E3: Microsoft nečekaně představil menší a tišší Xbox 360

0

Přesně před týdnem jsme psali o velké konferenci Applu, ve které Steve Jobs představil iPhone 4, iOS 4 a ekosystém s tím spojený. Po sedmi dnech čekal velký den Microsoft, resp. herní divizi Xboxu. V Los Angeles na tradičním veletrhu E3 měli dvouhodinovou keynote, kde nás čekalo několik překvapení.

Atmosféra byla podobná, Wi-Fi nestíhalo, 3G síť prý byla zahlcena a pořadatelé také žádali, aby návštěvníci vypínali svá mobilní zařízení. Jen samotný přenos jsme mohli sledovat živě online, zatímco Apple WWDC 2010 až na druhý den.

Hry, hry, hry

Celou show odstartovala ukázka chystané řežby Call of Duty: Black Ops, kterou Activision vydá 9. listopadu 2010. Viceprezident divize Xboxu poté přišel na pódium a řekl, že v následujících dvou letech přijdou nové doplňky a mapy do CoD jako první právě na Xbox 360.

Halo: Reach, zdroj: Microsoft

Pak přišly ještě dvě velké AAA střílečky – Gears of War 3 (vydání 5. 4. 2011) s kooperativním multiplayerem (vypadalo to opravdu skvěle) a nové Halo: Reach (14. 9. 2010). Nejlepší sezónu pro Xbox v historii ještě završí další blockbustery – Fable III (26. 10. 2010), který přišel prezentovat sám slavný tvůrce Peter Molyneux. Neméně známý Hideo Kojima ukázal exkluzivní titul Metal Gear Solid: Rising, který se od předchozích stealth akcí dost odlišoval. Podle videa to vypadalo na pořádnou mlátičku a sekanou s mečem.

K vidění byly ještě sequely Crackdown 2 a Dead Rising 2: Case Zero. S exkluzivní hrou pro X360 překvapil ještě Crytek (tvůrci Far Cry a Crysis). Trailer vypadal střihem, kamerou i historickým pozadí podobně jako film 300: Bitva u Thermopyl. Tituů zatím známe jen pod názvem „Codename: Kingdoms“.

Microsoft Kinect: další dimenze nejen v hraní

O Kinectu, resp. Projectu Natal jsme už napsali hodně. Před dvěma měsíci to byl detailní popis funkcí, hardwaru i softwaru, včera byl navíc odhalen finální název. Na keynote bylo novinkou snad jen automatické otáčení kamery. Takže jen ve zkratce. Jedná se o chytrou webkameru doplněnou druhým objektivem zachycujícím hloubku obrazu, mikrofony, které dokážou rozpoznat hlas v prostoru a vlastním čipsetem, jenž celý systém řídí. Ve výsledku to znamená, že vaši aktivitu sledují minimálně tři senzory, které vyhodnocují pohyb a hlas a tím Xbox ovládáte. Už tedy žádné gamepady, volanty, herní podložky ani jiné periferie.

Kinect s novým Xboxem, zdroj: Microsoft

Kinect by se měl začít prodávat v Americe 4. listopadu, hned nato se objeví ve zbytku světa. V té době bude na trhu 15 herních titulů, které budou umět zvláštní ovládání využít.

Xbox Live i v Česku

Některé z nich Microsoft na pódiu při hraní ukázal naživo, ale nejdříve jsme se dočkali ovládání neherních činností. Jako první přišel Ron Forbes, jeden z lidí pracující na platformě Xbox Live. Do systému se přihlásil jednoduše, jen přistoupil před kameru, žádná hesla ani jiné čáry. K ovládání prostředí stačila ruka, která simulovala pohyb myši. Fungují i hlasové povely, stačilo říct „Xbox“ a příkaz. Když řekl „Xbox, Zune“, dostal se do online obchodu, kde může koupit hudbu, videa apod. Velmi se mi líbilo přehrávání videa. Rukou jen mával a tím se posunoval ukazatel na časové ose. Tedy jako na počítači při pohybu myši. „Xbox, pause“, „Xbox, play“ a „Xbox, stop“ asi chápete, když Ron řekl „Xbox, play music“, spustil se náhodný výběr uložené hudby.

S Xbox Live můžete komunikovat na Twitteru a Facebooku (stále jen s Gold účtem), ale potěšující je vstup této služby do České republiky (Slovensko ještě ne). Odpadne tak nastavování adresy v zahraničí a složitější placení přes cizí karty. Služba bude navíc integrována i v chystaném systému Windows Phone.

Video Kinect, zdroj: Xbox

Video Kinect je nový hlasový a obrazový chat využívající revoluční webkamery. Také funguje pouze se zlatým účtem a volat můžete na Windows Live Messenger a Xbox Live. Má krásné prostředí konverzace. Obrazovka se rozdělí na dvě části – tu vaši a od kamaráda. Ve dvou oknech vidíte oba obrazy, nad nimi pak vtipně informace, kde se oba nachází, jaké je tam počasí apod. Během chatu se vytvoří virtuální kanál, ve kterém lze sdílet multimédia, tak si můžete společně pustit film uložený na Xboxu jednoho z uživatelů.

ESPN pro všechny Gold účty zdarma

Na pódium přišli také dva moderátoři americké sportovní stanice EPSN. Výsledkem bylo, že předplatitelé zlatých účtů budou moci sledovat přímé přenosy s přidanou hodnotou (záznamy, jiné úhly pohledu…) zdarma na Xboxu. Ročně to prý dělá okolo 3500 živých utkání, většina v HD rozlišení. EPSN bude takto distribuovat fotbal (mj. ukázali náš přípravný zápas s USA :-)), NBA, MLB, všechny golfové a tenisové Grand Slamy, univerzitní americký fotbal a basketbal. Chybí tedy NHL a NFL. Otázkou je, jestli nás to má těšit, nebo trápit. Zatím není jisté, jestli se ESPN dostane i do Evropy, nedejbože do ČR. Ale v Americe to bude velká rána pro operátory kabelovek.

