysvětlení časově nesedí. Skylake vyšlo v roce 2015, i pokud budeme předpokládat, že si Intel tohoto klienta velmi předcházel, pravděpodobně Apple neměl vzorky čipů, aby v nich mohl odhalovat nějaká errata, před začátkem roku 2014. Pokud se ovšem vůbec mluví o době před uvedením procesorů a ne třeba a o letech 2015–2016, kdy už byly na trhu.

Ve skutečnosti ale pravděpodobně Apple začal na svých vlastních CPU v Macboocích pracovat mnohem dřív (ostatně Piednoël sám říká, že Apple mohl i předtím o věci uvažovat), Bloomberg údajně o věci slyšel už v roce 2012. První velmi ambiciózní procesorová architektura Applu byl již čip A7, první 64bitový ARM (64bitové rozšíření ARMv8 bylo oznámeno a odhaleno již v roce 2012, ale Apple měl první na trhu implementaci).

Už během jeho vývoje pravděpodobně Apple pracoval s cílem se eventuálně osamostatnit. Osobně bych řekl, že v roce 2014–2016 už nemuselo být nutné další přesvědčování. Bez ohledu na to, jestli byl Skylake dobrý nebo špatný, nejspíš už Apple věděl, co chce (tj. vlastní CPU).

Prezentace k přechodu počítačů Apple Mac z procesorů Intel na ARM Zdroj AnandTech 01
Prezentace k přechodu počítačů Apple Mac z procesorů Intel na ARM (Zdroj: AnandTech). Intel byl opuštěn stejně jako PowerPC před ním. V roce 2005 si ještě firma vlastní CPU dovolit nemohla, ale o pět až šest let později už ho nejspíš plánovala

Galerie: Přechod počítačů Apple Mac z Intelu na procesory ARM: oznámení na WWDC

Podmínky, které Applu dovolily vlastní procesory, se utvořily ještě před procesory Skylake

Už v první polovině dekády (minimálně od let 20112012) totiž měl Apple velmi velké zisky z prodeje mobilů, tabletů, aplikací a ostatních produktů, a tím velmi velké množství peněz k investicím. Investice do vlastních smartphonových procesorů firmě opět zvýšila marže a výdělky na úkor Samsungu, který ji dodával SoCy Hummingbird ze začátku. Podobně to Apple chce udělat s modemy v telefonech. Obchodní model této firmy pracuje s tzv. vertikální integrací, která znamená vlastní výrobu produktu na co nejvíce úrovní jeho součástí.

Přechod Maců na tento model s vlastními čipy je jenom logickým rozšířením Applovské metody podnikání. Protože má firma vysokou až diktátorskou kontrolu nad svými platformami, nečelí neúměrně vysokým technickým bariérám (jako by čelila platforma PC). Takže hlavní bariéra je, zda firma má vlastní procesor, kterým Intel může nahradit, a to, zda si to může dovolit.

To první zřejmě v posledních pár letech nastalo. Je možné, že kdyby se Intel víc snažil, měl by Apple větší strach na ARMy přejít. Ale je velmi pravděpodobné, že by Intel opustil stejně, i pokud by x86 procesory byly výrazně rychlejší než teď, i když by třeba musel počkat o další rok či dva. O výkon nejspíš nejde tolik jako o onu integraci, která přináší větší kontrolu nad produktem a větší výdělek díky odstranění subdodavatele. Peníze jak už bylo řečeno pro Apple v této dekádě nebyly problém.

ARM procesor obsluhující čtečku otisků v MacBooku Pro (Zdroj: iFixit)

Ambice, ne reakce

Při rozhodování o tomto zásadním kroku samozřejmě mohlo přispět leccos, třeba zvažování tehdy aktuálních problémů pozorovaných u Intelu, o kterých mluví Piednoël. Takové důvody ale asi vždy byly spíš dokreslení a jen dílčí přísady. Různých takových pro a proti určitě v analýzách figurovalo mnoho, ale jsme toho názoru, že centrální musel být přímo jednou zvolený strategický záměr Applu a ne nahodilá vnější skutečnost jako errata u konkrétního CPU, které mělo být používáno jen pár let. Onen strategický záměr získat soběstačnost a expandovat do oblasti procesorů byl pravděpodobně být celou dobu primárním hybatelem.

