EcuRed: Komunistická Kuba má vlastní „Wikipedii“

0

„Nevěřím informacím, které sám nezfalšuju.“ Parodovaný výrok Winstona Churchila vystihuje zrod národní kubánské encyklopedie. EcuRed.cu funguje na komunitním principu stejně jako celosvětová Wikipedie. Jen je regionálně zaměřená a hlavně šíří pravdu, se kterou souhlasí tamní totalitní režim.

Hlavní stránka tvrdí, že encyklopedie vznikla z touhy vytvářet a šířit informace pro každého obyvatele z Kuby i ze světa. Jednotlivá hesla mohou plnit všichni, před vydáním jej ale musí schválit administrátoři. Jisté moderování funguje i ve Wikipedii (a že čeští správci byli dříve na změny dost hákliví), ale aktualizovaná hesla se zobrazí ihned bez kontroly.

Španělsky sice neumím, ale překladač Googlu ano. Stačí se podívat na stránku věnovanou odvěkému nepříteli – USA. Hned třetí věta jej označuje za zemi, která si silou podmaní oblasti a přírodní zdroje pro své firmy. Také spotřebuje 25 % veškeré energie na světě. A i přes jejich bohatství nemá třetina obyvatel zaručenou lékařskou péči. Moc pěkný první odstavec, viďte :-).

Zdroj: Time

Ohodnoťte tento článek!