Cenzura? Centrum.cz blokuje e-maily s odkazy na dezinformační weby

30
Značka stop
Ilustrační foto (autor: knerri61 / Pixabay)

Freemailové služby vydavatelství Economia podle webu Aeronet.cz blokují e-maily, ve kterých se nacházejí odkazy na „alternativní“ média. Cenzura by měla být zavedena na schránky @centrum.cz, @atlas.cz i @volny.cz. Podle Aeronetu blokování začalo 15. prosince 2017 a trvá dodnes. Má prý souvislost s prezidentskými volbami, neboť majitel Economie Zdeněk Bakala podporoval Drahoše, na něhož ona „alternativní hlásala skutečnou pravdu“.

Teď k faktům. Nikdo kromě alternativních médií nenazývá stránky šířící fake news alternativami, ale jako dezinformační weby. Jejich seznam a zdůvodnění, proč jsou na listu zařazeny, sepsali například investigativci z Neovlivni.cz, které vede Sabina Slonková. Seznam dezinformačních zdrojů údajně sestavilo i ministerstvo vnitra, není však nikde veřejně přístupný.)

Jak blokování funguje?

K blokování e-mailů ale opravdu dochází, sám jsem tuto skutečnost ověřil na nově založené schránce @centrum.cz.

 • Blokované e-maily neskončily ve spamu, ve schránce se vůbec neobjevily.
 • Na @centrum.cz nedorazily e-maily s odkazy na dezinfo weby Aeronet, Sputnik, AC24, Parlamentní listy a Protiproud. Jiné jsem nezkoušel.
 • Odkazy na Aeronet byly blokovány ze schránek Seznamu, Outlooku.com, Gmailu i mého pracovního Outlooku Web App na doméně @mf.cz. Ze schránky @centrum.cz však odkazy poslat šly, a to jak na jiné servery, taky i do další schránky @centrum.cz.
 • Centrum.cz blokuje nejen aktivní HTML odkazy, ale i uvedená URL v plaintextu.
 • Odkazy maskované pod zkracovači jako goo.gl prošly.
 • Vadí i pouhý řetězec „aeronet.cz“. Do schránky nepřišel ani e-mail, který měl několik tisíc znaků okopírovaných z článku z našeho Cnews, kde byl uprostřed textu vložen „aeronet.cz“.
 • Centrum.cz blokuje odkazy na aeronet.cz, ale filtr je zřejmě nastaven na tento přesný zápis. Pokud je v odkazu Aeronet.cz (s velkým A), e-mail dorazí.

Komentář

Ve všeobecných podmínkách Economie není žádný bod týkající se možné cenzury. Provozovatel nicméně nezaručuje „službu poskytovanou bez chyb“ a zříká se odpovědnosti za „omezení služeb“ nebo „nedoručení zpráv“.

Ať už cenzuru omylem zapnula stážistka, která již v Economii nepracuje, nebo jde o vedením firmy posvěcenou politiku, takové řešení je podle mě nešťastné. S fake news se musí bojovat dobře ozdrojovanou osvětou. Cenzura jen potvrdí názor oněch příznivců „alternativních“ médií, že je to naopak mainstream, který lže a manipuluje. Blokování e-mailů s danými odkazy navíc paradoxně ublíží i těm, kteří takovou osvětu šíří. V časoprostoru se ztratí i e-mail typu: „Hele, ta zpráva z (dezinfo) webu ABC je úplný nesmysl, schválně se podívej na XYZ a 123, kde popisují, jak to bylo ve skutečnosti.

Tiskové oddělení Economie jsme požádali o vyjádření, zatím však nedorazilo. Až (jestli) se tak stane, článek aktualizujeme.

Aktualizováno (10:52) – Odpověděl nám přímo generální ředitel Economie Roman Latuske. „Používáme pro naše freemailové portály antivirové řešení Virusfree. Blokace vznikla u dodavatele antiviru, který si filtr takto nastavil na základě podnětů svých uživatelů.
Situaci prověřujeme.

Aktualizováno (14:21) – Reakci zaslal také Tomáš Charvát ze společnosti Excello, který Virusfree provozuje: „Služba Virusfree.cz provádí antispamovou a antivirovou kontrolu vydavatelství Economia(centrum.cz, volny.cz,atd..). Vyhodnocení emailu jestli je či není spam, probíhá v rámci služby Virusfree.cz, která k tomu používá řadu různých technologií.