Hry co vás donutí nevycházet z domu

První představenou hrou pro nové ovládání byl Kinectimals. Přišla malá holčička, která si hrála s virtuálním tygrem. Mohla ho hladit, dávat mu hlasové příkazy, tygr opakoval její pohyby a když na chvíli zmizela, přilepil se smutně na obrazovku. Takové roztomilé Tamagoči hodné 21. století.

Kinectimals, zdroj: Microsoft

Kinect Sports už názvem připomíná trhák Wii Sports. A vlastně je to totéž. Hra obsahuje šest disciplín (box, překážkový běh, fotbal, volejbal, bowling a ping pong), které můžete hrát ve dvojici. Není to příliš originální a např. při běhu vypadali hráči dost šíleně, ale takový fotbal se docela povedl. Grafika byla hezčí než u Wii, ale stále dost infantilní. Takové však zřejmě budou všechny hry pro Kinect. Takže bod za provedení, ale jeden mínusový za kopírování nápadů od Nintenda. Ale zase se učí od těch nejlepších, že?

Kinect Sports, zdroj: Microsoft

Kinect Joy Ride byly arkádové automobilové závody. Jezdí se po divoké dráze ve stylu Trackmanie a auto ovládáte točením virtuálního volantu. Když se blíží nějaký můstek, přitáhnete „volant“ k sobě, zvýší se rychlost a auto pak vyskočí do vzduchu. A když u toho vrtíte zadkem, váš vůz udělá otočku nebo salto.

Kinect Adventures vás postaví na předem připravenou dráhu, kde musíte sbírat vašimi pohyby mince jako ve hře Super Mario. Objeví se překážka nad vámi, tak si kleknete, vyskočíte nebo ukročíte do boku. Mince (body) jsou umístěny v různých tvarech, takže pokud je chcete všechny, musíte přizpůsobit tvarem i své tělo.

Přišly na řadu hry, které nevytvořil sám Microsoft. Your Shape: Fitness Evolved od Ubisoftu je takové virtuální fitcentrum. Na začátku hry si vás hra oskenuje a pak v reálném čase musíte kopírovat pohyby cvičitelky, v mezihrách boxovat do padajících kostek atd. Tahle hra vypadala ze všech těch pohybových asi nejlépe. Na obrazovku se stále promítá vaše postava, takže když si Felicia Williams (International Brand Maganer v Ubisoftu) sundala mikinu, udělala to i postava ve hře. Poprvé jsem získal pocit, že Kinect vážně funguje a pohyby opravdu perfektně analyzuje. Při každém cvičení se vám ukazuje, které partie posilujete a kolik jste přitom spálili kalorií.

Your Shape, zdroj: Xbox

Dance Central od MTV a Harmonixu je takovým spin-off předchozích her Rock Band nebo Guitar Hero. Jen nemusíte zpívat ani hrát, ale tančit podle předepsaných pohybů. Posilující efekt bude možná ještě lepší než v Your Shape.

Na plátně naskočilo logo LucasArts. V pozadí hraje známá hudba, mladý padawan se se světelným mečem řítí k lodi, ze které vystoupí Darth Vader. A konec. Strategie je promyšlená, značka Star Wars určitě pořád táhne a tahle hra by mohla oslovit i starší. Grafika byla podobná současnému seriálu Star Wars: Clone Wars.

Na úplný závěr byla představena zřejmě nová závodní hra série Forza Motorsport. Řídíte i řadíte rukama ve vzduchu, před závodem si můžete auto obejít a osahat ze všech stran. A nemusím dodávat, že hraní si s Ferrari je už pro opravdu velké kluky. Forza se ukáže příští rok.

Xbox 360 s novou tváří

Na konci keynote jsme se dočkali největšího překvapení, takové „one more thing…“ ve stylu Stevea Jobse. Jestliže Kinect Sports připomíná stejně zaměřenou hru od Nintenda, nový Xbox 360 je něco jako Playstation 3 Slim. Nemá žádný speciální název, v ceníku jej poznáte jen podle 250GB kapacity disku. Ten podle ohlasů na webu je o něco menší než dříve, stále s proprietárním připojením, takže za vlastní jej jen tak nepřipojíte.

zdroj: Engadget

Konzole je ale o dost menší, má zabudovanou Wi-Fi síť (802.11 b/g/n), klasický ethernet zůstává. Vzadu přibyl jeden speciální konektor kvůli Kinectu. Ten jinak bude u starších Xboxů potřebovat USB plus externí napájení. Gamepad prý lehce změnil barvy, v balení dostanete rovnou bezdrátovou variantu, k tomu sluchátka s mikrofonem a analogovou kabeláž. K HDMI výstupu bohužel kabel nedostanete. Kdo čekal od aktualizace konzole třeba Blu-ray mechaniku, asi se nedočká. Microsoft se tím nikde nechlubí, zřejmě si do příštího Xboxu musíme nechat zajít chuť.

Ale nový design se počítá, výrobce slibuje tichý chod (konečně) a cena zůstává stejná, tedy 299 dolarů. Verze Arcade a Elite by měly o 50 dolarů zlevnit.

Mimochodem, dnes večer budou novinky přestavovat Sony a Nintendo. Pro více informací o chystaných hrách vás odkážu na web Xboxu, kde navíc naleznete spoustu screenshotů a trailerů.

Zdroj: Engadget

Ohodnoťte tento článek!