Dva Mini-ITX drobci od Gigabyte přináší Nano a Sandy Bridge

0

Gigabyte uvedl krátce po sobě dvě značně zajímavé malé desky v balení Mini-ITX. První z nich je po dlouhé době model s mikroprocesory VIA Nano, konkrétně U3300 (1,2 GHz, TDP 6,8 W, v idle od 100 mW). Bohužel se jedná o jednojádrový mikroprocesor. Je škoda, že se VIA ani navazující výrobci nesnaží vystrčit růžky mimo trh vestavěných zařízení. Ten sice VIA ovládá z velké části (s jejími produkty se můžete setkat např. i v obrazovkách autobusů MHD), avšak její produkty mají a vždycky měly šanci se uchytit i na koncovém trhu pro domácí použití.

V Evropě jsou bohužel dostupné tak leda mnoho let staré desky s jednojádrovými procesory, na dvoujádra prakticky nenarazíte. Navíc i cena (např. desky EPIA EN12000E) je úplně jinde než desky Zotac s procesory AMD E-350. Můžeme jen spekulovat, zda má VIA strach konkurovat Intelu po jeho dřívějších zásazích. Obzvláště pokud si uvědomíme, že příští rok společnosti končí platnost licence x86.

Zakladní deska Gigabyte M7V90PI

Představená deska Gigabyte M7V90PI tudíž je opět cílena zejména do embedded trhu, což znamená např. použití banku pro paměti SO-DIMM DDR3. Čipová sada VX900 nabízí integrované grafické jádro Chrome9 (s D-Sub i DVI výstupy), dále tu je zvukový kodek Vinyl VT1708S a GbE konektivita (Realtek 8111E).

Z8kaldní deska Gigabyte M7V90PI

Zmiňme i SATA 3 Gb/s, PCIe ×1, dva konektory SATA 3 Gb/s a šest USB 2.0. Deska stejně jako návrhy přímo od VIA pracuje již pouze s 12V vstupním napětím, díky čemuž není třeba vyrábět DC-DC převodníky na nižší napětí, stačí buď zapojit přímo běžný adaptér na 12 V do I/O panelu, anebo pak konektor ATX 12 V z běžného ATX zdroje. Jen škoda, že Gigabyte nevyužil ušetřeného místa pro přidání více možností konektivity.

Gigabyte MSH61DK

Druhým představeným drobkem je MSH61DK pro procesory Sandy Bridge (LGA 1155). Čipová sada Intel H61 nenabízí mnoho možností integrované konektivity (vyvedeny z ní jsou dva konektory SATA-300, dva USB 3.0 a celkem čtyři USB 2.0), vše ostatní je tedy třeba řešit připojením přes sběrnici PCIe právě k severnímu můstku. To je případ zvuku (Realtek ALC 887 s optickým výstupem S/PDIF) i sítě (RTL 8111DL).

Gigabyte MSH61DK

Z důvodů úspory místa jsou osazeny dva sloty Mini-PCIe (z toho jeden s poloviční výškou) a dva banky DDR3 SO-DIMM. Jelikož podporovány jsou procesory s TDP až 95 W, vyžádalo si to nutnost použití nasazení napájecího konektoru. Skrz I/O panel lze ale desce dodávat proud s napětím 19 V, to umožňuje použití zdrojů pro notebooky. Z integrovaného grafického jádra v procesoru pak lze grafický signál vyvést skrz HDMI či 24bitový LVDS.

Gigabyte MSH61DK

Zdroj: techPowerUp (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!