Hotovo: DVB-T2 je kompletní, všechny čtyři multiplexy přešly na H.265 a Prima zvyšuje rozlišení

24
DVB T2 4K
DVB T2 4K
-
Zdroj: Cnews

Přechod na DVB-T2 je hotový. České Radiokomunikace o půlnoci vypnuly poslední vysílač ve standardu DVB-T (Ploštiny) a ráno spustily vysílání multiplexu 23. Nyní tedy DVB-T nenaladíte již nikde a DVB-T2 pokrývá ve čtyřech celoplošných multiplexech 96 až 99,9 % populace.

Už měsíc má přitom hotovo Česká televize, jejíž multiplex 21 dokončil přechod na DVB-T2 dříve. Uvolněné pásmo 700 MHz nyní bude spolu s 3400 MHz předmětem aukce pro mobilní sítě 5G. Standard DVB-T2 má podle ČTÚ vydržet minimálně 10 let do roku 2030. A jestli bude potom nějaké DVB-T3, nebo přijdou úplně jiné technologie samozřejmě nikdo ještě neví.

První zkušební vysílání DVB-T2 proběhlo přitom již v roce 2010 z žižkovského vysílače a nebylo veřejné. Přechod a vypínání DVB-T trval 11 měsíců a postupoval od západu země na východ, od Prahy do Zlínského kraje.

V DVB-T2 nyní vysílají čtyři multiplexy. Pro příjem všech tedy na televizoru automaticky naladíte čtyři kanály, každý s šířkou pásma 8 MHz, respektive 33,3 Mb/s. Což je asi o třetinu více než ve starém standardu, který byl navíc kódován v méně úsporném MPEG2/4.

I do multiplexu v DVB-T2 se při kódování H.265/HEVC a kmitočtu obrazu 50 Hz vejde stále jen omezený počet televizních stanic. A provozovatelé multiplexů stále sázejí spíše na kvantitu.

Ve Full HD pouze ČT, ale kvalitu zvyšuje i Prima

Aktuálně lze naladit 39 celoplošných stanic a deset rádií. Pouze Česká televize vysílá opravdu kvalitní obraz ve Full HD, TV Seznam a Barrandov v anamorfním rozlišením 1440 × 1080 px (televizor si jej na poměr stran 16:9 roztáhne). Na anamorfní „SD+“ dnes současně přešla i Prima, zatím pouze u své hlavní stanice.

Vysílat jde i ve 4K, což zkouší multiplex 23 s volnou stanicí NASA TV. Vzhledem k potřebné šířce pásma by ale aktuálně jeden multiplex zvládl pouze tři až čtyři stanice v rozlišení 4K.

DVB T2 final
DVB-T2, finální rozdělení stanic k 29. 10. 2020 (obrázek: České Radiokomunikace)

Zbytek komerčních stanic i v novém DVB-T2 vysílá v nekvalitním SD (respektive 960 × 540 px, tedy qHD), což je na televizorech s větší úhlopříčkou nekoukatelné. Důvodem jsou finance, neboť provozovatel multiplexu si za větší bitový tok řekne televizní stanici o více peněz. Ty si tak HD či Full HD nechávají jen pro placenou televizi. Ať už satelit, kabelovku, internet či nově zkušební placené DVB-T2 , jež vysílá na regionální síti 4.

Během přechodu na nový standard běžely reklamní kampaně i ostatních provozovatelů. Nalákat diváky k sobě se snažily internetové televize i satelitní operátor Skylink.

zdroj: vlastní

Hotovo: DVB-T2 je kompletní, všechny čtyři multiplexy přešly na H.265 a Prima zvyšuje rozlišení
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72.69%) 52 hlasů

24 KOMENTÁŘE

 1. Stejně je to naprd, protože metoda řazení programů je u všech televizí naprosto katastrofická, nepřehledná a dementní.
  Dodnes nechápu, proč výrobci televizí cpou automatické ladění programů, které přemažou stávající pozice. Proč nemají nějaké automatické regulace a obnovy vyhledávání programů. Protože za poslední rok, jsem přelaďoval rodičům televizi snad 4x a fakt mě to řazení sere. Znáte ty důchodce, na osmičce máme barandov, na dvojce dvojku, na šestce mimozemšťany na zoomu… A samozřejmě po přeladění to zas musíte přeskládávat. A není nic lepšího když televize neumí oddělovat rádia, za to bych někoho už nakopal do zadku.

 2. K dohadům ke kvalitě, udělal jsem rychlý rozbor (takže odhady průměrů nemusejí být úplně přesné:

  1️⃣ Kategorie 1:
  1. Prima
  ℹ️: 🎬 1440x1080p@50 | Main 4.1 | Průměr: cca 3,3 Mb/s (vrchol až 5 Mb/s)
  🎵 AAC-LC | VBR | 128 kb/s

  2️⃣ Kategorie 2:
  1. Prima COOL
  2. Prima ZOOM
  3. Prima MAX
  4. Prima KRIMI
  5. Prima love
  6. CNN Prima News
  ℹ️: 🎬 1280x720p@50 | Main 4.0 | Průměr: cca 2,8 Mb/s (vrchol až 5 Mb/s)
  🎵 AAC-LC | VBR | 128 kb/s

  3️⃣ Kategorie 3
  1. Prima +1
  2. Óčko
  3. Óčko STAR
  ℹ️: 🎬 960x540p@50 | Main 3.1 | Průměr: cca 1,6 Mb/s (vrchol až 3 Mb/s)
  🎵 AAC-LC | VBR | 96 kb/s

  Často se uvádí kodek zvuku HE-AAC, avšak jak dříve, tak i nyní, se používá výhradně AAC Low Complexity (tedy bez SBR). Možná je to nakonec i lepší, HE-AAC bylo vyvinuto výhradně pro velmi nízké dat. toky pod 100 kb/s, nikoliv jako náhrada AAC-LC.
  Subjektivně se kvalita výrazně zlepšila (až na kategorii 3, ale i zde došlo k mírnému zvýšení dat. toků oproti přechodové síti, u nich byl průměr na kanál často pod 1 Mb/s). I u kategorie 2 je logo stanice celkem ostré, bez výrazného slévání, jako tomu bylo dříve, dokonce jsou občas patrné i zbytky jemného šumu filmu. Pomohlo navýšení dat. toku u zvuku. Kategorie 3 by si zasloužila stejnou zvukovou stopu jako předchozí 2. Je trochu paradoxní, že hudební stanice se vesměs vysílají s bídným zvukem, a to i na satelitu, kde se vysílá všeobecně ve vyšší kvalitě než v DVB-T2.

   • Vlastní zdroj. Mám doma i linuxový STB, takže mohu přímo streamovat do PC a zde analyzovat. Všechny streamy (video, všechny audio stopy a DVB titulky). Nebo je to možné vytáhnout zpětně z nahrávek. Máte zájem o více informací? Pokud ano, dejte vědět, mohu poskytnout kompletní výpisy, popřípadě třeba se mi podaří dohledat pro srovnání nahrávky z DVB-T, přechodového, „předfinálního“ a finálního DVB-T2.