Eizo DuraVision má obnovovací frekvenci 240 Hz, panel VA a 10bitové barvy

0

Zdálo by se, že na obnovovací frekvenci LCD panelu nezáleží, když podsvícení bliká na vyšší a nerušivé frekvenci. To byste se ale mýlili. V nedávno provedených „slepých“ testech 88 % zúčastněných počítačových hráčů rozeznalo 120Hz panel od obyčejného 60Hz a drtivá většina z nich uvedla, že obraz na nich se hýbe plynuleji. Podle společnosti Eizo má vyšší refresh rate význam i pro produktivní činnosti, kde snižuje únavu očí. Pohybující se obraz je totiž méně rozmazaný.

 

Většina displejů s obnovovací frekvencí 120 nebo 144 Hz, které jsou na trhu, používá zobrazovací technologii TN, protože ze všech možných nabízí nejkratší dobu odezvy. Za plynulý obraz v pohybu ale nemusíte obětovat barevné podání, jak dokazuje Eizo. Jeho novinka jménem DuraVision FDF2405W používá panel typu VA a jeho obnovovací frekvence je dokonce 240 Hz. Jeho úhlopříčka je 23,5 palce, rozlišení standardních 1920 × 1080 px.

Reálně monitor přijímá 120 snímků za sekundu od grafické karty a mezilehlé snímky dopočítává interpolací. Input lag je zde vedlejší, DuraVision není určen pro hráče, ale primárně pro profesionály pracující se satelitními snímky terénu. Pro tento účel podporuje například nastavení EPD (Equal Probability Detection) podle standardu National Geospatial Intelligence Agency, které zaručuje, že každý mezistupeň mezi černou a bílou lze odlišit. Samozřejmostí je pak velká barevná hloubka, monitor zvládá 10 bitů na kanál při připojení přes DisplayPort, DVI je omezeno na 8 bitů na kanál. A kdybyste chtěli obnovovací frekvenci použít pro stereoskopické zobrazení, i to je možné, displej je k tomu účelu vybaven 3pinovým konektorem miniDIN pro zatmívací brýle, které ale nejsou součástí balení.

Datum dostupnosti ani cena zatím nebyla oznámena, předpokládáme však, že novinka z řady DuraVision bude patřit k tomu nejlepšímu a nejdražšímu, co lze v kategorii 24palcových Full HD panelů pořídit.

Zdroj: Eizo, The Tech Report

Ohodnoťte tento článek!