
Aby to nebolo len o relatívne výkonných procesoroch, tak sme otestovali aj jeden slabší z triedy Pentium. Niekomu stačiť môže, inému nemusí. Každopádne nad schopnosťami G7400 je dobré mať prehľad skôr, než si ho kúpite a budete eventuálne sklamaní.
Intel Pentium G7400 v detailoch
Procesor je postavený na dvoch jadrách architektúry Golden Cove, teda na veľkých – „výkonných“. Oproti lacnejšiemu Celeronu G6900 má Pentium G7400 k dobru o 2 MB väčšiu cache L3 (6 MB), HyperThreading (jedná sa tak o štvorvláknový procesor) a takisto je vyššia základná frekvencia, o 400 MHz. S 3,7 GHz Pentium G7400 pritom funguje v jednovláknovej aj viacvláknovej záťaži. Tento procesor nepodporuje žiadnu formu Turbo Boostu.
Dve jadrá Golden Cove sú na natívne 6-jadrovom čipe s celkovú plochou zhruba 160 mm². Nejedná sa teda o kvalitatívne najhoršie veľké čipy, ktoré majú fyzicky osem P aj E jadier. Čip k tepelnému rozvádzaču je spájkovaný, čo znamená dobrý prestup tepla a eventuálne tichý chod aj s jednoduchými top-flow chladičmi s nízkym profilom. To je dôležité pre malé počítače postavené napríklad na doskách Thin Mini-ITX či do rôznych vstavaných systémov s výrazne obmedzeným priestorom.

Udávané TDP je 46 W, teda o 12 W nižšie ako u Core i3-12100(F). Po zastropovaní Core i3 podľa odporúčaných limitov Intelu (teda PL2 na 58 W), by mohlo byť Pentium aj efektívnejšie. To v aplikáciách, ktoré využívajú dve jadrá, kde môže G7400 profitovať s vyšších frekvencií. Aj Pentium má duálny radič, takže okrem pamätí DDR5 podporuje aj DDR4, ktoré dávajú pre nižšiu cenu podstatne väčší zmysel. Z tohto dôvodu sme aj my procesor testovali na platforme s pamäťami typu DDR4.
Pentium G7400 má aktívne aj grafické jadro – UHD 710 so 128 shadrami, 8 textúrovacími aj rasterizačným jednotkami. Podporovaný videovýstup cez HDMI je 4096 × 2160 px pri 60 Hz. Aj keď je v parametroch uvádzaný štandard HDMI 2.1, tak pozor na jednu vec. Konzorcium HDMI preznačilo pôvodný štandard HDMI 2.0 na HDMI 2.1 (podobne ako sa to stalo napríklad s UDB 3.0 premenovaným na USB 3.1 gen. 1 a potom ešte na USB 3.2 gen. 1). Je to síce veľmi mätúce, ale bohužiaľ už označenie HDMI 2.1 neznamená, že grafika podporuje schopnosti, ktoré boli s HDMI spájané pôvodne (ako je podpora vyšších rozlíšení než 4K alebo nových funkcií).
Súčasťou boxových balení je aj nový chladič Intelu – Laminar RS1. Jeho testy v rámci podrobných testov nájdete v priebehu budúce týždňa na serveri HWCooling.net.
Parametre
Článok pokračuje ďalšími kapitolami:
Přijde mě ujeté vůbec řešit u takového CPU herní výkon, či výkon v kompresi. Pentium je prostě kancl procesor, na internet, a ms office. Nic jiného se od něj neočekává.
Většina testů se dělá dost bez rozmyslu nad reálným použitím, zvykl jsem si.
A ako si to predstavujete? Každý procesor by sa mal testovať inou metodikou podľa niekoho subjektívnej predstavy o tom, ako sa má ktorý model používať? Keby sme nemali v tých testoch všetko (vrátane testov výkonu v cieľovom/kancelárskom prostredí) nepoviem, ale… každý procesor musí prejsť náročnými aj nenáročnými testami, aby bolo bolo z toho jasne vidieť, na čo nestačí alebo naopak, na aké úlohy je jeho (typicky výkonnejšieho modelu) použitie už mrhanie peniazmi.
