Easter eggs: Když se baví programátoři

0

Easter eggs, která do češtiny volně překládáme jako velikonoční vajíčka, se nemusí objevovat jenom v počítačových programech, občas se nachází také na DVD, ve filmu, v různých přístrojích a podobně. Přesto se o nich nejčastěji hovoří právě v souvislosti se softwarem, kde je nalézáme v podobě nedokumentovaných funkcí, skrytých zpráv či miniaturních her.

Velikonoční vajíčka v minulosti

Softwarová velikonoční vajíčka zažívala svou největší popularitu v devadesátých letech a jedním z výrobců, kteří se je do svých produktů pravidelně vkládali, byl Microsoft. Windows 95 nebo 98 například obsahovaly skrytou prezentaci vývojového týmu, Microsoft Word a Excel zase skryté hry a starší verze prohlížeče Internet Explorer narážky na konkurenční Mozillu.

S narůstajícími bezpečnostními riziky a šířením škodlivého malwaru však některé firmy začaly zakazovat používání softwaru, který velikonoční vajíčka obsahoval, protože se údajně stával nedůvěryhodným. Microsoft proto v roce 2002 se vznikem iniciativy Trustworthy Computing oznámil, že již nadále nebude vajíčka do svých produktů zahrnovat. Ostatně i řada dalších výrobců od nich časem upustila a dnes se objevují jen zřídka. Pojďme se tedy podívat na ty nejvýznamnější z poslední doby.

Google vtípky rozhodně nešetří

Pokud bychom hledali následovníka Microsoftu a jeho legendárních velikonočních vajíček, zřejmě by se jim stal Google. Ten je totiž svými vtípky také pověstný, ať už se jedná o pravidelné změny jeho loga nazývané Google Doodle nebo právě o nestandardní funkce v jeho produktech.

Mezi jeho nejznámější vajíčka patří například zabudovaný letecký simulátor v aplikaci Google Earth. Pokud se chcete nad krajinou proletět v malém jednomotorovém letadlu nebo dokonce v letounu F16, stiskněte po spuštění programu kombinaci Ctrl+Alt+A, zvolte si požadované letadlo, letiště a můžete odstartovat. Pro zájemce Google na svých stránkách zveřejnil podrobný popis ovládání.

Také aplikace Street View, sloužící k virtuálnímu procházení různých měst, obsahuje několik vtipných přídavků. Žlutá postavička, která označuje vaši aktuální pozici, občas při významném datu změní svou podobu. V průběhu Vánoc to byl sněhulák, o Halloweenu čarodějnice a v den sv. Valentýna zase postavička stála na červeném srdci.

Pokud vás zajímá, kdo všechno v Googlu pracuje, vyhledejte si na mapách Google Maps 1648 Charleston Rd, tedy adresu centrály společnosti. Tady se totiž všichni společně nechali vyfotit. A jednoznačnou odpověď na otázku života, vesmíru a všeho ostatního, nebo na to, kolik rohů má jednorožec, vám zase podá přímo vyhledávač z dílny stejné společnosti. Na závěr si pak můžete zahrát třeba oficiální velikonoční hru.

Kniha Mozilly a skryté hry

Svá velikonoční vajíčka má také internetový prohlížeč Mozilla Firefox. Pokud do adresního řádku zadáte about:mozilla, objeví se úryvek z fiktivní Knihy Mozilly. V loňském roce se pak objevilo nové vajíčko, které zobrazíte zadáním about:robots.

Oblíbený torrentový klient μTorrent v sobě zase ukrývá jednoduchý Tetris. Abyste si ho zahráli, zvolte položku O μTorrent z nabídky Nápověda a poté stiskněte klávesu T.

Jednoduchou logickou hříčku naleznete také v antispywarovém programu Spybot Search and Destroy. Spustíte ji kliknutím na malou ikonku, která se nachází v části pod hlavní nabídkou. Cílem hry je zaplnit čtvercové pole čísly, přičemž tahy je možné provádět pouze do L. V diskusi pod článkem se můžete s ostatními podělit, jakého rekordu jste dosáhli.

V případě, že chcete potrápit svůj ukazováček a používáte přehrávač Winamp, můžete o rekord bojovat v další hříčce. Spusťte program a přejděte do Options|Preferences|Plug-ins|Input. V seznamu označte položku Nullsoft Vorbis Decoder a kleplněte na tlačítko About. Objeví se rybka, která se začne po klikání levého tlačítka myši otáčet. Počítadlo přitom zaznamenává aktuální i nejvyšší otáčky.

Hrajeme si v Open Office

Hru má v sobě ukrytou také tabulkový procesor Calc z kancelářského balíku Open Office. V nové tabulce napište do některé buňky =game() a potvrďte klávesou Enter. Buňka zobrazí text „Say what?“. Do stejné buňky následně napište =GAME(„StarWars“), čímž se spustí jednoduchá střílečka. Ale pozor, nám se hra podařila spustit pouze jednou. Poté se již program neoblomně brání slovy „oh no, not again!“

A na závěr ještě jedna podivná funkce, kterou obsahuje Microsoft Word 2007. Pokud v dokumentu na nový řádek napíšete =rand() a stiskněte Enter, automaticky se do něj vloží text nápadně se podobající nápovědě. S řetězcem můžete libovolně experimentovat, pokud napíšete =rand(2,1), vloží se něco jiného a v případě =rand(10,1800) se dokonce vloží více než 500 stran textu. Microsoft se dušuje, že nejde o velikonoční vajíčko, ale o řádnou funkci. Ať už je to pravda nebo ne, Microsoftem jsme začali a také jím skončíme. Veselé Velikonoce!

Easter eggs: Když se baví programátoři
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas