„Dva jsou lepší než jeden“, naznačuje AMD. Brzy vydá dvoučipový Radeon R9

0

Povolání recenzenta grafických karet na světoznámém internetovém periodiku s sebou nese občasné příjemné zpestření v podobě dárku od výrobců hardware. Někdy jsou to pilulky, jindy páčidlo. Tentokrát však Scott Wasson z Tech Reportu, Ryan Shrout z PC Perspective, Anshel Sag z Bright Side of News nebo Jason Evangelho z magazínu Forbes měli důvod k lehkému znepokojení. V poště totiž obdrželi zdvojenou podobiznu sebe sama se vzkazem „souhlasíš, že dva jsou lepší než jeden?“.

Tuto fotografii obdržel Scott Wasson ze serveru The Tech Report

Na zadní straně fotografie je uveden hashtag #2betterthan1, pod nímž se zatím shromažďují pouze informace o virální kampani a nesouvisející tweety. Odesílatelem dopisu je firma Edelman, která se stará o public relations AMD. Všichni „obdarovaní“ se proto shodují na stejném závěru: blíží se vydání grafické karty se dvěma čipy Hawaii.

Radeon HD 7990

Karta s kódovým názvem Vesuvius bude nástupcem Radeonu HD 7990. Ještě nevíme, jak se bude jmenovat (nabízí se Radeon R9 290X2, přídomek „X2“ ale AMD už několik let nepoužívá). Z parametrů čipu Hawaii ovšem můžeme dovodit, že karta bude mít 8 GB paměti GDDR5 na dvou 512bitových sběrnicích a dohromady až 5632 stream procesorů. Spotřeba elektrické energie bude dozajista brutální; už Radeon HD 7990 si v plné zátěži řekne o 375 wattů a AMD bude mít co dělat, aby v limitu specifikace PCI Express udrželo i spotřebu výkonnějšího modelu.

 

AMD by mohlo kartu oficiálně představit během Game Developer Conference, která se koná příští týden v San Francisku; netradiční marketingová kampaň pár dní předem by tomu nasvědčovala. Týden po GDC ale Nvidia pořádá svou vlastní konferenci GTC a právě na této akci se často odehrávají významná odhalení. Nelze tedy vyloučit ani možnost, že AMD počká, až konkurence vyloží karty, a teprve poté vypustí svou nenažranou dvoučipovou bestii.

Zdroj: Bright Side of News a další

„Dva jsou lepší než jeden“, naznačuje AMD. Brzy vydá dvoučipový Radeon R9
Ohodnoťte tento článek!