Jednou z těchto technologií je i reputace domén, kterou ovluvňuje zejména:

 • výskyt v emailech, které jsou uživately označeny jako spam
 • výskyt na ostatních reputačních listech

Pokud dojde ke korelaci špatné reputace z více zdrojů email je hodnocen jako spam. Uvedené subjekty mají dlouhodbě špatnou reputaci, kterou je možné sledovat například na https://www.konspiratori.sk/zoznam-stranok.php

Uživatelé mají při označování fakenews vysokou disciplínu a velmi jim záleží aby takovéto emaily nedostávali. Zpětnou vazbu čerpáme napříč spektrem uživatelů a to jak z Economie, tak i od celé ady společností. Informace, které při filtraci používáme(přejímame od třetích stran) jsou využívany řadou jiných subjektů i k filtraci reklamy na webových stránkách.

Cenzura? Centrum.cz blokuje e-maily s odkazy na dezinformační weby
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů

30 KOMENTÁŘE

 1. Oficialni media vetsinou siri fake news, myslim, ze staci mrknout jednou vecer na zpravy, aby to kazdemu bylo jasne. Souhlasim s tim, ze i tyto „alternetivni“ media siri fake news a oboji jsou tak dezinformacni weby, jen to kazdy dela jinak a ve prospech nekoho jineho.

  Pokud teda neni ctenar blbec, tak mu musi byt zrejme, ze z logiky veci „oboji je fake“ jsou skutecne alternetivni media alternetivni, siri jen jiny typ fake news, takze opravdu oznaceni alternativni je naprosto v poradku.

 2. Když sněmovna schválila blokování daně neplatících netových heren, to bylo jekotu o cenzuře na všech webech. Teď nám každý týden někde někdo ukrojí kus svobody slova a je ticho, tichoučko… Tento článek je výjimka, díky za něj.

 3. Agenti Kremlu jsou celkem jasní. Č.1 je Merkelová.
  Když vezmeme na vědomí, že EU je nepřítelem Ruska, pak určitě bude mít zájem na tom, aby EU byla rozvrácena a její prosperita zlikvidována. K tomu účelu pak bude nejvíce přispívat dovoz negramotných lidí, na evropských pracovních trzích nepoužitelných, nejlépe kriminálníků bez dokladů, z Afriky a Blízkého východu.

  Proto tito agenti musejí sabotovat veškeré snahy o kontrolu vnějších hranic Schengenského prostoru, i když jim to Schengenská smlouva ukládá. Také si můžeme všimnout, že ve slavné větě kancléřky Merkelové „Wir schaffen das“, není napsáno, co zvládneme, ale teď už je to celkem jasné: rozvrátit a zlikvidovat prosperitu EU.

  Ostatně i životopis A. Merkelové něco napovídá. Za socialismu byla funkcionářkou mládežnické organizace FDJ, takže důstojníci KGB o ní určitě věděli.

  Zmíněný rozvrat probíhá zatím velmi úspěšně, stačí připomenout demonstraci proti kriminalitě imigrantů v Chotěbuzi (1) anebo titulek: “Pouze čtyři z 2429 uprchlíků v holandském městě Rotterdam mají práci na plný úvazek. 95% je na podpoře.“ (2)

  Jako dvojka by mohl být evropský komisař pro vnitřní záležitosti, občanství a migraci Avramopoulos, který říká: „Nemůžeme a nikdy nebudeme moci zastavit migraci“ (5). To je neskutečná arogance tohoto byrokrata, protože kdo chce, tak ten své hranice hlídá, viz např. Maďarsko nebo třeba Bosna a Hercegovina (6)

  Potom předseda německé SPD Schulz, který se proslavil tím, že chce, aby se z Evropské unie v příštích letech stala federace. Kdo bude proti, má z Unie vystoupit. Také evidentní snaha o rozvrat, že? (3).

  Významným agentem rozhodně také bude předseda Evropské komise Juncker, který se ovšem ztrapnil, když se veřejně přihlásil k marxismu tím, že bude odhalovat sochu Karla Marxe, kterou dodá Čína (4). A to se agentům KGB obvykle nepromíjí, možná bude brzy odvolán.

  U nás pak budou agenty Kremlu nejspíš ti vítači, které nezajímají naše azylové zákony a pod maskou humanitární pomoci zde připravují stejný rozvrat, jaký už zažívá západní Evropa a Švédsko.

  K nim však beze sporu patří i prof. mons. Halík, i když se tváří, že je zásadně proti Rusku. To ovšem nás, kteří pamatujeme totalitu a její metody nemůže zmást, protože tenkrát existovali i takoví aktivní agenti STB, kteří se předváděli jako těžcí antikomunisté jen proto, aby u lidí, o kterých měli podávat zprávy, získali důvěru. A v 50. letech dokonce organizovali protikomunistický odboj, např. akce Světlana.

