Edge by měl díky vstupu Storu získávat nové funkce častěji. Kdy? V Redstonu 3

Mluvilo se o tom už loni na podzim. Dočkáme se? Edgi by to na každý pár prospělo.

1
Microsoft Edge
Microsoft Edge

Již několik jsem psal nebo mluvil o tom, že Edge je ve svých začátcích logicky velmi chudým prohlížečem. Tím spíše je ale potřeba, aby jej Microsoft aktualizoval častěji. Současný model, kdy získá nové funkce jednou za pár měsíců v souvislosti s vydáním nové hlavní verze Desítek, mu nesvědčí. Jeho úspornost je chvályhodná, ale nevyváží nedostatky, kterých není málo. Půlroční čekání je příliš dlouhé.

Rich Woods z Neowinu uvedl, že podle jeho zdrojů by měl Microsoft model vydávání nových verzí Edge změnit v září, kdy bude dokončen Windows 10 „Redstone 3“. Reálně se sice jedná o moderní aplikaci (UWP), ale ve Storu k dispozici není a je závislá na systémových aktualizacích. Edge Microsoft častěji nevydává zřejmě z důvodu držení kompatibility.

To se může částečně změnit, pokud Edge do Storu opravdu vstoupí. Zdůrazňuji, že to jsme už jednou slyšeli – loni v říjnu. Není jasné, proč k realizaci nedošlo. Zatím se však nic nezměnilo a Edge je i v Creators Updatu závislý na systémových aktualizacích. Woods to neuvádí, lze však předpokládat, že jádro prohlížeče by bylo i po vstupu aplikace do Storu nadále aktualizováno dvakrát do roka. Skrze Store bychom získávali „jen“ viditelné uživatelské funkce. To také tvrdil loňský report – a smysl to dává.

Náhledy vám pomohou zorientovat se v záplavě panelů
Novinka v Creators Updatu. Náhledy vám pomohou zorientovat se v záplavě panelů

Proč? Kvůli kompatibilitě, která zajímá firmy. Jádro Edge je používáno také jinými aplikacemi, takže Edge není ve stejné pozici jako alternativní prohlížeče, které do systému doinstalováváme. Navíc nám jde hlavně o funkce viditelné, změny v jádře reálně nepotřebujeme tak často. Dočkáme se ale? A hlavně, bude Edge na podzim ještě někoho zajímat? Dosud nad ním řada lidí zlomila hůl a Microsoft bude těžko někoho přesvědčovat, že je Edge zajímavější než dřív.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. „Microsoft bude těžko někoho přesvědčovat, že je Edge zajímavější než dřív“ – pokud vůbec Microsoft bude někoho chtít přesvědčovat. Co tam není Ballmer, poklesla komunikace od MS k uživatelům snad na pětinu. Jako by je v Microsoftu ani nezajímalo, jestli ty jejich výplody někomu prodají…