Dvoučipová Fermi skutečností?

0

V době před uvedením první generace čipů Fermi se spekulovalo také o dvoučipové kartě. Avšak vysoká spotřeba GF100, která jde ruku v ruce s vysokými tepelnými ztrátami, takovou kartu nedovolovala. Později se objevily čipy střední třídy GF104, které vycházely z návrhu GF100, ale jejich architektura byla upravena. Opět se vynořily spekulace o možné dvoučipové grafice s těmito jádry, ale žádná dvoujádrová karta se neobjevila, a tak zatím poslední grafikou s dvěma čipy od Nvidie je GTX 295 z roku 2009.

Nyní se na výstavě CES objevila nanejvýš zajímavá karta. Obrovská karta se třemi ventilátory a masivním žebrováním. První myšlenka? Je to skutečně dvoujádrová karta? Napájení dvěma osmipinovými konektory tomu nasvědčuje, ale to dnes má i kdejaká jednočipová karta v nejvyšší třídě. Odpadní teplo takovéto karty by se tedy mohlo pohybovat až okolo 375 W, což nesplňuje standard PCI-SIG. Může se jednat také o vlastní iniciativu EVGA a je to jen technologická ukázka.

Na zadní straně je osm paměťových čipů, což znamená čtyři čipy na jedno jádro. Jelikož nejsou na tištěném spoji viditelné spoje pro další paměťové čipy, vypadá to, že každé jádro disponuje osmi paměťovými čipy (pravděpodobně 1 GB paměti). Je možné, že na kartě jsou osazeny čipy založené na GF114 nebo hodně okleštěné jádro GF110, ale to je méně pravděpodobné. Podle toho, co lze vidět na zadní straně PCB bude nejpravděpodobnější varianta dva GF104 či zmíněné následnické GF114.

Na hřbetu karty si můžete všimnout jednoho SLI konektoru, takže je podporováno Quad SLI. Jeden HDMI a tři DVI jsou umístěny na záslepce karty.

Musím však připomenout, že takovéto jasné zprávy o dvoučipové kartě s Fermi zde již byly při uvedení první generace této rodiny GPU. Tato karta od EVGA však vypadá jako produkční verze a je možné, že se skutečně objeví na pultech obchodů. Bohužel, samotná firma k této kartě neposkytla téměř žádné informace.

Zdroj: TechReport.com

Ohodnoťte tento článek!