V krátkosti: Apple na svoje vlastní čipy nejspíš přešel prostě proto, protože chtěl (pravda, i toto je jenom úvaha a interpretace, ne ověřený fakt). Teorie o chybách ve Skylake chápaná doslova vyznívá tak, že Apple byl konfrontován s nějakou situací a jako reakci na to přišel se strategií vlastních CPU. Jenže je spíš pravděpodobné, že toto rozhodnutí bylo nevyprovokovanou akcí, kdy se firma sama rozhodla o tom, že tento přechod udělá, a pak už jenom pracovala na tom, aby měla podmínky k jeho realizaci.

Myslíte, že Apple opustil procesory Intel speciálně pod vlivem problémů s chybami v architektuře Skylake?

Zdroje: François Piednoël (YouTube), PCGamer

Dal Apple Intelu košem kvůli zabugovanosti procesorů Skylake? Nejspíš to bylo vedlejší
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.75%) 16 hlasů

61 KOMENTÁŘE

  • Ty timing útoky na spekulativní vykonávání kódu myslím nejsou mezi chybami, o kterých se tu mluví. Tahle věc na sebe strhla pozornost až v roce 2018 (v roce 2017 o tom zainteresovanní věděli pod NDA). Většina jich sahala mnohem dál, třeba až po Pentium Pro a u ne-x86 procesorů k historickým out-of-order architekturám. Ale to celé se objevilo na stole až o pár let později, po době, které je řeč tady (2014-2016). Ten Piednoël nemluví o těch aktuálních věcech, ale prostě o errata, v starém slova smyslu, kdy by procesor pod nějakými vzácnými okolnostmi byl nestabilní nebo zatuhl.

   On dokonce i díru Meltdown, což je víceméně architektonická chyba a ne až tak obecné slabé místo koncepce out-of-order procesorů jako Spectre, měla i vlastní jádra Apple. Čili se nezdá, že by si byli v Applu problémů spočívajících ve spekulativním vykonáváním vědomí víc než ostatní. A třeba v případě toho Meltdownu byly nachytaní s trenkama dole.

 1. Fakt první: Apple je znám tím, že má rád vertikální integraci
  Fakt druhý: Apple je ve svém vývoji poměrně konzistentní (jak je rád nemám, tak v tomto ohledu jim musím přiznat plusové body)
  Fakt třetí: Kvalita intelu jde posledních cca 5-6 let do kopru. Je to vidět třeba i na „podpoře“ starých wifi karet
  Fakt čtvrtý: objevují se indicie, že Apple testuje AMD, takže si (asi) chystá řešení pro výkonné hiendové stroje.

 2. Cilem je v prve rade maximalizovat zisk (zpetna integrace), takze pouze nastane prechodna faze, kdy vedle sebou bude HW na x86 i ARM, ale cilem pro dalsi obdobi bude jen jejich vlastni architektura. Z pohledu nakladu/zdroju vest vedle sebe paralelne dve architektury postrada jakoukoliv logiku, a je uplne jedno, zda pod tim x86 je myslen Intel nebo AMD.

   • Na ani jedné věci nevidím nic špatného. Sluchátka jsou většině lidí k ničemu, protože je nepoužívají, nabíječek má člověk doma mraky a krabička je ta nejzbytečnější věc (možná se hodí, když to člověk dává někomu pod stromeček jako dárek). Když si představím, že by se třeba auta prodávala v krabicích, jímá mě děs.

    • Krabička má především ochrannou funkci při přepravě a skladování. Takže se jí tak či tak nevyhnou. Ale mohou samozřejmě vše balit do bublinkových fólií, to bude ještě populárnější.
     A nabíječky… v době, kdy s každou novou řadou telefonů přichází výkonnější nabíjení, se dodávaná nabíječka hodí. Tedy, ne v případě Apple, který dává tu nejhorší možnou bídu na úrovni minulého století, a pokud chceš výkonnější, tak si ji draze zaplatíš.

