E3: Sony PS3 s ovladačem vymazleným k dokonalosti

0

Jako poslední z velké konzolové trojky představila své novinky firma Sony. Celou keynote provázel Jack Tretton, ředitel divize Sony PlayStation. Hned v úvodu trošku nudil opakovanými chválami PS3 a podpory 3D her a filmů. Pak ale vyzval novináře, aby si nasadili brýle a na plátně se zjevil Killzone 3.

Akční střílečka, která vyždímala poslední zbytky výkonu z PS2, druhý díl byl jednou z nejlépe vypadajících her pro PlayStation 3 a třetí díl, zdá se, bude atakovat naše smysly stereoskopií. Herní demo trvalo několik minut a vypadalo opravdu úchvatně. Jasně, grafika není všechno, ale ze hry byla cítit ohromná atmosféra, i když jsme ji měli možnost sledovat pouze online ve 2D.

Killzone 3, zdroj: Sony

Avatar také není nejlepší film, ale zpracování, jakžtakž příběh a hutná atmosféra z něj udělal největší hit. To se může stát i s Killzone 3. Střílíte tady a támhle, objeví se kolega, co pomůže, nasadíte jetpack, lítáte, střílíte, do toho hraje úderná muzika. Zkrátka to má všechny atributy „letní“ odreagovačky. Letní v uvozovkách, protože datum vydání je stanoveno na únor 2011. Killzone 3 bude plně kompatibilní s ovladačem Move.

Z pódia se pak ozývají další chystané 3D hity s Move. Dočkáme se her jako NBA 2K11, MLB 10, The Fight, Motorstorm Apocalypse, Gran Turismo 5, Crysis 2, Mortal Kombat, Shaun White, Ghost Recon nebo Tron Evolution. Vše naservírované v efektně sestříhaných ukázkách.

Snad aby si přítomní došli pro kafe, opět chvíli nuda proložená chválou a významem PlayStationu na herní průmysl apod. Ale pak přichází Move. Revoluční ovladač, který vypadá jako nunchak z Nintenda Wii, ale připomíná i Microsoft Kinect.

PlayStation Move – Kinect kombinovaný s nunchakem

Move se skládá ze tří hlavních komponent – motion controller, navigation controller a Eye.

Move motion controller

Hlavní ovladač, se kterým má být největší zábava. Plní funkci nunchaku z Wiička, ale dotahuje jej (snad) k dokonalosti. Navíc i podobně vypadá, až na tu kouli vepředu. Pohyby snímá tříosý akcelerometr a tříosý gyroskop. Přítomen je i magnetometr, který počítá se vzdáleností od země (jestli ležíte, klečíte, stojíte…) a kamera Eye sleduje pozici koule v místnosti. Ovládání tak bude mnohem přesnější než u Wii, protože se nepočítá pouze s relativními změnami polohy ovladače, ale také jeho umístěním v prostoru.

Navíc k přenosu využívá Bluetooth, takže snad nehrozí výpadky signálu při špatné viditelnosti jako u infraportu. Ovladač je napájen Li-ion akumulátorem a dobíjí se USB kabelem. Move motion controller obsahuje i klasickou sadu ovládacích tlačítek. Koule svítí několika barvami v závislosti na hře. K PS3 můžou být připojeny až čtyři takové ovladače. Jo a také vibruje. Hmotnost je 145 gramů, délka 200 mm a průměr 46 mm.

zdroj: Sony

Move navigation controller

Druhou rukou lze ovládat pohyb směrovými šipkami nebo analogovou páčkou. Kromě toho obsahuje ovladač ještě tlačítka křížek, kolečko a L1, L2, L3. Také obsahuje vlastní Li-ion akumulátor a rozhraní Bluetooth. Název i ovládací prvky napoví, že slouží pro pohyb ve hře. Hmotnost je 95 gramů, délka 138 mm a průměr 42 mm.

zdroj: Sony

PlayStation Eye

Nástupce kamerky EyeToy je neméně důležitou částí ovládání Move. Na její výrobě Sony spolupracovalo s firmou OmniVision. Hlavním rozdílem je především vyšší rychlost a rozlišení. Snímá buď obraz 320 × 240 při 120 snímcích za vteřinu, nebo 640 × 480 při 60 fps. Objektiv je otočný, lze jím přepínat úhel záběru vhodný pro hry a videochat. V Eye je ještě integrován systém čtyř mikrofonů, které lépe dovedou určit směr a také potlačit šum v pozadí. Problém by nemělo činit ani horší osvětlení.

