DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice

17
Dálkový ovladač
Ilustrační foto (zdroj: HolgersFotografie / Pixabay)

České Radiokomunikace prozradily, že příští týden spustí dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Na 28. kanále se rozsvítí vysílače Kojál a Praděd. Pokrytí populace tím vzroste z 83 % na 94,3 %. Pokrývat se bude i v prosinci, ČRa na konci roku přesáhnou 95 %.

Radiokomunikace také oznámily, že nálepku DVB-T2 ověřeno již získalo více než 1200 televizorů a set-top boxů. „V našich prodejních kanálech zájem o otestované přístroje násobně převyšuje nad těmi necertifikovanými a stejnou situaci očekáváme i nyní před Vánoci,“ tvrdí Petr Štursa, produktový manažer Kasa.cz.

V přechodové síti momentálně najdeme 14 programů v SD kvalitě: Prima, Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom, Prima Max, Barrandov, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Barrandov Family, Óčko, Óčko Gold, Óčko Expres, Šlágr a TV Noe. Do konce roku přibude ještě Šlágr 2. ČRa slibuje i další stanice.

Pokrytí DVB-T2 k 30. 11. 2017

Vysílač Kanál Spuštění
Praha – Žižkov 31 1. 3. 2017
Praha – Cukrák 31 1. 3. 2017
Brno – Hády + Barvičova 28 20. 4. 2017
Ostrava – Hošťálkovice + Hladnov 28 20. 4. 2017
Jihlava – Javořice 28 30. 5. 2017
Votice – Mezivrata 28 30. 5. 2017
Plzeň – Krašov 31 27. 6. 2017
Liberec – Ještěd 31 27. 6. 2017
Pardubice – Krásné 28 31. 7. 2017
Domažlice – Vraní vrch 31 31. 7. 2017
Cheb – Zelená hora 31 7. 9. 2017
Sušice – Svatobor 31 7. 9. 2017
Krkonoše – Černá hora 28 17. 10. 2017
Beskydy – Lysá hora 28 17. 10. 2017
Jeseník – Praděd 28 30. 11. 2017
Brno – Kojál 28 30. 11. 2017
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Ohodnoťte tento článek!

17 KOMENTÁŘE

 1. Vim, ze bych nemel, ale vlozim sem takovy reklamni koutek.

  Mate nizky krevni tlak, potrebujete navstivit lekare a nemate na to cas, nechcete brat chemicke prasky? Staci shlednout nejnovejsi naprosto lzive video od CRa a krev se vam hned vzkypi na 180 na 120. Takze pozor na infarkt.

  To teda bylo Vaclaviku hodne potouchle, vzdyt slabsi natura by to nemusela prezit. Ja se povazuji za silneho, ale z tech lzi me malem kleplo. Neuveritelne, jak lidem lzou!

  • A co je přesně lživého na tom videu? Schválně jsem si ho pustil a nic lživého jsem nezaznamenal. Vše podstatné tam je – tj. TV vysílání budou ubrány kanály ve prospěch mobilistů, DVB-T2 je postaveno na modernějším standardu a nových, úspornějších kodecích.

   S ohledem na to, že třeba Rakousko v T2 už vysílá dávno a T1 je minimálně 2 roky vypnuto, nevidím jako racionální zůstávat u T1.

   • V kostce je ta pohádka hezká, chybí jen svatba. 700 MHz bylo nařízeno uvolnit, ne, že by naše vláda byla tak prozíravá sama od sebe. Operátoři dle mého čistě soukromého hlediska stále nepokryli LTE800 tak dokonale. Navíc bez VoLTE je to naprd. Aby v telefonu nedocházelo k přepínání na 2G, což je otázka několika sekund. A určitě nemají zájem budovat teď vedle toho 700MHz síť. Leda tak na nějaké vzdálené propoje, když to jinak nejde. 700MHz teď bude mnoho let ležet ladem.

    • Souhlas. Operátoři by si radši měli udělat pořádek v současných pásmech (pásma jsou rozfragmentována na prťavé pidi bloky, místo toho aby každý operátor měl své frekvence v kuse) než využívat další pásmo.
     Já sice TV už nesleduju, ale to, že v roce 2017 stále drtivá většina kanálů není ani v HD je k pláči. Měli 700MHz nechat pro TV a dát HD rozlišení jako minimální možné, abychom se tu nedívali na ty mazanice.