Jak se říká „nevděk světem vládne“. Kdybyste neuvedl „CPU herní výkon, či výkon v kompresi“ tak by se jistě našel rozumbrada co by Vám to vyčetl a další co by se k němu přidal.
DWCZ – komentář k ničemu též jsem si zvykl
Tieto lacnejšie procesory často končia v počítačoch detí, ktoré sa hry väčšinou hrávajú. IMO je tak dobré vidieť, že s Core i3 bude ten herný výkon vyšší (a to aj so slabšou grafickou kartou).
moderní hry bych na tom určitě nezkoušel, něco max do doby FarCry 4. I tak u her co jdou na dvou vláknech bych se toho nebál, tam díky vysokému výkonu jádra dají krásné výsledky. Jinak samozřejmě celkový výkon odpovídá ceně. Na internet drobné kancelářské práce apod stačí víc než dost. A hry typu CSko dá pohodlně. Pokud se to dá dítěti s nějakým 1080/1440p a RTX 3050 tak za dobrý peníz schopný stroj s možností upgradu na nějaký i3/i5 Raptor, tedy jako startovní cpu určitě dobře postačí.
Parádny test, dobré čítanie na víkend…. díky.
A teď ještě test nového Celeronu! Má mnohem přívětivější cenovku. Zajímalo by mě, o kolik bude horší, než toto Pentium 🙂
Nevyžadujú moderné hry aspoň 4vlákno?
Ne každý uživatel počítače je magor do her. Dokonce bych řekl, že je více těch, co nehrají. Když se podívám doma, tak ze 4 lidí hraju jen já (a to ještě ne moderní hry a ne úplně pravidelně), moji rodiče nehrajou, manželčiny rodiče nehrajou, tetička nehraje…
Využívalo by se relativně schopné iGPU, nebyl by určen na hry, ale jako HTPC a brouzdadlo na internet. Tak by mě zajímalo, zda tohle dvojvlákno, rozumně „utáhne“ dnešní OS + antivir + prohlížeč.
To je ten vývoj SW a vnucování zbytečných-zpomalovacích antivirů. Já mám i PC s Core 2 Duo co je víc jak 3x méně výkonné než Celeron G6900, ale používám ho s dobře udělaným SW – Windows 7 (bez antiviru samozřejmě) nebo Lubuntu – internet do 10 záložek zvládá v pohodě.
pochopitelně když používáte k jmenovanému víceméně dobový software .-)
C2D max do Win 8.1, dál je to jen trápení které ani SSD moc nevykryje.
Lubuntu mám plně aktualizované a prohlížeče na Win7 taky. Oni si lidi nějak lehce zvykli na tu masivní nenažranost Win10 a už se na tohle téma ani neumí kriticky zamyslet. Vždyť je to jen OS a to je normální, že mu nestačí to, co stačilo starším hrám?
A ono ani tolik nejde o instrukční sady. Win10 by správně měl běžet hladce i na tom moderním G6900, který bych podtaktoval na 1,0 GHz, jenže je to hodně nevyladěný OS. Z ekologického hlediska je zrůdnost, to co předvádí MS.
Např. aktualizace na Win10 jsou špatný vtip – i na starém PC se zoufalým HDD 320GB jsou na Win7 aktualizace rychlejší a méně problémové než s SSD na Win10.
Nyní mám v druhém pc G620 Sandy + 4GB + SSD + HD5450 a Win7 x64 a uvažuji o obměně. Je pravda, že OS nijak speciálně vyladěný není, běží na tom MSE + Firefox, ale už mi to připadá celkem „líné“ i na brouzdání webu s 2-3 záložkami. Možná by pomohla větší RAM, dualchannel, nevím.
Na novém Celeronu už asi dobový OS nerozchodím. Tak buď to vidím na upgrade na nejlevnější AL se schopnou iGPU, co bude žrát do 30W, nebo nějaký mini repas Core i5 4.gen.
Tvůj Sandy je lepší než moje Core 2 Duo (jestli máš jen jednu RAMku tak si výkonem nejsem jistý), jenže já si nezasírám PC antivirem. Dále já mám 8GB (2x4GB) RAM a v prohlížeči většinou blokuju reklamy. S 8 záložkama ve Firefoxu nemám sebemenší problém.
