E3: Sony ukázalo PlayStation Vita a unikátní 3D monitor

0

Sorry za PSN

Keynote odstartovala slovy Jacka Trettona, prezidenta Sony Computer Entertainment America, který se omluvil za problém, které teď na měsíc odstavily hráče od sítě PSN a Qriocity. Dnes už by měl být provoz obou služeb plně funkční. Tolik k formalitámm, pojďme na hry.

První hratelnou ukázakou byl třetí díl Uncharted s podtitulem Drake’s Deception. Největší pecka, kterou Sony na E3 ukázalo. Hlavní hrdina se v noci infiltroval a loď. Atmosféru posilovalo houpání, ošklivé počasí a hlavně noční prostředí, které narušovalo pouze umělé osvětlení z žárovek. Hra světel a stínů s prvky stealth akce připomínala trochu neformálního Hitmana. Grafika byla parádní, jak jinak. Plně ve 3D vyjde na podzim (1. listopadu).

Na podzim se ukáže i Resistance 3. Také atmosférická a dobře vypadající hra, ale více než dobrodružné povahy zasáhne milovníky sci-fi a válečné akce. Resistance podporuje 3D, ovladač Move, kameru Eye, navigation controller a zbraň Sharpshooter (do ní se zasune Move).

Tretton dále oznámil remaky (v HD a 3D) starších her, v září se dočkáme předělávek PSP titulů God of War Origins (Chains of Olympus a Ghost of Sparta) a z PS2 se objeví Shadow of Colossus a Ico.

Kobe Bryant hraje za Kobeho Bryanta

NBA 2K12 si na první pohled zřejmě spletete s tradičním televizním přenosem basketu. Tak dobře hra vypadá. Sám Kobe Bryant si na pódiu zahrál s ovladačem Move. Když hrál se svou postavu za LA Lakers, vypadalo to opravdu zvláštně :-). Hvězda NBA pak řekla, že NBA 2K12 je až strašidelně realistické (grafikou i hratelností), přitom je určena jak náročným hráčům, tak prosťáčkům, kteří nerozeznají míč na košíkovou od medicinbalu. Ale Kobemu ovládání moc nešlo, gamepad je holt gamepad.

Medieval Moves: Dead Man’s Quest je také ovládán pomocí Move. Vžijete se do jakési fantasy postavy a pohyby ovladače se krásně přenesou do hry. Sekání mečem a střílení lukem sice nenadchne grafikou, ale jinak hra vypadala zábavně.

Dospělejší hráči si více užijí inFamous 2. Hrdina Cole se kromě blesků naučil používat i led, zavítá do nového města a zase to bude zběsilná rubanice. S Move se bude ovládat i Little Big Planet 2. Z dalších představených her jsme viděli Starhawk (pokračování 3rd person střílečky Warhawk), Exkluzivně na PS3 se objeví akční MMORPG Dust 514 s úchvatnou grafikou. Na Move spoléhá i Bioschock Infinite a nový Star Trek vám připomene nedávný filmový hit J. J. Abramse.

Electronic Arts ohlásilo nové bonusy ke svým hrám. V lyžování SSX to bude nová hora Fuji, která vznikla z unikátní snímků NASA. V Need fo Speed: The Run přibudou nová auta a Battlefield 1943 bude přítomen na disku společně s Battlefield 3.

3D Display: to nejlepší pro multiplayer

Konzole jsou ve 3D, hry a filmy jsou ve 3D, dokonce i TV jsou stereoskopické. Sony ale uvedlo nový monitor, který je určen hlavně pro to hraní. Zatím se jmenuje prostě 3D Display (produktové označení CECH-ZED1). Má 23,5″ úhlopříčku s rozlišením 1920 × 1080 px. Potěší použitá technologie VA s pozorovacími úhly 176° v obou směrech. Sony uvádí kontrast 5000 :1 a nicneříkají dobu odezvy 4 ms (gray-to-gray). Displej je podsvětlen dnes už tradičními edge LED.

