Internetová televize má vlastní standard. DVB-I může do světa

0
Dálkový ovladač
Ilustrační foto
-
Zdroj: HolgersFotografie / Pixabay

Experti z DVB Projectu dokončili první specifikace nového formátu DVB-I, který má za cíl standardizovat televizní vysílání přes internet podobně, jako se to děje u satelitu (DVB-S/S2), kabelovky (DVB-C) nebo pozemního příjmu (DVB-T/T2). Vývoj byl překvapivě rychlý, k oznámení DVB-I totiž došlo teprve loni.

DVB-I myslí na televizi šířenou v pouze v síti poskytovatele internetu (IPTV) i univerzální šířenou přes libovolnou linku (OTT). Díky standardizaci by mohlo odbavování desítky českých internetových televizí probíhat jednotně a divákům by pro jejich příjem stačil jediný přijímač. A nemusel by to být jen další set-top box, ale klient DVB-I může být ryze softwarový, tedy jako aplikace pro mobily, počítače, web či chytré televizory. A takovou aplikaci nemusí připravit jen provozovatel televize, ale mohly by vznikat i nezávislé přehrávače třetích stran.

Na DVB-I jsou navázány i další standardy jako DVB-DASH, který specifikuje přenosy s adaptivním datovým tokem, jenž se bude přizpůsobovat internetovému připojení. U „slabého signálu“ se tak obraz a zvuk nebudou rozpadat, ale poběží jen v horším rozlišení (jako to funguje u automatické kvality na YouTubu). Součástí DASHe je mimochodem také low latency mode, díky němuž se internetová televize nebude zpožďovat za jinými přenosy DVB. To je dnes velký problém, IPTV/OTT mohou za DVB-T zaostávat o desítky sekund, možná i minuty.

Součástí je též MPEG Common Encryption pro ochranu přenosu před piráty a možnost vysílat EPG a HbbTV. S tím je úzce spojena také funkce pro distribuci videa na požádání (různé archivy / zpětné zhlédnutí či videotéky). Takový typ obsah půjde přes DVB-I šířit v rámci hlavního přehrávače, případně se otevřena jiná (k tomu určená) aplikace.

Sledujete televizi přes internet?

Momentálně se dokončuje ještě další spřízněná technologie DVB-mABR, která by měla televizím výrazně odlehčit internetové pásmo díky zavedení multicastu. U něj by se například 1000 diváků sledujících jeden televizní kanál neposílalo 1000 stejných streamů, ale pouze jediný.

Kdy se DVB-I dočkáme v praxi, je ve hvězdách. DVB Project předpokládá, že první společnosti se začnou s novým standardem seznamovat ještě před koncem roku. Kdo vše bude novinku zavádět, bychom se mohli dozvědět v březnu na DVB Worldu 2020. Do té doby prý bude hotový i open source klient pro příjem televize.

Zdroj: DVB.org

Internetová televize má vlastní standard. DVB-I může do světa
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.33%) 12 hlasů