ECS chystá „Wintel“ minipočítač měřící jen 7 × 7 cm, s procesorem Apollo Lake

9
Minipočítač ECS PB01CF

Zatímco před pěti lety jich ještě moc nebylo, během posledních pěti let se „mini PC“ hojně rozmohly. Trend drobných PC-kompatibilních počítačů podpořil Intel svými NUCy, po čemž s nějakým klonem v tomto formátu přišla většina výrobců sestav nebo základních desek. Šlo by to ale i v menším a tak tu dnes máme strojek, který je ještě drobnější, ba kapesní. Počítač firmy ECS s názvem (respektive modelovým označením) PB01CF má objem jen 0,15 litru.

ECS toto mini PC založilo na tabletovém hardwaru od Intelu. Krabička má rozměry jen 7 × 7 cm a výšku 3,1 cm; jak je asi velká si můžete udělat představu z velikostí portů USB na fotografiích. Uvnitř se skrývá Celeron N3350, 14nm SoC generace Apollo Lake se dvěma jádry Goldmont. Jejich frekvence je poněkud nízká, jen 1,1 GHz v základu a 2,2 GHz v maximálním turbu; ovšem jednovláknový výkon by díky vyššímu IPC jader Goldmont měl být lepší než u předchozích generací Atomových Celeronů. Jako integrovaná grafika slouží jádro HD 500 s 12 jednotkami na 200–650 MHz, jejichž architektura by měla odpovídat procesorům Skylake, podporováno je tedy dekódování formátů HEVC a VP9.

Čip má TDP 6 W a typickou spotřebu SDP 4 W, nicméně chlazení krabičky je aktivní, vevnitř by tedy měl být ventilátor. Externí napájecí zdroj má výkon 24 W, nicméně v tom by měla být i rezerva na zařízení připojená k USB. Jako operační paměť má počítač napevno osazené 2 GB paměti typu LPDDR4 a také úložiště je fixní, tvořené 32GB čipem eMMC. Hardware tedy odpovídá levnému tabletu nebo konvertiblu. Podobně jako u nich lze také přidat další úložný prostor pomocí karty MicroSD.

Počítač je zřejmě zamýšlen hlavně pro úlohu tzv. „digital signage“, tedy pro provoz reklamních a informačních tabulí (lze jej upevnit na VESA držáky). Dostupná konektivita tudíž není příliš bohatá. Obrazovka se připojuje k HDMI 1.4, které podporuje 4K monitory, ale jen při 30 snímcích za vteřinu. Vyvedeno je po jednom USB 2.0, po jednom USB 3.0 a také gigabitový Ethernet, což v tomto rozměru není špatné. Integrováno je i Wi-Fi 802.11ac, které by mělo být poskytováno bezdrátovým modulem od Intelu.

Počítač se bude prodávat s operačním systémem Windows 10, a to kupodivu v 64bitové verzi, které by 2GB paměť nemusela úplně vyhovovat. Zda se eventuálně chystá třeba lépe vybavená verze (4GB RAM, 64GB eMMC), bohužel nevíme. Je ale vůbec otázka, jak dobře se tento minipočítač bude dát sehnat. Je možné, že se vzhledem k zaměření na digital singage a firemní trh ani neobjeví v běžné koncové distribuci. Ve vyhledávačích cen zatím vidět není a ECS také neprozrazuje cenu.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

 1. tak tou RAMkou 2GB a HDMI 1.4 to vpodstate zabili. to se jako HTPC neujme. Ale nedelam si iluze, ze to treba muze nejakeho jineho vyrobce inspirovat k nejakemu lepsimu vykonnejsimu reseni v podobne velikosti

 2. 2GB RAM na 64bit Win10 – to je ostuda, že to vůbec někdo vyrábí.
  Na notebooku, kterej jsem dal pryč před rokem a půl, bylo 4GB RAM a nejdřív Win8, pak Win10. A tam když si člověk otevřel pár dokumentů MS Office + měl 10-15 záložek v Chromu tak byla RAMka komplet plná a jelo to neskutečně pomalu. Teď mám na pracovním notebooku 8GB RAM a v kombinaci se systémovým SSD už je to palba, ale když mám přezáložkováno a otevřených kupu dokumentů, doc, xls, pdf, MS Outlook, apod, tak je taky RAMka prakticky plná.

  2GB paměti už dávno nejsou absolutně použitelný ani na nejjednodušší kancelářskou činnost, nebo prohlížeč. (nepočítám linux, nebo Win7/Xp)

  • No, já nevím, mám 64bit desítky a právě spotřebovávám 1,8 GB RAM. Ve stroji s 2 GB se Windows dokáží ještě trochu uskromnit na úkor diskové cache.
   64bit verze se dává proto, že má o chlup lepší výkon dík sadě registrů v procesoru, které nejsou instrukcím x86 dostupné.
   Na nějakou obsluhu světelné tabule to stačí bohatě.

   • Ano já vím, proč tam dávají 64bit, ale prostě 2GM RAM je dneska už šílený.
    Samozřemě Win to nevezmou vše, tam je to podle RAMky, u 8GB v notebooku žerou Win10 cca. 2-2,2GB, u 16GB RAM v PC žerou až 3GB, u toho ntb s 4GB RAM mi žraly tuším 1,6-1,7GB jen, takže u 2GB RAM to bude pod 1,5GB.
    Jenže vemte si, kolik toho dneska vezme prohlížeč, nebo i ty office. Když tam nezbyde na to vše ani 1GB zdaleka, to je prostě katastrofa. Alespoň je tady teda rychlej disk, pokud by 2GB bylo u něčeho s HDD, tak to už je úplnej konec.