DxOMark: první krok při výběru zrcadlovky

0

Tip: další fotoweby slrgear.com photozone.de a dpreview.com

Perfektně otestovat objektiv není jen tak. Vyžaduje to mimořádně drahé vybavení, spousty času, dokonalé (a opakovatelné) světelné podmínky, abychom si jmenovali skutečně jen to nejzákladnější. Není proto divu, že se těmto aktivitám věnuje na skutečně špičkové úrovni jen málo vyvolených. Pokud nepočítáme diskusní fóra, prvně zmíněné magazíny a průměrné recenze, pak hledající nemá příliš cest, jak se o podobných věcech dozvědět.

Život všech náročných fotografů by ovšem od posledních měsíců měl být opět o něco snadnější – je mezi námi poměrně nový web DxOMark, jenž sám sebe vidí jako etalon kvality mezi zdroji pro posuzování obrazové kvality výstupů z digitálních fotoaparátů. Je toto odvážné tvrzení zasloužené?

Klepnutím zvětšete

DxOMark jako takový je tvořen komplexní ověřovací databází (Measurement Database) RAW obrázků a sadou výsledků (Scores), díky kterým lze srovnávat digitální fotoaparáty (objektivy) a přirozeně i jejich obrazové výstupy. Nabízí se otázka, proč by vlastně jeden měl věřit právě DxOMarku? Jistě budete souhlasit, že při hledání podobných dat by měla být zajištěna maximální otevřenost a objektivita celého procesu, testovací subjekt by měl být nezávislý a používat vybavení i metody hodné dnešní špičkové fotografické branže. A přesně toto vše má nový web nabídnout. Připomínáme raději ještě, že se DxOMark zaměřuje výhradně na obrazovou kvalitu a její srovnávání, nijak nebere do úvahy další důležité věci jako rychlost focení, výdrž na baterie apod.

Za DxOMarkem stojí sponzor známý jako DxO Labs, jenž se živí prodejem analytického systému DxO Analyzer, pochopitelně opět věnovaného srovnání obrazové kvality. O kvalitě poskytovaných služeb jistě vypovídá i portfolio zákazníků, mezi které patří i takoví velikáni jako je Nikon, Kodak, Fujifilm, Panasonic, Olympus, Samsung nebo NASA.

Rychlý přehled vlastností zrcadlovky

V jednoduchém a přehledném rozhraní si zde člověk může nechat vypsat buď informace o objektivech, nebo samotných digitálních fotoaparátech. Jak jsme zvyklí odjinud, údaje lze i pohodlně srovnávat. Vynikající je ovšem zejména rozpětí podávaných informací, které si raději vezmeme pěkně postupně:

Objektivy

U objektivů se hodnotí tyto údaje:

 • Overview (celkový přehled a základní obecné věci)
 • Resolution (rozlišení), Transmission (propustnost)
 • Distortion (zkreslení),
 • Vignetting (vada známá jako vinětace projevující se černými rohy)
 • Chromatic aberration (další z vad objevující se u příliš kontrastních přechodů).

Mapa vinětace snímku

Množství zde obsažených údajů je skutečně enormní a vynikající na všem je, že vše zde získáte v celém rozsahu zoomu, clony apod. Zkrátka, nejde o pár tabulkových čísel, ale spojitou informaci. Rozhodně stojí za zmínku i ten fakt, že DxOMark bere v úvahu i údaje, které jiné weby prostě ignorují – namátkou světelnou propustnost objektivu. O testovaných kusech se zde dozvíte naprosto vše od váhy, ceny, přes sériové číslo produktu, až po vhodnost objektivu pro focení toho či onoho typu scény.

Digitální fotoaparáty

Ve sbírce zde najdeme prakticky výhradně pouze digitální zrcadlovky – tedy aparáty, u nichž je možno měnit objektivy. Pokud jde testované údaje, tak zde naleznete tyto kategorie:

 • Overview (obecné informace + celkové hodnocení)
 • ISO Sensitivity (citlivost ISO deklarovaná výrobcem + naměřená), SNR 18% (odstup signálu od šumu při 18 %)
 • Dynamic Range (dynamický rozsah scény v EV)
 • Tonal Range (tonalita v závislosti na ISO – udává se v bitech)
 • Color Sensitivity (citlivost na barvy u různých ISO, opět v bitech)
 • Full SNR (komplet odstup signálu od šumu pro různá ISO)
 • Color Response (barevná odezva)
 • Full CS (barevná citlivost)

Měření citlivosti ISO

Ať již patříte k regulérním majitelům digitální zrcadlovky a propadli jste sbírání objektivů nebo se na nějakou teprve chystáte, rozhodně si do sbírky odkazů přidejte i DxOMark. Vynikajícím způsobem totiž shrnuje vše podstatné u objektivů i aparátů a jeho databáze je den ode dne větší.

Zdroj: DxOMark, Cnet

Ohodnoťte tento článek!