Sony chce kameru nasadit do už zmíněných videohovorů (až s šesti lidmi najednou) na PSN, ke snímání ovladače s barevnou koulí a pro záznam a střih obrazu přímo v konzoli. K tomu slouží software EyeCreate. Jako jediná z nových příslušenství se připojuje k USB (2.0).

zdroj: Sony

Komponenty se objeví na trhu nejdříve v Evropě (15. září), pak v Americe (19. září) a v domovském Japonsku až 21. října. Samostatný motion controller bude stát 39,99 eura, navigation controller 29,99 eura a Eye také 29,99 eura. V prodeji bude i pistole, do které se nasadí první ovladač. Ta bude stát 14,99 eura.

V prodeji bude i zvýhodněný set ovladačů, kamery a hry Sports Champion (podobné jako Wii Sports), případně ještě se samotnou konzolí PS3. Zástupci Sony tvrdí, že nebudou nijak zvlášť prosazovat Move a hry bude možné nadále hrát i s klasickým DualShockem. U některých je však nový ovladače vhodný, ba přímo nutný. Ty se dočkají buď online updatu, nebo bude druhá varianta přítomna na Blu-ray disku. Kapacita prý stačí na všechno.

Movenutím kouzelného proutku

Jako první ukazovali sílu Move na hře Sorcery. Ve hře ovládáte jakéhosi kouzelníka a ovladač se senzory pohybu slouží jako kouzelná hůlka. Živé demo nenadchlo fotorealistickou grafikou, ale právě přenesením reálné postavy do hry. Díky množství snímačů a kameře hra přesně pozná, co právě děláte, takže když jste u země a hůlkou zatočíte, udělá to samé i vaše postava. Sorcery ukázal i možnosti využití barevné koule. Abyste posílili své schopnosti, bude třeba vypít kouzelný lektvar. Takže ovladač si jakoby strčíte do úst a prázdnou láhev poznáte podle náhlé změny barvy koule. Sorcery se ukáže až na jaře 2011.

Pak ovšem přišel těžší kalibr – EA Sports představili demo Tiger Woods PGA Tour 11. Golfový simulátor už nabídne věrnou grafiku i realistické herní prvky. Nápřah se nemusí pokaždé povést, špatně nastavený směr i vítr ovlivní dráhu letu. Proto hráč poprvé promáchne, druhá a třetí rána skončí v bunkru, další těsně od greenu, pak okolí tří metrů od jamky a nakonec jej putterem pošle do díry a zahraje par.

Gran Turismo 5 slibuje ještě realističtější závody než dřív, zdroj: Sony

Další minuty byly možná nejzábavnější vůbec. Na pódiu se objevila smyšlená figurka Kevina Butlera, kterou známe ze „soňáckých“ reklam. Svérázným způsobem promlouvá o své herní vášni, když rád ustřeluje lidem hlavy, dostává se do epických antických bitev, kde si nemůžete být jisti, jestli nejste synem některého boha a že hraní znamená mít nechutně velkou televizi v prťavém bytečku. Závěrečná slova pronáší se zápalem Williama Wallace (Mel Gibson) z filmu Statečné srdce. „I když si můžeme zvolit vlastní stranu, všichni sloužíme jednomu králi, jednomu vládci a jeho jméno je Hraní. Může vládnou navždy!“

Z dalších her máme čekat kompletní sadu od EA Sports, Portal 2, Dead Space 2, nový Time Crisis, Final Fantasy XIV, Assassin’s Credd: Brotherhood, Socom 4, MGS: Rising a nás potěší hlavně Mafia 2. Nejmenší asi budou nadšeni z další variace na tamagoči EyePet (vyslovuje se stejně jako iPad :-)).

PlayStation Plus

V rámci síťových služeb PlayStation Network se naskytne možnost připlácet si další prémiový obsah. Balíček PlayStation Plus si lze předplatit za 360 Kč na tři měsíce nebo 1299 Kč za rok. V online obchodu pak můžete stahovat některé uvolněné hry, staré klasiky z PS One, demoverze, nové kampaně, postavy apod. Zároveň dostanete slevu na některé nově chystané tituly, které si možná zahrajete díky demoverzím zdarma ještě před vydáním. Veškerý obsah se bude automaticky aktualizovat. Služba bude spuštěna 29. června s novým softwarem verze 3.40.

Kdo čekal nový PlayStation Portable, byl zklamán. Dočká se maximálně nových her pro současnou generaci.

Celý záznam keynote Sony si můžete prohlédnout na GameSpot.com. Přenos byl o něco delší než u Microsoftu a Nintenda, ale nebýt několika zbytečných sebechval, tak i záživnější. Zatím nemůžeme hodnotit funkčnost novinek ani jedné z firem ale každá má něco do sebe. Nejvíce se poperou Kinect a Move, Nintendo má přeci jen svou vlastní kategorii.

Ohodnoťte tento článek!