     • „A nabíječky… v době, kdy s každou novou řadou telefonů přichází výkonnější nabíjení, se dodávaná nabíječka hodí. “

      To sice dochazi, ale jedna se obvykle jen o standard pouzitelny na telefonech daneho vyrobce. S chybejici nabijeckou nemam problem. V krabici u PC mam 8-9 ruznych nabijecek, od klasickych 5V/2A az po 60W rychlonabijecky.

      • jasně, určitě máte pravdu všichni, až na pár detailů … Holečkovi se nelíbí ani jeho „stará“, proto je tady často protivnej víc, než je nutno … co se týče příslušenství, za ty peníze, co ty jejich často napůl zmetky stojí, mohou klidně přibalovat plnotučné (příslušně výkonné) nabíječky i s airpody a ještě je osobně doručovat kozatými hosteskami, nebo svalnatými modely …

      • Tak já ty staré nabíječky zase průběžně likviduju do elektroodpadu. Nechám si jen tu jednu, dvě nejvýkonnější, a zbytek pápá. Jinak to není pravda, že by se ty výkony omezovaly jen na konkrétního výrobce. To je spíš otázka bezdrátového nabíjení, vše ostatní je spolu vždycky nějak rozumně kompatibilní.

 3. A já bych tomu, že je to kvůli kvalitě Intel procesorů zase věřil. Apple totiž staví obraz svojí společnosti na tom jak jsou progresivní. Jak jejich výrobky jsou kvalitní, skvělé a používají je lidí na úrovni. Můžeme si myslet, že ARMy ci AMDčka jsou na tom stejně špatně jako Intel. Faktem je ale, že se hovoří hlavně o Intelu. Všechna tato propíraná hanba Intelu pak automaticky padá i na Apple.
  Apple rozhodnutí přejít na ARMy si myslím je blbost. Kdyby v Apple zvolili AMD tomu bych porozuměl. Nejsem si ale jist jestli by bylo AMD schopné dodávky pro Apple zajistit. Jako strašák na Intel by ale bylo částečné použití AMD procesorů dobré a protože je to v rámci podobné instrukční sady zařízení i relativně efektivní.

  • Já bych pro změnu řekl, že Apple staví svůj obraz jen a pouze na tom, že je to Apple. Na kvalitu se vůbec nedívá, viz jejich shiťácké klávesnice, nedostatečné chlazení nebo nedostatečná kapacita úložiště.
   AMD možná mělo šanci, ale to by se od prvních Ryzenů místo na desktop muselo zaměřit na mobilní segment. Takhle přišlo s prvním použitelným čipem (Renoir) už v době, kdy Apple neměl zájem.

   • Nerozumíte mi. O kvalitě Applu si iluze nedělám ale to o čem píši je to jak se tváří Apple navenek. To co je jeho obraz který tvoří jeho marketingové oddělení.

    Apple opravdu nemusím ani jeho fanoušky. Tvrdit ale tvrdit o Apple „Na kvalitu se vůbec nedívá“ je hodně veliký faul. Promiňte to jste opravdu hodně přestřelil.

      • sundej si růžové brýle, nebudu to muset opisovat a přidávat další …

      • To : gogo1963 Víte jí mám stále nasazené brýle a proto se znova ptám. A v čem se trefil do černého prosím Vás?

      • jen příklad … dceři odešel home button po půl roce, tím pádem i po výměně v servisu nefunkční identifikace otiskem … zkus se podívat třeba na aukro, stovky telefonů se stejným problémem „nefunkční otisk prstu“ … dále pokračovat nemusím …

      • To gogo1963: No ale Vám stejně jako panu Holečkovi nedošlo, že nepíšu o hardware Apple ale o marketingu Apple. Zkuste se příště nejdřív zeptat než si vytvoříte zcestné názory. Mrzí mne, že jsem to napsal tak nesrozumitelně.