Musíš experimentovat. Nejjednodušší je vypnout antivir a pozorovat. Jestli to nezabere, tak holt HW. Při brouzdání na webu s těma 2-3 záložkama máš CPU zatížené na 100%? Musíš najít slabé místo. Na Alder Lake už na Win7 zapomeň.
@MMM: Nejde mi přímo odpovědět, tak píšu pod sebe.
Jediné co běží na pozadí, je ten Microsoftí antivir. Windows aktualizace mám zakázané.
Potom běží ve FF v jedné záložce YT, ve druhé občas FB, ve třetí „seznam“ a prohlížené weby atd. Ve správci úloh to skáče občas ke 100%, ale jen když otevřu nový panel odkazem, když se nic nedělá, tak běží CPU kolem 25%. RAM vytížena třeba jen na 60-70%, dle počtu záložek. Blokovač reklam používám uBlock Origin (blokuje reklamy na YT).
Spíš asi budu „zmlsaný“, na fir. NB z r. 2019 s i5-8250 všechno naskakuje tak 2x rychleji 🙂
Díky za tip, zkusím ten antivir odinstalovat. Měl jsem za to, že zrovna tento bude nejméně náročný.
Ano, mám v tom jen jednu 4GB RAMku
Pichni si tam vic RAM…
U mne ve virtualce bezi win7. Mam na tom 2 prohlizece a vyvojove prostredi pro php. Pri 4GB se to ma tendenci „skubat“, protoze to sype data z RAM do virtalniho pameti. Pri 6GB to uz jelo jako „z praku“.
Jinak do Firefoxu si muzes nainstalovat NoScript. Vypnes s tim obecne JavaScripty, ktere zerou nejvic CPU v ramci prohlizece. Salamovou metodou pak casem zjistis, ktere skripty povolit na kterych webech, aby fungovali. s 90% webu se da tekhle celkem slusne fungovat s minimalnimi naroky na vykon 🙂
Mozna jsem to prehlidl, ale chybi mi test dekodovani videa. Tohle CPU mi prijde jako docela dobry do miniPC s Kodi. Casto se ale setkavam s tim, ze CPU ma sice dekod HEVC ale jen tohle rozliseni apod. Nebo ze sice HEVC dekoduje, ale 4k 100Mbps+ video uz se zasekava. Tohle bych taky ocenil – spis nez testovani, jak na tom pojede Resolve. 😀 Chapu ze testy maji byt unifikovany, ale pridat dekod videa (i.e. jellyfish videa) by mi prislo dobry.
4K HEVC 100 Mb/s? Máj gát. 87 GB/2h. To máš na disky tlačiareň?
Třeba můj foťák umí až 200Mb/s. A některé umí i mnohem víc.
Diky za test. Jde videt, ze i AL potrebuje frekvence. Jinak na dnesni dobu pokud pro komfortni pouzivani je kombinace 2/4 dost malo. Pokud to fakt neni jen na otevreni browseru a word dokumentu.
Je to jen u mne a nebo nefunguje stranka 35-Vyvoj spotreby procesorov..?
Už ide, bola tam chybka. 🙂
diky.
Jsem se dival na spotrebu v H264 encodingu. To pentium ma podstatne horsi pomer vykon/watt nez 12100. Bych cekal, ze to u tak maleho chipu bude efektivnejsi.
To pentium je založeno na stejném křemíku, jako ta 12100. Takže o jakém efektivnějším malém čipu to mluvíte?
Pokud je to tak, tak by to asi vysvetlovalo. Nicmene jeho efektivita, pri vypnuti 2jader, snizeni frekvneci, je dost slaba.
A môže to byť ešte o dosť horšie. 🙂
https://www.hwcooling.net/chyby-v-biosoch-prepaluju-spotrebu-pentia-g7400-az-o-100-percent/
Zajimave, diky.
Prošel jsem si všechny herní grafy s fps a zatím to vypadá na herní CPU roku 2022. Snad časem přijdou i lepší. Jen vyjímečně tam byly fps začínající trojkou a jinak je mi jedno jestli mám 400 fps nebo 150, vážně jedno. Za dva litry je to dost dobrý a hlavně úsporný. To iGPU by HL2 dalo s prstem v nose, tak i jako dobrá nouzovka v ceně, narozdíl od údajně levných AMD za tři litry co ani nemají iGPU.