Dvoujádrový Atom od AMD pro 2011

0

O nových dvoujádrech Neo pro rok 2011 jste si mohli přečíst v článku o mobilních procesorech AMD. Po právě přicházející platformě Nile se na trhu zhruba za rok objeví i platforma Brazos. Hlavním článkem Brazos bude procesor Ontario, o kterém jsme se dozvěděli překvapivé věci. AMD má již funkční vzorky procesorů.

Nové APU (Accelerated Processing Unit) Ontario bude v monolitickém 40nm čipu obsahovat dvě výpočetní procesorová jádra architektury Bobcat a také nespecifikované GPU, půjde tedy o procesor s integrovanou grafikou. Pokud srovnáme procesory Llano a Sandy Bridge, je nasnadě, že AMD s výkonem IGP v procesoru nešetří a GPU v Ontariu bude zřejmě výrazně silnější než grafika v Atomu s jádrem Cedarview. Integrované GPU podporuje DirectX 11 a bude používané i na rychlé výpočty přes API Microsoft DirectCompute. Procesor má integrovaný řadič pamětí DDR3.

Architektura Bobcat je v plánech sice dlouho, je však stále velkou neznámou. Z toho, co víme dnes, se AMD chlubí spotřebou nejslabších modelů pod 1 W, u těch nějvýkonnějších se dá očekávat spotřeba do 10 W. Jádro Bobcat bude zvládat jedno vlákno operací, bude 64bitové (stále arch. x86). Některé prvky jsou převzaté z nového Bulldozeru. Podpora instrukcí SSE se zastavila na SSE3, Ontario se dvěma jádry Bobcat bude prý dosahovat výkonu dnešních procesorů při poloviční velikosti čipu.

Překvapením je hlavně hustota integrace 40 nm. 40nm výrobní postup je poloviční stupeň (half-node) mezi standardními 45nm a 32nm. Dnes se sice používá na grafické karty, jeho použití pro výrobu procesorů se však neočekávalo, procesory totiž půlstupně výrobních procesů vůbec nepoužívaly. 40nm čipy dovedou vyrobit tři firmy. Neočekává se, že by si AMD nechala vyrábět procesory u TSMC, dále tu zbývá málo pravděpodobná UMC a nakonec vše ukazuje na výrobu u GlobalFoundries.

Ontario na nové architektuře Bobcat spojuje tedy dvě jádra CPU a jedno GPU (celý čip je APU) pod 40nm monolitem (projekt AMD Fusion). Dá se očekávat vyšší grafický výkon i procesorový výkon, AMD se navíc chlubí skvělou spotřebou. Čip bude zřejmě větší, výkonnější a dražší než jádro Atomů.  Bobcat slibuje zázraky, bude to stačit na plánované 32nm Atomy Cedarview?

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář