Elegantní Fujitsu Esprimo Q1500

0

Do obývacích pokojů i pracoven má namířeno miniaturní Fujitsu Esprimo Q1500 s procesory Intel. Malá pracovní stanice/HTPC s rozměry pouhých 165 × 165 × 50 mm a hmotností 1,7 kg totiž bude dodávána s procesorem Intel Celeron 900, nebo Core 2 Duo P8700 taktovaným na 2,53 GHz. Součástí budou až 4 GB operační paměti, 320GB pevný disk a optická mechanika. I zde si bude moci zákazník vybrat, jestli chce klasickou DVD vypalovačku nebo rovnou Blu-ray. Na pevném disku pak bude předinstalovaný operační systém Windows Vista Home Premium.

Vzhledem k miniaturním rozměrům je jasné, že uvnitř bude trůnit Mini ITX deska. Velkou otázkou je ale použitá čipová sada. V minulosti se Fujitsu u podobných počítačů vždy opíralo o Intel, k čemuž bych se přikláněl i nyní. V případě, že by byl ale uvnitř konkurenční produkt Nvidia Ion, jednalo by se o téměř ideální HTPC.

Tato generace Ionu však není pro procesory mikroarchitektury Core 2 stavěna, muselo by jít o běžný IGP GeForce 9300/9400. Procesor o síle P8700 zřejmě ale zvládne většinu HD obsahu i bez GPU akcelerace, podstatné budou tedy asi hlavně základní deskou zajištěné výstupy na monitory. IGP bude hrát větší roli až u her či při použití slabšího z jmenovaných procesorů,

Spotřeba by se u slabšího modelu měla pohybovat kolem 19 W. Na trhu by se mělo nové Esprimo objevit koncem tohoto měsíce za cenu kolem 700 EUR, což není zrovna málo.

Zdroj: TC Magazine

Ohodnoťte tento článek!