Eizo uvede 31″ LCD s rozlišením 4096 × 2160 bodů. Má sondu a samo se kalibruje

0

Měli jsme tu nedávno monitor LG 31MU97, který se běžným 4K monitorům vymyká tím, že nemá rozlišení 3840 × 2160 bodů alias UHD, ale místo toho má na šířku „kulatých“ 4096 bodů. LCD se stejným rozlišením a dost možná i se stejným panelem, nyní přináší také Eizo. Půjde o highendový profesionální monitor ColorEdge CG318-4K s úhlopříčkou 31,1″.

Tato novinka je širokogamutovým monitorem s 99% pokrytím AdobeRGB (z dalších barevných prostorů má být například DCI-P3 zvládnuto na 98 %, Rec. 709, EBU a SMPTE-C na 100 %). Monitor je plně 10bitový (tedy dokonce i panel by měl mít nativně tuto hloubku), zpracování obrazu v elektronice je dokonce s přesností 16 bitů na barevnou složku.

Eizo ColorEdge CG318-4K
Eizo ColorEdge CG318-4K

Spolehlivost a kvalita podání obrazu je u tohoto monitoru zřejmě hlavním tahákem. Zajištěna je už nastavením už přímo v továrně (deltaE<3) a přispět k ní má třeba i přídavné stínítko. Monitor má i funkci DUE, tedy korekci nerovnoměrnosti podsvícení a barevných odchylek vlivem změn teploty prostředí. K tomu Eizo slibuje, že monitoru trvá „zahřátí“ jen tři minuty, zatímco jiným monitorům může trvat mnohem déle, než se po spuštění dostanou na nominální charakteristiky vyvážení barev a jasu.

Eizo ColorEdge CG318-4K

 

ColorEdge CG318-4K se nakalibruje sám, má i vlastní sondu

To ale ještě není ta hlavní legrace. Monitor se totiž umí sám nakalibrovat. V horní části rámečku má k tomu integrovánu vysouvatelnou sondu, díky které monitor kalibraci zvládne bez pomoci uživatele, odpadá tím také potřeba mít vlastní sondu. Zabudované zařízení spolupracuje se softwarem ColorNavigator 6 a ColorNavigator NX od Eiza. Kalibraci monitoru či nastavení barev by mělo být možné provádět vzdáleně či automaticky, takže se s ní samotný grafik nemusí zdržovat od práce.

    Vyjížděcí sonda v horní části rámečku umožňuje zcela autonomní kalibraci LCD
Vyjížděcí sonda v horní části rámečku umožňuje zcela autonomní kalibraci LCD

Co se specifikací týče, panel o rozměrech 698 × 368 mm má jak již bylo řečeno rozlišení 4096 × 2160 bodů. Oficiální informace hovoří o tom, že panel je typu IPS (totéž je udáváno i pro LG 31MU97). Web TFTCentral k tomu ale podotýká, že podle specifikací by ve skutečnosti mohlo jít i o panel typu IGZO od Sharpu. Eizo totiž uvádí kontrast 1500:1, což by bylo vysoko nad obvyklou hodnotou pro panely IPS. Pozorovací úhly jsou 178°/178°, jas je při maximu až 350 cd/m² (doporučeno je ovšem nastavit 120 cd/m² či méně) a regulace by měla být bez blikání. Odezvu udává Eizo na hodnotě 9 ms pro přechod šedá-šedá.

Eizo ColorEdge CG318-4K Eizo ColorEdge CG318-4K

Pro připojení k počítači má monitor dvojici vstupů DisplayPort 1.2 a HDMI (to ale není standardu 2.0 a při rozlišení 4K je omezeno na obnovovací frekvenci 30 Hz). Zabudován je také tříportový rozbočovač USB 3.0.

Eizo zatím nezveřejnilo datum vydání a dostupnosti na trhu, takže také neznáme cenu, za kterou se toto LCD bude prodávat. Vzhledem k výrazně profesionálnímu zaměření a funkcím ale sotva půjde o nějak dostupnou záležitost.

 

Zdroje: Eizo, TFTCentral

Ohodnoťte tento článek!
💉💉💉💉 Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Rusko, иди на хуй