      • tož nevím, kdo tady potřebuje odbornou pomoc … pak tedy Apple lže, jak když tiskne, hlavně že pořád dokola vykládáš o nekvalitě o Intelu …
       vždyť to marketingové oddělení může chtít vytvářet obraz o produktech jakkoliv dobrý, uživatelé to vidí jinak … pro koho tedy ten obraz dělá? Pro investory, kteří ty produkty nekupují, jen hloupě investují? Potěš …

      • @gogo1963 „dceři odešel home button po půl roce“ – pokud ji to odeslo po pul roce, tak se to melo resit zarucni opravou. A hlavne v autorizovanem servisu, ktery pouziva origo dily a ma nastroje k tomu, aby kombinaci „tlacitko“&“zakladni deska“ opet zprovoznil.

      • Pochopte nejdříve co jsem napsal v 29.6.2020 at 16:10. Zkuste být trochu empatický, zapomeňte co víte o procesorech a vyžijte se do obyčejného uživatele Apple. Koupíte si marketingovém výplachu Apple geniální produkt bez chyb. Víte, že ten Váš stroj podporuje věhlasná firma Intel. Pak začnete vnímat kolik chyb je v procesorech Intel a celý ten mediální kolotoč s tím spojený. Tito lidé si to hned spojí a Applova marketingová kampaň dostává trhliny. Logicky se Apple této negativní zátěže zbavuje tím, že hází Intel přes palubu a začne vyrábět ty nejgeniálnější procesory bez chyb.
       Nekvalitní procesory Intel poškozují Apple hlavně marketingově ale i tím, že jejich oprava chyb u Intelu má negativní vliv na výkon zařízení.
       Co vidí uživatelé kteří jsou jenom uživateli a nerozumí tomu. To si je hodně takové uživatele idealizujete. Investoři také nerozumí technické stránce ale orientují se podle toho jak si uživatelské stádo kupuje produkty.

      • Lepard, pokud víš o čem mluvíš, pak víš, že otisk prstu ti žádný sebeoriginálnější servis nezprovozní, pokud máš na mysli desku s procesorem, tak to zkus a napiš, jak jsi dopadl … ani se mi to kilometrové vyblábolení servisu nechtělo číst …

       …pane Hřib … musím se nutit, opravdu se musím nutit, abych nebyl nepříjemný … tolik blábolů tak málo větami jako ty, dokáže napsat opravdu málokdo …

      • to: gogo1963 A zase jste v koncích a používáte slovo bláboly. Navíc mi dokazujte, že máte problémy s vlastní psychikou, když se musíte nutit abyste nebyl nepříjemný.
       Dozvím se už konečně v čem podle Vás blábolím?

      • Hřibě, kdybych měl ty podle tebe problémy s psychikou, poslal bych tě rovnou do prdele a nesnažil bych se s tebou vést nějakou demabtu … blábolíš ve všedm, co věta, to blábol … jak ti to mám napsat, abys tomu rozuměl? Plácáš dohromady jablka, hrušky, děláš, že tomu rozumíš a při tom leda kulový … nemá smysl ztrácet s tebou čas navíc … pokud jsem se tě něčím dotkl, pak se veřejně omlouvám a prosím tě, běž už do prdele s těmi trapárnami …

      • @gogo: „otisk prstu ti žádný sebeoriginálnější servis nezprovozní“ – tohle samozrejme neni pravda, problem je v tom, ze ta oprava je hodne draha…
       …nicmene, jak jsem psal, pokud ten iP byl stary 6 mesicu, tak to bylo na opravnenou reklamaci vymenou za novy kus…

      • lepárde, ale oni to opravili s tím, že otisk nefungoval, prý jsem měl doložit znalecký posudek, že závada byla já nevím co, jsou to už roky … za desku s procesorem chtěli víc, než stál telefon, tak jsem souhlasil jen s tlačítkem … dcera chtěla telefon, ne moje kecy, že to nejde …

      • To gogo1963: Člověk který nemá problémy s vlastní psychikou nepíše „…pane Hřib … musím se nutit, opravdu se musím nutit, abych nebyl nepříjemný “
       Stejně tak člověk který nemá problémy s vlastní psychikou nebude takto ujíždět „běž už do prdele s těmi trapárnami …“

       Zase jste mne nepřekvapil protože jste mi neřekl v čem konkrétně blábolím.