     • To slovíčko “musí” je podstatné. EU nařídila a ČR musí. Samozřejmě je tohle všechno věc budoucnosti a mít nějaké pásmo napříč kontinentem, kde bude fungovat každý telefon je fajn ale trvá to dlouho. Ale podobně jako mpeg2 se nahradí hevc, tak se 4G nahradí 5G a dalšími. Vymezování frekvencí by nebylo tak nutné, kdyby tak jak se technologicky posouvá TV, posouvalo se i GSM, teď tedy LTE. U TV se řekne, tak a za dva roky tohle nebude fungovat, leda s nádorkem (settopbox). Telefony fungují pořád i ty 20+ let staré na GSM 900. A sice někde už o vypnutí 2G uvažují ale přitom třeba u nás pořádně neexistuje podpora pro VoLTE. Umí to pár telefonu za 30k a to možná jen v síti operátora. A pořád se chrlí telefony za 200,- které umí tak akorát GSM800/1800. Místo ukrajování frekvencí na silně neefektivní využití, by EU měla prohlásit, za 5 let se vypne 2G, za 10 se vypne 3G, za 15 se vypne 4G. Výrobci telefonu pak zajistí, že telefony budou umět to co se spustí. A frekvence budou efektivně využity. A různé zabezpečovačky by měli přejít do IoT, žere to míň a má to speciální kousek pásma, kde to na těch pár bajtů stačí. Případně rozhodnout, že třeba xyG bude povinně mít nějakou low energy vrstvu s maličkým pásmem pro tyhle účely. Aby to teda zůstalo GSM/LTE kompatibilní.

     • hh: bereme-li to do důsledku, tak NEmusí. A zatím co měnit mobily a vypína 2G je asi OK, tak měnit TV ne.

      Nějak to nechápu.

      Mobil s podporou VoLTE stojí přibližně stejně co běžná TV. Ale zatím co v jedné rodině běžně stačí jedna TV, mobily potřebuje dnes prakticky celá rodina.

      “A to se vyplatí!” 😀

  • Zatím sem to nenaladil, ani nemám na co. Ale čistě teoreticky, SD v HEVC je nesrovnatelně kvalitnější než SD v mpeg2. Samozřejmě na 4K televizi nebude ani jedno zrovna žůžo labůžo. Ale HEVC by mělo být znatelně lepši i po nějakém upscalingu. Záleží taky na datovém toku, jestli využíjí HEVC jen k tomu, aby tam toho narvali víc, tak budem pořád koukat na stejnou hrůzu, jen to bude jiný kodek.

   • Místo ze třiceti blbých stanic si budeme moci vybrat ze čtyřiceti blbých stanic, přičemž ty, co přibudou, budou o poznání blbější, než ty dosavadní. Protože pokud by byly obsahově lepší, dávno by už vysílaly místo těch obsahově horších.

    • To je ale hold problém samotných televizních stanic. Již při přechodu na DVB-T měli možnost vysílat jen třeba dvě stanice s kvalitním obsahem v HD kvalitě, ale oni si vybrali raději rozmělnit to na pět, šest stanic v SD s shit obsahem. Beztak to dopadne časem tak, že

  • Název “přechodová síť” by měl inteligentnímu člověku něco naznačit. Třeba to, že to není konečný stav?

   A s HD vysíláním se obracejte na Novu, ta ho pořád nechce dát do placu zdarma. No, třeba to nový čínský majitel změní, až ji koupí…

 2. Opravte mě jestli se pletu; DVB-T2 se zavádí proto, aby bylo možné spustit více multiplexů a na terestrialní síti bylo možné provozovat více kanálů. Dokonce se pro to uvolnila i další frekvence. Jenže na satelitu si HD kanály platíte, na kabelovce si HD platíte a na T2 síti je dostanete zadarmo? O tom dost pochybuju, takže pokrok bude v tom, že sice budeme mít na terestrialu 100 kanálů (což je super, protože 6 Barrandovů, 5 Nov, Noe a Šlágr prostě chcete …), ale až na veřejnoprávní ČT bude všechno stejně naho**o v SD jako doteď, je to tak?