Dvanáct věcí, za které při nákupu počítačů připlácíme zbytečně (blog)

0

Předimenzované napájecí zdroje

Změříte-li příkon výkonné herní sestavy zásuvkovým wattmetrem, ani s grafickou kartou vyšší třídy (vyjma dvoučipových) typicky nenaměříte o moc víc než 400 W. Výrobci zdrojů ale segment s výkonem 350–450 W poněkud přehlížejí. Neznamená to, že by se v této kategorii nedal pořídit dobrý zdroj, marketingová strategie výrobců ale záměrně vyvolává dojem, že známkou kvality je výkon minimálně 750 wattů. Zákazník pak za takový zdroj připlácí dvakrát: jednou při koupi a podruhé během provozu, protože zbytečně naddimenzované zdroje nedokážou s nízkým odběrem pracovat tak efektivně.

Vodní chlazení all-in-one

V poměru cena/výkon kapalinové chlazení vždy zaostávalo za tím vzduchovým, ale to platí pro jakékoliv luxusní hardware, kterým „vodník“ bez diskuzí vždycky byl. Složité okruhy s akvaristickými čerpadly, výměníky a expanzními nádobami mají smysl pro sestavy s dvojicí výkonných grafických karet, v dnešní době se ale už příliš často nevidí. Namísto toho vídáme spíše malé vodní chladiče s uzavřeným okruhem, jejichž přínos oproti kvalitním vzduchovým chladičům je zpravidla diskutabilní.


Hlavní výhodou all-in-one „vodníků“ je úspora místa kolem chlazené komponenty

Svítící logo nakousnutého jablka

V určitých kruzích je logo jablka nesmírně populární, dalo by se říci až povinnou výbavou stolních počítačů, notebooků i telefonů. Výkon ani jinak hmatatelnou užitnou hodnotu ale nepřidává, jen zvyšuje cenu zařízení o desítky procent.

Zbytečná výbava základních desek

Ještě před deseti lety jste levnou základní desku poznali podle podivně umístěných konektorů (evergreenem byl konektor ATX kdesi uprostřed mezi socketem pro procesor a AGP slotem) a uřvaného 40mm větráku na severním můstku. Levné čipsety od firem jako VIA nebo SiS také typicky zaostávaly za Intelem a Nvidií ve výkonu a možnostech přetaktování.

Dnes je ale přetaktování omezeno jen na pár vybraných modelů, veškerou nabídku čipsetů (minimálně u Intelu) tvoří několik variant téhož čipu a výkonnostní rozdíly prakticky neexistují. Mezi nejzbytečnější prvky příplatkové výbavy patří tlačítka pro přetaktování, čtyři sloty PCIe x16 a honosné kovové konstrukce. Valný přínos nemá ani deset portů SATA, předimenzované napájecí kaskády s 12 a více fázemi pak mohou zbytečně zvyšovat spotřebu a tedy vydané teplo.

Sporný je také přínos dražších zvukových kodeků. I když si připlatíte za objektivně kvalitnější čip, výsledné parametry ovlivňuje také operační zesilovače, převodníky DAC nebo odstínění zvukového adaptéru od šumu ze zbytku desky. Na papírovou hodnotu odstupu signál-šum se tak vůbec nelze spoléhat a jak zjistil server iXBTLabs.com v dřívějších testech, rozdíly existují i mezi různými modely desek se stejným kodekem.

Bezdrátové routery s MIMO

Specifikace routerů standardu IEEE 802.11n s technologií MIMO hraničí s klamavou reklamou. Pokud jste předpokládali, že přístupový bod se třemi anténami a nápisem „450 Mb/s“ na krabici obslouží tři klientská zařízení plnou rychlostí 150 Mb/s, nechali jste se šeredně nachytat. Router totiž v každém okamžiku komunikuje jen s jedním protějškem, takže s obyčejnými síťovými kartami (bez MIMO) bude souhrnná propustnost vždy jen 150 Mb/s. Teprve letos přicházejí na trh routery standardu 802.11ac s technologií MU-MIMO.