Sony CECH-ZED1

Přímo v monitoru jsou i dva 3W reproduktory a 5W subwoofer. Na zadní straně najdete po dvou HDMI a jednom komponentním a kompozitním obrazovém vstupu.

V balení bude displej, jedny brýle, dvoumetrový HDMI kabel a hra Resistance 3 za lidových 499 dolarů. Další brýle budou stát 69,99 dolaru. Obojí se na trhu objeví na podzim, přesné datum ale neznáme.

Monitor je unikátní tím, že je určen nejen k filmům ve 3D, ale i pro hraní her v multiplayeru. U některých her jste se setkali s režimem splitcreen, kdy se obrazovka rozdělí na dvě poloviny (vertikálně nebo horizontálně), takže jste mohli zahrát střílečku s člověkem, který seděl vedle vás na gauči. V kooperativní módu střílečky nevadí, že si můžete navzájem prohlížet obraz toho druhého.

Pokud ale hrajete proti sobě, hra ztratí kouzlo a vy úkryt pro kempování. Ne tak ale s 3D Displayem. Při sledování filmů funguje monitor zcela standardně: brýle (levé a pravé sklíčko) blikají stejně jako se střídá obraz na monitoru, takže v jednu chvíli vidíte pouze pravým a pak pouze levým okem. Tento procesor proběhne tak rychle (120× za vteřinu), že si to ani neuvědomíte (někteří jsou na to ale citliví).

Podobný princip lze ale použít pro to, aby každý hráč viděl jiný obraz. Sony sice neuvádí bližší detaily, ale předpokládám, že nebliká pouze jedno oko, ale 120× za vteřinu se zakryjí a odkryjí obě oči najednou. Kamárádovi, který sedí vedle samozřejmě také. Ale ve chvíli, kdy vaše LCD v brýlích budou oči zakrývat, ta jeho budou odkrývat a naopak. A obraz se bude střídat jako u 3D hry či filmu s tím rozdílem, že bez brýlí bude úplně rozmazaný. Objekty totiž od sebe nebudou okolo 7 cm, jako je vzdálenost očí, ale každý obraz zabere scénu úplně z jiného úhlu, případně jeden bude v interiéru a druhý v exteriéru. Bez brýlí uvidíte oba obrazy současně, takže vlastně nic.

Brýle mají slušnou výdrž, 3 minuty nabíjení zajistí 3 hodiny hraní, 45 minut nabíjení až 30 hodin hraní. Otázkou je, jak to bude s kompatibilitou her. Nativně tento systém zřejmě podporovat nebudou (ty staré), takže vývojáři asi vydají patche.

PSP 2 = Next Generation Portable = PS Vita

Kazuo Hirai (prezident SCEO) pak přišel ohlásit novinky pro kapesní konzole. Nejočekávanější změnou byl nový PSP. Nakonec se nejmenuje NGP, ale PlayStation Vita. Nová generace PSP nás ale nepřekvapila, protože už ji známe, viz náš detailní článek.

Sony PSP2 NGP

Novinkou jsou pro nás pouze ceny. Verze s Wi-Fi bude stát 249 eur, Wi-Fi + 3G pak 299 eur. Evropany může naštvat, že stejnou částku bude PS Vita stát i v dolarech, přitom kurz rozhodně není 1:1. Na trhu se objeví na konci roku, tedy nejspíš před Vánocemi.

Kombinované ovládání (dotykový displej, zadní touchpad, sixaxis a spoustu tlačítek) prověřil Uncharted: Golden Abbys. Grafika vypadala opravdu jako PS3 na malém displeji. Trochu obavu ale budí ono ovládání. Tolik různých prvků, kterými můžete ovládnout postavu, působí na první pohled dost chaoticky.

Hra Ruin připomene akční RPG Diablo, Modnations Racers zase Trackmanii. A také loutka z Little Big Planet se dostane do kapesní konzole. Capcom ukázal Street Fighter x Tekken – snad ultimátní bojovku pro milovníky obou táborů. Ve hře se dokonce objeví Cole z inFamous.

Video z keynote

Jestli chcete, můžete si připomenout i loňskou keynote Sony na E3.

Ohodnoťte tento článek!