      • hřibe, já nemám problém s psychikou, mám problém s magory, co si nevidí do huby … že jsem tě nepřekvapil? 😀 Tak proč to kurva řešíš pořád dokola? Jsem jaký jsem, tebou bych být určitě nechtěl …

      • No ona si většina postižených myslí, že nemám problémy s psychikou a jaké je to pak překvapení když navštíví lékaře. Opravdu nemám zapotřebí dále diskutovat s člověkem co obviňuje okolí a něco tvrdí bez ochoty do vysvětlit nebo dokázat.
       Jenom jste mi dokázal, že Vaše útoky s blábolením jsou jenom obrana člověka který neví o čem mluví a je v argumentační nouzi.

      • hřibe, po kom jsi si asi dal ten nick? Ten pan primátor taky nepatří k nejchytřejším … já nemám důvod nic dokazovat, nic jsem netvrdil … co se duševního zdraví týče, předpokládám, že soudíš podle sebe … žádal jsem tě o důzazy tvých tvrzení, místo toho píšeš jen další a další bláboly o psychice, obviňování, neochotě něčeho … Intel procesor evidentně nemáš, plácáš naučené, resp. opsané ptákoviny kdo ví odkud, aniž bys jim rozumněl … co ti mám asi dokazovat, hlupáku?

      • Vaše argumentační nouze pokračuje útokem na Nick. Co přijde dále?

     • gogo1963 29.6.2020 at 19:56
      Ja myslim, ze tady se bavime o produkt za nejakou cenu. Apple je drahy. Co se kvality HW tyka, naopak musim rici, ze konkretne u NTB a telefonu znam mnohem vice neApple produktu, ktere uz nikdy vice, protoze veci nefungovaly tak jak mely / pokazili se velmi rychle. Tim nehajim Apple, jen rikam, ze problemy jsou vsude, u Applu viditelnejsi, protoze nema kazdy rok milion ruznych produktu.
      Jeste jeden priklad osobni skusenosti – poridil jsem jako druhy telefon stary iPhone SE, vse funguje a lita jak z praku, updaty stale chodi. Reknete mi, ktery Android telefon, s podobnym starim a mnohem vykonejsim HW toto dokaze? Ktery NTB ma SW/FW updaty tak dlouho jako Macbooky?
      Samozrejme si pouzivejte, co chcete, to je vase volba, ale kategoricky tvrdit o komkoliv, kdo ma nekde jablko, ze je ovce a podobne zvasty o trefach do cerneho si nechte pro sebe. To, ze nevidite hodnotu tam, kde jini ano, neznamena, ze ta hodnota tam neni 😉

      • já nic podobné neřekl, naopak … tady debílek tvrdí, že kupuje cokoliv až po důkladném nastudování marketingových blábolů dané firmy … pak zjistí, že je v notebooku Intel, který má víc děr, než ementál a nic mu nefunguje, stroj je prý pomalý, každý den mu někdo 3x vybere účet, protože Intel a on vyčítá firmě, že ho marketingově oblafla … že ta firma vyrostla s těmi Intely za pár let o stovky procent, za to asi může debilita zákazníků, nebo nevím … když má někdo Apple, ať ho má, nikomu ho neberu, nikomu nic nevyčítám

      • gogo1963 1.7.2020 at 13:24
       Ano, Apple by bez intelu asi tak dobre nevyrostl. AMD tehdy nic nemelo a PPC bylo neatraktivni z pohledu vyvojaru (desktop).
       Ty HW chyby jsou nemile, ale ja se pri te dnesni komplexite ani nedivim. Spis se divim, ze to vubec funguje 😀

    • V tomto je Apple niečo ako Groot. Prídeš do Applestoru pozeráš na nejaký Mac, príde predavač že čo si praješ, opýtaš sa či to beží na procesore od intelu, odpoveď : „toto je Mac“, ok ale beží to na procesore od intelu ? znova odpoveď : „Toto je Mac“ 😀

     • Ano to jsou přesně ty marketingové kecy co jsem měl na mysli. Bohužel pro Apple i někteří z jeho zákazníků chápou to, že když se procesor plný chyb umístí do Apple krabičky tak jeho chyby zůstanou.

