ECS chystá první mini-ITX desky s desktopovými čipy na bázi Atomů Bay Trail

0

Nová procesorová architektura Silvermont a 22nm výrobní proces Intelu pro čipy SoC si již odbyly premiéru v Atomech Z3000, ale nejen tablety živ jest člověk. Čerstvý vítr zavane i do segmentu čipů Atom pro levné či kompaktní počítače. „Desktopové“ Silvermonty s kódovým označením Bay Trail-D se poprvé objevily na Computexu, už ale ne jako Atomy, ale pod zvučnější značkou Celeron či Pentium. Firma ECS (či Elitegroup) nyní ukázala sérii desek formátu mini-ITX, založených na bázi těchto úsporných čipů.

Jedná se zatím o tři modely, označené souhrnně BAT-I (desky s čipy Kabini ECS zase pojmenovalo KBN-I) a dále kódem použitého procesoru. V nabídce tedy bude BAT-I/J2850 s Pentiem J2850 (čtyřjádro na 2,41 GHz), BAT-I/J1850 s Celeronem J1850 (2GHz čtyřjádro) a BAT-I/J1750 s čipem Celeron J1750, což je jen dvoujádro, ale s taktem 2,41 GHz. Parametry těchto čipů SoC známe již od začátku prázdnin, viz například zde. Jelikož mají všechny TDP pouhých 10 W, jsou všechny modely pasivně chlazené. I když na PCB se pro jistotu konektory pro připojení ventilátorů nacházejí.

Desky BAT-I nejsou bůhvíjak dobře vybavené – obsahují spíš jen to nejnutnější, na druhou stranu by ale také mohly být docela levné. Slot pro paměť DDR3L je zde jediný (typu SO-DIMM), maximální takt je 1333 MHz. Pro další rozšíření lze použít jen slot PCI Express ×1 2.0 a jednu krátkou pozici mini PCI Express pro bezdrátový modul. Samostatnou grafiku by ale na této konfiguraci asi prakticky nikdo nepoužíval, takže nejde o velkou slabinu. Pro úložiště či optickou mechaniku slouží dvojice portů SATA (3 Gb/s).

Lehce spartánská výbava pokračuje čtyřmi USB 2.0 (další by měl poskytovat interní vývod) a jedním USB 3.0 na zadním panelu. Desky mají jak analogový výstup, tak i digitální HDMI. Dále pak Ethernet, analogové zvukové výstupy a po dvou PS/2. Jelikož ECS podobné desky většinou nabízí i pro použití v sektoru embedded, lze také vyvést dvojici sériových rozhraní. Napájení je řešeno pomocí konektoru ATX. Při předpokládané spotřebě by už asi leckdo preferoval použití externí „cihly“ notebookového typu, v ECS se ale rozhodli pro klasiku.

 

I přes chudší nabídku portů (za zachování USB 3.0 je ale třeba pochválit) by měly být desky s Celerony a Pentii z rodiny Bay-Trail-D poměrně zajímavé. Pochopitelně zejména kvůli velmi nízké spotřebě; na rozdíl od starších Atomů zde 10W TDP navíc zahrnuje i integrovanou čipovou sadu. Vystačit by desky BAT-I měly i pro leckteré HTPC, neboť mají podporovat přehrávání disků BluRay. Zdá se, že by k nim dokonce mohl být přiložen i přehrávač (Cyberlink Media Suite), teprve ale uvidíme, zda půjde o plnou verzi. Ceny ani datum uvedení ještě nejsou známé, doufejme ale, že se na tento hardware nebude čekat příliš dlouho.

Základní desky ECS BAT/I s procesory Celeron a Pentium architektury Silvermont
Základní desky ECS BAT/I s procesory Celeron a Pentium architektury Silvermont

Zdroje: Anandtech, Tech Arp Forums

Ohodnoťte tento článek!