Dva akumulátory v telefonu? Microsoft má nápady, jak zajistit týdenní výdrž

0

Slabá výdrž mobilních telefonů s operačním systémem je nepopulární skutečnost, které čelíme každý den. Opovažte se doma zapomenout nabíječku, když někam cestujete. Mohlo by se vám mohlo stát, že se po pár hodinách intenzívního používání drahý přístroj promění v luxusní těžítko. Proto potěší, že výzkumníci z Microsoftu pracují na smartphonu s týdenní výdrží.

Naznačují, že relativně nízká kapacita akumulátorů minimálně není jediným faktorem, jenž se na slabém výkonu projevuje. Jinými slovy, software a hardware spolu musí spolupracovat daleko lépe než doposud. Podle Ranveera Chandry z Microsoftu se hustota akumulátorů za posledních 15 let pouze zdvojnásobila, zatímco výkon rostl podstatně výrazněji.

 

Řekl to na konferenci Digital Summit v San Franciscu. „Nelze prostě jen čekat na nejlepší technologii pro akumulátory,“ pokračoval. „Můžeme výrazněji pokročit sami, protože systémy v současné době nepracují s akumulátory inteligentně.“ Tým Chandry zkouší třeba i vyměnit jeden akumulátor za dva menší.

Jeden by dodával přístroji šťávu při běhu náročnějších aplikací a pro tento účel by byl optimalizován. Druhý by obstaral provoz méně náročných stavů, např. telefon v režimu spánku. Prototypy slibují zlepšení výdrže o 20–50 %. Akumulátory uloženou energii částečně přeměňují na teplo, když je od nich požadován vyšší výkon.

Současné typy nejsou na tak vysoký odběr stavěné, a proto produkují hodně tepla. Ve špičce tak akumulátory ve smartphonech zbytečně ztrácí energii tímto způsobem. Teoreticky bychom ztráty snížili, kdyby telefon odebíral energii ze dvou zdrojů. K dalším optimalizacím patří třeba detektor náročných aplikací, který je schopný procesy omezit, když telefon nemáte v ruce.

Zdroj: MIT Technology Review via BGR

Dva akumulátory v telefonu? Microsoft má nápady, jak zajistit týdenní výdrž
Ohodnoťte tento článek!

1 komentář