      • dej sem alespoň jednu tu chybu, kvůli které apple nefunguje, nebo ty bláboly vykládej doma dětem … ach jo … nechci být sprostý

      • to: Gogo1963. Zkuste použít google s vyhledávacím řetězcem „chyby v procesorech intel“ než začnete být sprostý. Rozšíří Vám to obzory a budete vědět o čem píši.

      • já jsem se ptal na konkrétní věc, ty mě odkazuješ na google … já o těch chybách vím a taky vím, jak fungují … proto jsem se schválně ptal … s bordelem Apple opravdu nemají nic společné …

      • Když o nich víte tak byste si měl být i vědom toho, že jejich oprava se dotkne i všech zařízení s procesory Intel tedy i uživatelů Apple. Vysvětlujte pak majitelům těchto prezentovaných „technických zázraků“ že za to zpomalení může Intel.

      • evidentně s tím nemáš žádnou zkušenost, jinak bys tohle nepsal … jen další megablábol …

      • A co je na tom za blábol? Vy prostě vždycky když nevíte kudy kam tak to označíte za blábol ale nic nevysvětlíte.

      • tak jinak … dej sem nějaký link, kde si majitel stěžuje, že má po nějaké aktualizaci firmware INtelu pomalejší notebook …

      • Neodbíhejte od tématu a neúkolujte mne jako svého žáčka abych Vám něco vyhledal. Postavte se k tomu jako chlap a uzemněte mne odpovědí v čem konkrétně blábolím nebo se omluvte.

       No uznávám asi očekávám příliš. Rád se ale nechám příjemně překvapit.

      • ach jo, ty jsi se dementem snad už narodil … nic ve zlém, ale 😀 ty se tady třeseš vzteky, že tě úkoluji jako svého žáčka, aby sis něco vyhledal, přitom jsi to byl ty, co mě vyzval ke googlování a úkoloval mě, jako svého žáčka, prý si mám rozšířit obzory, přitom z mé strany to byla jen výzva k doložení tvých tvrzení, nepsal jsem, že Intel žádné díry nemá a jen dement to chápe jinak … když už tedy ztrácím čas s dementem, připomenu tvoje bláboly o tom, jak image Apple trpí tím, že osazuje „děravé“ Intely, blábolíš o ztrátě výkonu a nevím čem, ovšem když chci doložit to tvoje blábolení fakty, podle tebe odbíhám … srovnej si to v té prázdné hlavě a ukecávej blbečky ve svém okolí …

      • No konečně jste napsal v čem vidíte blábol.
       Víte my dementi chápeme, že když Apple osadí svoje zařízení děravými Intel procesory tak mu to jeho zákazníci oprávněně vyčtou. Stejně tak tito zákazníci budou marketingová prohlášení Apple brát jako naprostý výsměch.
       Lidé Vašeho nedementního formátu tato nepopiratelná fakta označí jako blábol. To už máte jenom kousek k tomu abyste ty Intelovské chyby viděl jako požehnání pro všechny co mají to štěstí, že mají intel v zařízení.

      • intel není o nic víc děravý, než třeba arm … že má těch děr na počet víc neznamená, že jsou jen tak zneužitelné … ty, jako zákazník Apple jsi mu vyčítal, že dává do maců „děravé“ procesory aniž bys tušil, že hlupákovi jako ty žádný neděravý procesor k ochraně nepomůže, když se obecně chová jako idiot … Apple tě vyslyšel, teď jsi spokojený a plácáš stejné kraviny, jako před tou změnou … žádný z majitelů Intelu si na nějaké tvoje díry nestěžuje, protože taky proč, že … (nemluvím o serverovém sektoru)

