E-čtečky vs. iPad – 12,8 ku 15 miliónům

0

Agentura IDC zveřejnila odhady prodejů tabletů a e-čteček za loňský rok. V posledním čtvrtletí 2010 si lidé koupili 10,1 milionu tabletů, což je více než dvojnásobek oproti třetímu kvartálu (4,5 milionu). Apple sice potvrdil dominanci na trhu, ale z 93% podílu klesl na 73%. V posledním období totiž přišel sedmipalcový Samsung Galaxy Tab, který zásobil 17 % trhu.

I čteček elektronických knih – myšlenko e-readery s el. papírem – se ve čtvrtém období prodalo více než dvojnásobně (samozřejmě se na tom podepsaly Vánoce). Poslední kvartál roku zaznamenal přes 6 milionů prodaných čteček, za celý loňský rok to bylo 12,8 milionu. Jedná se o obrovský skok oproti třem milionům prodaným v roce 2009.

Amazon se svým Kindlem udržuje 48% podíl, dle očekávání je tak nejsilnějším hráčem. Převedeno do srovnatelných čísel – Amazon loni prodal 6 milionů Kindlů, Apple přiznal 15 milionů iPadů.

Z čísel IDC můžeme usoudit, že tablety přerostly méně univerzální e-čtečky, a to dost výrazně. Tato data jsou důležitá pro tvůrce obsahu, i když si tyto produkty vlastně ani nekonkurují. E-čtečky mají ambice nahradit knihy a noviny, zatímco tablety jsou spíš nástupcem barevných magazínů.

Mnohem důležitější bude zpráva v příštím roce. IDC předpokládá, že se letos prodá 50 milionů tabletů. Jenže o místo na trhu se popere více výrobců a Apple si už zřejmě nevytvoří tak silnou pozici. Do hry se zapojíte několik modelů s Androidem Honeycombem (Samsung Galaxy Tab 10.1, Motorola Xoom…), BlackBarry (RIM Playbook), webOS (HP TouchPad) a možná se ukáže i MeeGo.

Zdroj: IDC

Ohodnoťte tento článek!