
Přechod na DVB-T2 je hotový. České Radiokomunikace o půlnoci vypnuly poslední vysílač ve standardu DVB-T (Ploštiny) a ráno spustily vysílání multiplexu 23. Nyní tedy DVB-T nenaladíte již nikde a DVB-T2 pokrývá ve čtyřech celoplošných multiplexech 96 až 99,9 % populace.
Už měsíc má přitom hotovo Česká televize, jejíž multiplex 21 dokončil přechod na DVB-T2 dříve. Uvolněné pásmo 700 MHz nyní bude spolu s 3400 MHz předmětem aukce pro mobilní sítě 5G. Standard DVB-T2 má podle ČTÚ vydržet minimálně 10 let do roku 2030. A jestli bude potom nějaké DVB-T3, nebo přijdou úplně jiné technologie samozřejmě nikdo ještě neví.
První zkušební vysílání DVB-T2 proběhlo přitom již v roce 2010 z žižkovského vysílače a nebylo veřejné. Přechod a vypínání DVB-T trval 11 měsíců a postupoval od západu země na východ, od Prahy do Zlínského kraje.
V DVB-T2 nyní vysílají čtyři multiplexy. Pro příjem všech tedy na televizoru automaticky naladíte čtyři kanály, každý s šířkou pásma 8 MHz, respektive 33,3 Mb/s. Což je asi o třetinu více než ve starém standardu, který byl navíc kódován v méně úsporném MPEG2/4.
I do multiplexu v DVB-T2 se při kódování H.265/HEVC a kmitočtu obrazu 50 Hz vejde stále jen omezený počet televizních stanic. A provozovatelé multiplexů stále sázejí spíše na kvantitu.
Ve Full HD pouze ČT, ale kvalitu zvyšuje i Prima
Aktuálně lze naladit 39 celoplošných stanic a deset rádií. Pouze Česká televize vysílá opravdu kvalitní obraz ve Full HD, TV Seznam a Barrandov v anamorfním rozlišením 1440 × 1080 px (televizor si jej na poměr stran 16:9 roztáhne). Na anamorfní „SD+“ dnes současně přešla i Prima, zatím pouze u své hlavní stanice.
Vysílat jde i ve 4K, což zkouší multiplex 23 s volnou stanicí NASA TV. Vzhledem k potřebné šířce pásma by ale aktuálně jeden multiplex zvládl pouze tři až čtyři stanice v rozlišení 4K.

Zbytek komerčních stanic i v novém DVB-T2 vysílá v nekvalitním SD (respektive 960 × 540 px, tedy qHD), což je na televizorech s větší úhlopříčkou nekoukatelné. Důvodem jsou finance, neboť provozovatel multiplexu si za větší bitový tok řekne televizní stanici o více peněz. Ty si tak HD či Full HD nechávají jen pro placenou televizi. Ať už satelit, kabelovku, internet či nově zkušební placené DVB-T2 , jež vysílá na regionální síti 4.
Během přechodu na nový standard běžely reklamní kampaně i ostatních provozovatelů. Nalákat diváky k sobě se snažily internetové televize i satelitní operátor Skylink.
zdroj: vlastní
Stejně je to naprd, protože metoda řazení programů je u všech televizí naprosto katastrofická, nepřehledná a dementní.
Dodnes nechápu, proč výrobci televizí cpou automatické ladění programů, které přemažou stávající pozice. Proč nemají nějaké automatické regulace a obnovy vyhledávání programů. Protože za poslední rok, jsem přelaďoval rodičům televizi snad 4x a fakt mě to řazení sere. Znáte ty důchodce, na osmičce máme barandov, na dvojce dvojku, na šestce mimozemšťany na zoomu… A samozřejmě po přeladění to zas musíte přeskládávat. A není nic lepšího když televize neumí oddělovat rádia, za to bych někoho už nakopal do zadku.
tak má nějakou blbou televizi. moje televize umí přidávat nové programy ve stávajících multiplexech. seřadit stačí jednou, zbytek přidá na konec.
ty rádia mne tam taky štvou, první věc co hned po nalazení mažu
V tom se nevyznám, je to tahle: https://www.alza.cz/55-lg-55sm8500pla-d5625314.htm
No a samozřejmě včera večer už se dožadovali přeladění, protože zas nějaký kanály zmizely a je tam místo nich TEST1 a 2 a černá obrazovka.
zmizel šlágr 2, který v dvb-t stejně půl roku nevysílá a šlágr 1 se přesunul z 23 do 24 multiplexu.
+1 Naprosty souhlas, co 4 mesice musim tete preladovat setopbox.
nevidím přesné rozlišení, ale televize mi hlásí:
Prima 1080p
Prima +1 a PCC 540p
a zbytek 720p
Ano, změnili to jen u hlavního kanálu (zatím). Moje TV hlásí také jen počet řádků.
řekl bych, že těch 720p na ostatních kanálech primy nebylo
Myslel jsem to 1080p že změnili/zavedli jen u hlavního kanálu, u těch dalších vlastně nevím.
TV vyrobené v posledních třeba pěti letech už umí docela dobře „upscale“. Nevyřeší to samozrejmě včechno, nicméně koukatelné to podle mě je….