      • Prostě nechápete, že píši o chování běžných Apple uživatelů a jejich reakci na PR Apple a na zprávy o chybách která se nacházení v Intel procesorech.
       Evidentně to nechápete nebo nechcete pochopit a stále píšete o blábolech a kravinách a nyní i tom jak se takové chyb dají nebo nedají zneužít což je zcela jiné téma. Hledáte rozpor tam kde vůbec není.
       Zkuste si najít co je PR a hlavně to pochopit https://cs.wikipedia.org/wiki/Public_relations

     • Koho zajima, jestli je tam intel, AMD, nebo treba VIA? Mozna HW specialisty, nerdy a bastlire. Ostatni bezni uzivatele se divaji na pomer cena/vykon. A kdyz uz jste, trosku nestastne, zabrousil na Apple store, tam mate moznost si vse vyzkouset. U jinych znacek si vyzkousite akorat prd, protoze kdyz uz vas na prodejne k bezicimu ntb pusti, tak je tam max zakladni instalace Windows.

   • To je docela možné s výrobou u TMSC ale já měl na mysli fakt, že když změní instrukční sadu procesorů z x86 na ARM tak to nebude z pohledu adaptace programového vybavení žádná legrace.

 4. Pro všechny, kteří si myslí, že Apple trápí kvalita nebo nějaké design (ne vzhled) chyby. Podívejte se na pár videí : https://www.youtube.com/user/rossmanngroup chlapík o tom něco málo ví, asi tak několikrát víc, než všichni tady dohromady.
  Totální design faily, které se opakují i s novou generací, kdy kapka tekutiny která proteče pod touchpad odpálí procesor, degradace křemíku řídícího napájení, desítky „planned obsolescence“ vychytávek, na které apple nereaguje a zamítá záruky. Videa jsou dlouhá a často sprostá, ale dost ho chápu.
  Applu jde jen a pouze o peníze a totální kontrolu, ať je intel sebevětší tragédie, do Applu zapadal naprosto bez problémů, ale pokud bude mít díky vlastnímu CPU z každého macbooku o cent víc, tak do toho jde.

 5. „Přechod společnosti Apple na vlastní procesorová řešení u méně výkonných Mac počítačů byl v minulých dnech oficiálně potvrzen. François Piednoël, jeden z velmi známých a dnes už bývalých hlavních procesorových inženýrů společnosti Intel přichází s vysvětlením situace. Apple by dost možná ani takový zásadní zájem investovat do vlastního procesorového řešení neměl, kdyby Intel měl a dodával pořádné procesory.

  Podle jeho slov, v době, kdy u společnosti Intel pracoval, si Apple opakovaně výrazně stěžoval na problémy architektury SKYLAKE už od roku 2015. Apple byl prý vůbec nejvíce nespokojený partner Intelu. François Piednoël, který dnes už u Intelu nepracuje, a tak může mluvit otevřeně, na rovinu přiznává, že kvalita SKYLAKE procesorů byla problém a firma o tom velmi dobře věděla. Byly podle jeho vyjádření na rovinu velmi špatné a Apple prý musel Intel přímo nenávidět.“

  • Presne, tak v USA je toto úplne bežná prax, človek skončí vo firme ktorá zrovna „nebola moc pre neho“ , tak si potom uvoľňuje frustráciu roznášaním sračiek na všetky strany. Preto je USA plné kadejakých konšpirátorov z radov štátnych služieb, lebo tam dementov nestrpia. Potom keď niečo trepú pred kamerou tak to až žiari tá túžba zviditeľniť sám seba a byť kurwa dôležitý. Celá Kalifornia je územie jednobunkovcov, rozpustili tam nejakú veľkú psychiatriu a zvážajú tam z celých štátov podivínov pretože v zime tam nezmrznú.

 6. Vyrobky Apple mam rad. Co po nich chci mi vzdy splni bez problemu. Jabka mame doma uz 10 let. MacAir, TimeCapsule,Iphone (3, 4, 4s, 5s, 6) a dalsi.
  Doufam, ze s prechodem na Arm (coz mi prijde sympaticke) me Apple v budoucnu nezklame.
  Drzim mu palce.