Elon Musk má novou vesmírnou loď, která zvládne dopravit až 100 lidí na Mars

9

Elon Musk by rád dopravil člověka na Mars a poté ještě dále. Jeho SpaceX o víkendu ukázal novou loď uzpůsobenou právě pro přepravu většího množství lidí. Vesmírná loď s jednoduchým názvem Starship prý odstartuje na zkušební let ještě letos. Napoprvé se má dostat do výšky 20 kilometrů, později bude schopna přepravit až 100 pasažérů na jinou planetu. Možná už za šest let. To vše s novým typem motorů a novou konstrukcí z nerezové slitiny.

SpaceX se do vesmíru poprvé dostal 28. září 2008 s raketou Falcon 1, takže představení „vesmírné lodi“ se konalo přesně po 11 letech. Starship je včetně nosiče velký 118 metrů (nejvyšší budova Česka má 111 metrů) a má konstrukci ze speciální nerezové oceli. Samotná loď má 50 metrů a uvnitř je pro posádku a náklad k dispozici 1000 m³ prostoru. Pokud počítáme nosič i samotný Starship, jde o největší raketu, jakou kdy člověk vyrobil. Dosavadní rekord držel Saturn 5.

Starship musí na oběžnou dráhu vynést nějaká raketa. První let s šesti motory Raptor (s více než dvakrát větším tahem proti Merlinu, se kterým létá Falcon) bude testovací, Musk k tomu má aktuálně dva prototypy Starshipu nezávisle na dvou lokalitách. Chystaný třetí (Mark3) už s mohem více motory (několik jich bude na kapalný metan) má pak tuto vesmírnou loď vynést na oběžnou dráhu.

SpaceX základna na Marsu
SpaceX: takto by mohla vypadat základna na Marsu

Musk a jeho lidé pracuje na tom, aby šlo rakety používat znovu a nemuseli se po každém startu vyhazovat (nechávat shořet v atmosféře). Starship i nosič Super Heavy s novými motory Raptor bude umět přistát na pevnině. Nemusí se ale vůbec vracet, může na oběžné dráze doplnit palivo (další z Muskových projektů) a letět dál.

Elon o Starshipu mluvil poprvé již v roce 2016, postupně se ustálil název BFR – Big Falcon Rocket, nebo také Big Fucking Rocket. Nyní po třech letech je na světě funkční model. Problém je aktuálně v pomalé výrobě motorů Raptor, kterých bude potřeba minimálně 24 a aktuálně jich SpaceX má 12.

Podívejte se na záznam:

Elon Musk má novou vesmírnou loď, která zvládne dopravit až 100 lidí na Mars
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

9 KOMENTÁŘE

  1. Mne stačilo sedel v letadle 13h a nevedel jsem co mam delat aby me nebolel zadek. Neumim si predatavit sedet vedle 100 lidi nekolik měsíců, nebo kolik je dnes nejrychlejší moznost letu k Marsu.
    A za chvili prijdou nizkonakladovky, co nacpou do tyhle prskavky 200 lidi v ramci úspor.