Díval jsem se teď na nové 65″ OLED od Panasonicu a ty SD kanály jsou pořád hrozné. Na druhou stranu diváci, kteří koukají převážně na muxy 22 až 24, mohou při výběru televizoru dost ušetřit 🙂
Ono to ani není tím mizerným rozlišení, ale mizerným datovým tokem. Stačí jedna rychlejší scéna a celej obraz se změní ve změť kostiček. Polovina stanic je odpad, kterej tam vůbec bejt nemusí.
Polovina? Spíš tři čtvrtiny, a to nepočítám rádia.
Mám QE55Q80T upscaling je nutné nekde zapnout ?
Pokud jsi neměnil moc nastavení, nezapínal režim monitoru, aj. tak asi většinou není třeba nic zapínat. I tak ale platí zlaté pravidlo: upscaling může pomoci, ale zázraky neumí.
Upscaling samotný je už jen to, že se ti menší obraz roztáhne přes celou obrazovku. Nic víc, nic míň (up=nahorů/zvýšit, scale=škála,měřítko). Televize pak k tomu mají samozřejmě speciální techniky zpracování obrazu, aby obraz doostřily, zvýraznily detaily,… Ale i když na nekvalitní zdroj pošleš umělou inteligenci z budoucnosti, pořád platí, že z lejna bič neupleteš (nebo aspoň ne přesně takový, který byl na původních záběrech).
Díky za odpověd, já se na TV nedívám nejméně 20 let, tu má manželka nekdy od kětna, jedinou změnu kterou jsem udělal že jsem snížil jas a tento týden přeladil na DVB T2, tak že upscaling je asi zanutý.
Moderní televize jsou snad jen na připojení konzole a on-demand video. Terestrické vysílání v současné kvalitě je hnus a jen to lidi odrazuje od sledování.
Jenze musis platit TV poplatky, proto ja cekam na slusny 50″ monitor bez tuneru!
Však platit nemusíš, stačí tv odhlásit a to jsem udělal i z rádiem. Já TV a ani rádio nemám a v pohodě jsem to smetí odhlásil v roce 2018.
K dohadům ke kvalitě, udělal jsem rychlý rozbor (takže odhady průměrů nemusejí být úplně přesné:
1️⃣ Kategorie 1:
1. Prima
ℹ️: 🎬 1440x1080p@50 | Main 4.1 | Průměr: cca 3,3 Mb/s (vrchol až 5 Mb/s)
🎵 AAC-LC | VBR | 128 kb/s
2️⃣ Kategorie 2:
1. Prima COOL
2. Prima ZOOM
3. Prima MAX
4. Prima KRIMI
5. Prima love
6. CNN Prima News
ℹ️: 🎬 1280x720p@50 | Main 4.0 | Průměr: cca 2,8 Mb/s (vrchol až 5 Mb/s)
🎵 AAC-LC | VBR | 128 kb/s
3️⃣ Kategorie 3
1. Prima +1
2. Óčko
3. Óčko STAR
ℹ️: 🎬 960x540p@50 | Main 3.1 | Průměr: cca 1,6 Mb/s (vrchol až 3 Mb/s)
🎵 AAC-LC | VBR | 96 kb/s
Často se uvádí kodek zvuku HE-AAC, avšak jak dříve, tak i nyní, se používá výhradně AAC Low Complexity (tedy bez SBR). Možná je to nakonec i lepší, HE-AAC bylo vyvinuto výhradně pro velmi nízké dat. toky pod 100 kb/s, nikoliv jako náhrada AAC-LC.
Subjektivně se kvalita výrazně zlepšila (až na kategorii 3, ale i zde došlo k mírnému zvýšení dat. toků oproti přechodové síti, u nich byl průměr na kanál často pod 1 Mb/s). I u kategorie 2 je logo stanice celkem ostré, bez výrazného slévání, jako tomu bylo dříve, dokonce jsou občas patrné i zbytky jemného šumu filmu. Pomohlo navýšení dat. toku u zvuku. Kategorie 3 by si zasloužila stejnou zvukovou stopu jako předchozí 2. Je trochu paradoxní, že hudební stanice se vesměs vysílají s bídným zvukem, a to i na satelitu, kde se vysílá všeobecně ve vyšší kvalitě než v DVB-T2.
Pro úplnost
pro všechny zvukové stopy: 48 kHz (48000 vzorků za sekundu), ale to je ve filmovém a TV odvětví standard
pro všechen obraz: 8 bit (HDR opravdu nehrozí)
Odkud ty čísla jsou?
Vlastní zdroj. Mám doma i linuxový STB, takže mohu přímo streamovat do PC a zde analyzovat. Všechny streamy (video, všechny audio stopy a DVB titulky). Nebo je to možné vytáhnout zpětně z nahrávek. Máte zájem o více informací? Pokud ano, dejte vědět, mohu poskytnout kompletní výpisy, popřípadě třeba se mi podaří dohledat pro srovnání nahrávky z DVB-T, přechodového, „předfinálního“ a finálního DVB-T2.
Pozn. Nepatří tam spíš „MPEG-2/MPEG-4 AVC“?