DxO One je externí foťák pro iPhone. Slibuje lepší kvalitu snímků i možnosti nastavení

0

Společnost DxO asi nemusíme fotografům připomínat. Zabývá se testováním přístrojů v laboratorních podmínkách a k tomu vyvíjí i schopný RAW procesor Optics Pro. Své zkušenosti teď zužitkovala ve svém prvním foťáku. Jmenuje se příznačně One.

Je velký asi jako krabiček sirek, vejde se do každé kapsy. Ač funguje i samostatně, výrobce počítá s tím, že jej připojíte k libovolnému zařízení s iOS 8+ a konektorem Lightning. Kompatibilní je s iPhony i iPady. Mobil slouží jako displej pro náhled v reálném čase, zároveň dovoluje foťák nastavit důkladněji než pomocí ovládacích prvků na těle DxO One. Do iPhonu lze také okamžitě fotky uložit. A protože má vlastní akumulátor s výdrží až 200 snímků, mobil se nebude kvůli připojenému modulu rychleji vybíjet.

DxO vsadilo na 1″ CMOS BSI snímač s rozlišením 20 Mpx a objektivem s nejnižším clonovým číslem F1,8 (až po F11). Ohnisko odpovídá 32 mm v přepočtu na kinofilm. Zaostří od 20 cm, závěrku lze nastavit od 1/8000 až po 15 sekund, ISO v rozsahu 100 až 51 200.

Nechybí několik scénických režimů ani tradiční APSM. DxO One zvládá také kontinuální ostření, měření je bodové, středové i vícezónové a funguje na principu detekce kontrastu. Fotky lze ukládat jako JPG, RAW i SuperRAW (DXO). Videa točí v rozlišení 1080p30 nebo 720p120, a to ve formátu MP4/H.264. Stabilizace je pouze elektronická.

 

Foťák má tělo z hliníku, měří 68 × 49 × 26 mm a váží 108 gramů. Obsahuje dvoupolohovou spoušť, malý dotykový OLED displej pro nastavení, ale blesk nebo stativový závit bychom hledali těžko. Nabíjí se pomocí microUSB a podporuje karty microSD UHS-I U3.

Potenciální zájemce možná odradí cena. DxO One stojí 649 eur (17 700 Kč s DPH). V ceně sice jsou i výborné aplikace DxO Optics Pro Elite a FilmPack, ale pouze zkušební verze. DxO si to ale prý obhájí vysokou kvalitou obrazu.

Firma modul otestovala svou metodikou a srovnala jej s etalonem kompaktů Sony RX100 III. DxO má stejně velký snímač, rozlišení i světelnost objektivu a podle laboratorního měření je o chlup lepší (barevná hloubka, dynamický rozsah a i ISO šum). Celkové skóre má 70 bodů, kdežto Sony 67.

Zajímavý je onen režim SuperRAW. V něm DxO One uloží čtyři snímky po sobě, díky čemuž z fotky vytáhne lepší barvy, dynamický rozsah a především lepší světelnou citlivost. Skóre přitom vzrostlo na 85 bodů. Jen se to moc nehodí pro sportovní nebo jiné fotky s rychlou scénou.

Zdroj: DxO

DxO One je externí foťák pro iPhone. Slibuje lepší kvalitu snímků i možnosti nastavení

Ohodnoťte tento článek!