Dvoufázové přihlašování vynalezl Dotcom. Chce dohodu s Facebookem a Googlem

0

Kim „Dotcom“ Schmitz znovu rozvířil diskuzi na svém Twitteru. Tvrdí, že je to on, kdo vymyslel dvoufázové ověřování a nápad si také patentoval. Přihlášku podal v roce 1997, o tři roky později jej americký úřad uznal jako patent číslo US6078908. Jeho vynález popisuje vícekrokové přihlašování, které mj. sestává z automaticky generovaných jednorázových hesel zaslaných uživateli k ověření identity.

Na stejném principu dnes fungují internetová bankovnictví, ale také přihlašování k Facebooku, Outlooku, Googlu, Dropboxu nebo od včerejška také Twitteru. Právě poslední případ zřejmě vyprovokoval Dotcoma k tomu, že nařkl americké firmy kvůli zneužívání patentů, aniž by mu cokoliv platily.

Googlu, Facebooku a Twitter navrhuje, ať jeho nápad využívají zdarma, ale musí Dotcomovi pomoci v boji proti autorskoprávním trollům. Všechny tři zmiňované sítě totiž řeší stejný problém: ukládá se u nich uživatelský obsah, který často porušuje autorský zákon. Firmy proto musí spolupracovat s úřady a vlastníky práv a nelegální obsah mazat. Dotcom se podle tohoto předpisu (zákon DMCA) řídil už v době Megauploadu, ale stejně si na něj úřady vyšláply.

Proto stále hledá podporu vlivných společností. Soudit se prý nechce. V jiném příspěvku ale zase žádá firmy, že jim prodá celosvětovou licenci k využívání patentu.

 

Zdroj: The Verge

Ohodnoťte tento článek!