 

Wi-Fi router s podporou standardu 802.11n a USB portem

 

 

Napájení, vodní chlazení a bezdrátové sítě

Znovu o chlazení, skříně, software

Operační paměti s vysokým chladičem

V dobách, kdy se procesory ještě taktovaly zvyšováním frekvence FSB, byly typickou zbytečnou investicí paměťové moduly certifikované pro vysoké frekvence. Jejich přínos k výkonu byl vzhledem k extrémní ceně mizivý a pro takové to domácí taktování většinou stačilo vhodně snížit děličku paměťového řadiče nebo zvolnit časování. Extrémní paměti z obchodů již vymizely (a díky APU existuje důvod, proč kupovat modely s vyšším taktem), přetrvává ale jiný nešvar – osazování modulů vysokými pasivními chladiči, které kolidují s většími chladiči procesorů.

Transcend aXeRam 2400 MHz CL9

 

Zbytečně velké nebo naopak zbytečně malé skříně

Bigtower s dvanácti pozicemi pro pevné disky a čtyřmi pro optické mechaniky možná kdysi vypadal majestátně. V době, kdy by si většina uživatelů vystačila s deskou formátu micro-ATX a odpovídající skříní, je však jen zbytečně nepraktický. Chladnými nás nechávají i některé příplatkové vymoženosti jako třeba bezšroubková montáž.

Opačný extrém tvoří výkonné sestavy rozměru mini-ITX. S výkonnou grafickou kartou a chladičem procesoru se nevejdete do nízkého profilu, navíc potřebujete adekvátně výkonný (= rozměrný) zdroj. Příplatek oproti mATX bude značný, úspora místa ve výsledku minimální.

Herní bezdrátové myši

Profesionální atlet potřebuje kvalitní sportovní náčiní, drahá myš z vás ale lepšího hráče neudělá. Záleží-li vám na bleskurychlé odezvě, jako kontraproduktivní nám připadá připlácet si za bezdrátové myši, jejichž input lag bude vždy vyšší než u srovnatelně kvalitní myši s kabelem.

Pasivně chlazené všechno

Tichý provoz je bohulibý cíl, nic by se ale nemělo přehánět. Pasivně chlazené zdroje nebo výkonnější grafické karty jsou drahá záležitost, bez jakéhokoliv pohybu vzduchu ale komponenty trpí hromadícím se teplem. Šelest pomaloběžného axiálního ventilátoru se přitom v okolním šumu snadno ztratí a dokonalé ticho vám beztak může rozbít vibrující či pískající cívka v napájecích obvodech.

SilverStone NightJar

Bloatware

Ochrana počítače proti škodlivým programům určitě nepatří mezi zbytečnosti. Sebelepší antivirus vám ale nepomůže, pokud bezduše odklikáte všechna jeho varování, a mohutné bezpečnostní balíky s firewallem, antispamovým a phishingovým filtrem mají tendenci počítač nepříjemně zpomalovat. (Obzvláště děsivé zkušenosti mám s antivirem od McAfee.) Různé utility pro „čištění“, „zrychlení“ a „optimalizaci“ pak odlehčí především vaší peněžence a na provoz počítače – v tom lepším případě – nemají žádný efekt.

Blikající větráky

V rukou zdatného casemoddera se počítač mění v umělecké dílo, decentní optický tuning z běžně dostupných součástek nemusí být nevkusný. Instalace větráků, které jako pouťová atrakce blikají každou vteřinu jinou barvou, ale z vaší deset let staré Eurocase předmět obdivu neudělají.


Microsoft Windows

Stojíte si za názorem, že s Windows XP jste spokojení a Microsoft vás ukončením podpory nutí utrácet za novější verze? Uživatelské rozhraní Windows za 13 let udělalo krok dopředu, ale pokud vám Windows XP skutečně stačí a používáte vesměs několik základních aplikací, pravděpodobně by vašim potřebám vyhověl i otevřený operační systém na bázi Linuxu.


K napsání blogpostu nás inspiroval článek 10 prvků příplatkové výbavy, které si do auta určitě nekupujte na webu Autoforum.cz.

Ohodnoťte tento článek!