  Prameny:

  (1) https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Nemci-uz-toho-bince-maji-dost-Vysli-do-ulic-523082
  (2) https://theoldcontinent.eu/rotterdam-refugees/
  (3) : https://zpravy.idnes.cz/martin-schulz-federalizace-evropska-unie-f1v-/zahranicni.aspx?c=A171207_124428_zahranicni_ert
  (4) http://forum24.cz/sef-evropske-komise-juncker-otevre-vystavu-o-marxovi-bude-mluvit-o-milionech-obeti-komunismu/

  (5) https://www.expres.cz/dimitris-avramopoulos-o-migraci-doj-/zpravy.aspx?c=A171219_113821_dx-zpravy_neos

  (6) https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/migranti-nasli-novou-trasu-uteku-do-evropy-pres-bosnu_465458.html

  ZDROJ: 11.02.2018 Pavel Dudr
  http://dfens-cz.com/agenti-kremlu-jsou-celkem-jasni-c-1-je-merkelova/

  • 1. Dezinformační weby nemusí být jen o politice. A cenzura e-mailu je téma, které s nám dost souvisí.

   2. Samozřejmě mi nebylo po chuti na Aeronet odkazovat, ale potvrdil jsem část jejich tvrzení (tu o blokaci). Mimochodem, pár hodin po nás vyšel náhodou stejný článek na Lupě a Rootu a tam ani neměli koule na Aeronet odkázat, přestože bez něj (nebo bez nás) by o blokaci asi těžko věděli.

   3. Kdo by ty weby zakázal? Soud? To by je nejdří někdo musel kvůli lžím a šíření poplačných zpráv zažalovat. Navíc se zakáže jeden a vznikne další. S tím se dá bojovat jen vzděláváním čtenářů, aby se naučili kriticky myslet.

   • Pane Václavíku,
    já vám naopak děkuji, že jste o tomto napsali – bez ohledu na to, co si o podobných webech myslíme, tak toto je neomluvitelný a velmi nebezpečný technický zásah, který do demokratické a svobodné společnosti nepatří.
    Dnes zakážeme všechny ty Aeronety, zítra to mohou být například všechny weby, které nesouhlasí s vládní politikou či kritizují vládu.

 4. Pokud aeronet berete jako zdroj, tak je s vámi něco špatně. Mám rád cnews, jsem váš dlouholetý čtenář a posluchač, ale s vaším názorem rozhodně nesouhlasím, aeronet je prostě spam a škodí celé naší republice….prostě buď píšete pravdu a nebo ne, zkuste si na aeronetu napsat jiný názor než mají oni, tam rozhodně neuspějete všechno se tam schvaluje (cenzuruje)….tam funguje ta práva cenzura.
  Všimněte si že vaše odpověď je jedna velká omluva, asi sám víte, že všechno není v pořádku.

  • Ta odpověď nebyla omluva, ale vysvětlení. Aeronet upozornil na jeden dost velký příklad cenzury a já jsem to dokázal ověřit a získat vyjádření zainteresovaných osob, co se stalo a proč k tomu došlo. Na rozdíl od Aeronetu, který na tom tradičně vyfabuloval neskutečnou konspiraci.

   A kdyby se k tomu článku dostal někdo, kdo o Aeronetu neví, pro něj je vodítkem uvedená nezávislá analýza o tom, že patří mezi největší dezinformační weby a že tamní informace nejsou důvěryhodné.

   Tyhle dezinfo weby pro nás rozhodně nejsou zdrojem, ale pokud na nich náhodou objevím zprávu, která se nám tematicky blíží a zároveň ji můžu potvrdit/vyvrátit, přijde mi užitečné na to upozornit. Za 8 let jsem na Cnews napsal 10+ tisíc článků, z jednoho textu s odkazem na dezinfo web bych nedělal žádné drama. 🙂

 5. Pro mě je to naivní odpověď, ale vzhledem k tomu, že jsem unavený tak na to nebudu reagovat a radši půjdu chrnět…..jen chci dodat, že jste se tímto článkem dostal na temnou stranu, takže až se zítra vzbudíte tak budete mít na hlavě černou přilbu která vám nepůjde sundat a zřejmě během toho šoku až to zjistíte, tak zakopnete o světelný meč….tak se nezraňte, přeji hezký večer.