Dvanáctijádrový Intel Core i9-7920X má frekvenci 2,9 GHz, objevil se v ceníku

3
introduced the new Intel® Core™ X-series processor family on May 30, 2017. Intel’s most scalable, accessible and powerful desktop platform ever, it includes the new Intel® Core™ i9 processor brand and the Intel® Core™ i9 Extreme Edition processor – the first consumer desktop CPU with 18 cores and 36 threads of power. The company also introduced the Intel® X299, which adds even more I/O and overclocking capabilities. (Credit: Intel Corporation)

Highendové procesory Skylake-X, které Intel uvedl oficiálně minulý měsíc, budou mít reálnou dostupnost poněkud „roztahanou“. Momentálně najdete v obchodech jen modely s šesti, osmi a deseti jádry, přičemž příští měsíc by mělo přibýt dvanáctijádro a až v říjnu modely se 14, 16 a 18 jádry. K těmto zatím papírovým modelům ale firma neoznámila bližší parametry – účelem bylo patrně ujistit, že Intel neztrácí kontrolu (tváří v tvář současně oznámenému Threadripperu od AMD), ale neodhalit hned karty. Nicméně nyní se částečně vyjasnilo alespoň u onoho dvanáctijádra, přímo od Intelu jsme se totiž dozvěděli jeho takt.

Intel už totiž Core i9-7920X zanesl do svého ceníku, takže jeho uvedení do obchodů asi nebude moc daleko. Dokument obsahuje i částečné specifikace a byť tedy nejde o oficiální odhalení parametrů, měly by údaje být ověřené. Pro Core i9-7920X se v ceníku uvádí 12 jader a 16,5 MB L3 cache (což přesně odpovídá 1,375 MB na jedno jádro, takže vše sedí). Základní takt CPU je 2,9 GHz, což je hodnota, která se už objevila v květnu, ale tehdy nebylo jasné, zda nejde o spekulaci nebo o parametry ES čipu.

Parametry Core i9-7920X z ceníku Intelu
Parametry Core i9-7920X z ceníku Intelu

Intel by pravděpodobně preferoval, kdyby se CPU dostalo na psychologicky žádoucích 3,0 GHz, čemuž pravděpodobně zabránila spotřeba, s kterou se potýkají už současné modely Skylake-X. 2,9 GHz je poměrně značný propad proti Core i9-7900X, které má základ na 3,3 GHz. Nicméně stále platí, že jde jen o základ a procesor bude moci při zátěži využívat turbo, takže reálně bude asi běžet na vyšších taktech. Pro turbo všech jader bohužel údaj nemáme, lze ale čekat, že maximální boost pro jedno až dvě jádra bude opět 4,5 GHz, pokud se aktivuje Turbo Boost Max 3.0. Značná část desek také CPU může i při vícejádrové zátěži ve výchozím stavu přetaktovávat.

Aktualizace (24. 7. 2017):

Core i7-7920X se objevilo už i na tomto snímku CPU-Z. Údajně by mělo mít maximální turbo frekvenci 4,0 GHz. V tom ale možná není zahrnuto Turbo Max 3.0 pro dvě vybraná jádra. Mohlo by být 4,5 GHz, nebo možná 4,4 GHz dle maximálního násobiče 44× uvedeného v CPU-Z. Jaký by mohl procesor mít strop turba při zátěži všech vláken/jader, to zatím jasné není.

 

Větší čip uvnitř by mohl zredukovat problémy s teplotou

Ačkoliv je takt o něco nižší, dvě jádra navíc budou určitě vidět a jejich váha by se měla o to více projevit při přetaktování. Ovšem při běhu na stejných taktech jako i9-7900X samozřejmě adekvátně vzroste spotřeba. Model i9-7920X je už postaven na křemíku s 18 jádry, původně určeném jen pro servery a nikoliv pro desktop. Deaktivované části a zvětšení čipu by teoreticky mohly příkon ještě trošku zhoršit, na druhou stranu bude ale výrazně větší kontaktní plocha čipu, takže chlazení by paradoxně mohlo být i snazší než u desetijádra. Tento efekt by mohl být důležitý, jelikož Skylake-X obecně trpí na nedostatečnou rychlost a kapacitu přenosu tepla mezi křemíkem a rozvaděčem tepla kryjícím procesor, mezi nimiž je jen teplovodivá pasta místo dříve používaného pájeného spoje.

Procesor Skylake-X s odstraněným rozvaděčem tepla. V pravo nahoře je RFID čip (Zdroj: GamersNexus)
Procesor Skylake-X s odstraněným rozvaděčem tepla. Mělo by jít o menší variantu čipu, i9-7900X (Zdroj: GamersNexus)

V ceníku je pro Core i9-7920X uvedena částka 1189 dolarů, což ale není novinka. Mělo by nicméně jít o sumu při objednání tisíce kusů u distributora, takže koncová cena v obchodech může minimálně v začátcích být o něco vyšší. To například v Americe platí i pro šesti až desetijádrová Skylake-X, jichž mají tamní velké obchody jako Amazon zdá se nedostatek (což se však zdá se neděje Evropě). Jen 20% navýšení ceny za stejné navýšení počtu jader je každopádně dobrou zprávou pro uživatele, kteří tato CPU potřebují na náročnou práci, byť je cena horší než u konkurenčních dvanáctijader a šestnáctijader Ryzen Threadripper. Příplatek za 12 jader proti 10 je u Intelu paradoxně o dost menší než příplatek za deset proti osmi.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Proč paradoxně menší? 7900X je PCIe zralý (44 linek) procesor a AVX-512 snad u neni redukovano (na rozdil od =<7820). Navic mirny cenovy rust muze odrazet omezeny vykonovy narust a logicky je asi i dan cenou 1700US$ za 18c a take poctem modelu mezi (12c,14c,16c?).

  2. Hm,,,, také to cítím tak, že rozdíl ceny osmijádra a desetijádra je dán počtem PCIe linek. Navíc, desetijádro je dnes nejvýkonnejší herní procesor a za to se připlácí.
    Co se stane pokud vložíme dvě výkonné grafické karty, které umí využít plnou kapacitu rozhraní PCIex16 (vím, že např. GTX 1080 stačí jen 8x) do desky X299 k procesoru I7 7820 X, který, jak víme, umí jen 28 PCIe linek a konkrétně pro dvě grafické karty umí konfiguraci 16x/8x (viz. specifikace). Bude jedno rozhraní brzdit ? Jak se to projeví ?