eM Client: pošťák s chatem, kalendářem a kompletní integrací Gmailu

0

Více než jen e-mailový klient

Pověst eM Client předchází, jen o tomhle produktu neslyšel každý. Nenápadný e-mailový klient se nezdá, ale pochází z českých luhů a hájů a přitom ho znají v celém světě. Když se porozhlédnete po referencích, zjistíte, že mezi zákazníky původně tuzemské firmy se řadí taková jména jako Oracle nebo automobilka Toyota. To je jednoznačně úspěch, byť se o něm paradoxně moc nemluví. Když přijdou na přetřes poštovní klienty, všichni vám doporučí Thunderbird, případně vám nainstalují Outlook a trable s licencí neřeší. Věhlas pošťák má, ale spíše mezi firemními zákazníky než běžnými uživateli.

 

Program nějakou dobu testujeme a chtěli bychom vám nyní prozradit, zda skutečně dostává svým slibům. Nepůjde ani tak o klasickou recenzi, spíše o soupis dojmů a názorů. Používáme placenou edici, avšak zdarma dostupná se od ní liší maximálně podporou pouze dvou e-mailových účtů. S tímto omezením se dá v pohodě žít, o zbytek funkcí ochuzeni nebudete. Teď jde o to, co za funkce v programu vůbec najdete. eM Client si možná vybudoval reputaci dobrého poštovního klienta, prakticky jde o všestranný organizační a komunikační nástroj. Vedle e-mailu nabízí chat, kalendář, úkoly a správu kontaktů.

„Jen poštovní klient“? Taková urážka

Sluší se dodat, že asi ponejvíce budete ze všech těchto funkcí nadšení, pokud jste spokojenými uživateli cloudových služeb Googlu. Popsat všechny funkce je proto až příliš snadné, protože tu prostě máte všeho to, co jsem již vyjmenoval. Nyní k tomu pouze dodávám, že se uvedené prvky synchronizují s Googlem. A to už není něco, co by třeba takový Thunderbird zvládl. eM Client nevidí Gmail pouze jako poštovní server, ale pěkně vám zpřístupní kontakty uložené u Googlu, dále pokračuje kalendářem, dokonce bere v potaz seznamy úkolů. A protože Google Talk najdete integrovaný do Gmailu, ani chatovací službu „pošťák“ nevynechá.

Slovo pošťák jsem dal do uvozovek záměrně, protože eM Client si takové označení nezaslouží. Nevypovídá totiž moc o jeho schopnostech, které s e-maily pouze začínají. Naopak jde o moderní komunikační platformu, respektive o platformu pro správu času. eM Client vstupuje jako komplexní kancelářský nástroj, díky němuž můžete velkou část softwarového vybavení zahodit. Schází mu možná tak textový editor a tabulkový kalkulátor, pak by vznikl paskvil, který by měl ambice vyštípat z trhu Microsoft Office. Nedělejme ale pochybný humor, protože to čeští vývojáři nezaslouží.

Ti od samého začátku chtěli konkurovat Outlooku ze sady Microsoft Office. A to se jim, myslím, daří. Mezi normální smrtelníky tenhle profesionální pošťák nepronikl, takže řada z vás nejspíš neví, co si od podobně ambiciózního tvrzení slibovat. Ani to moc nevadí, Outlook v žádném případě nedostanete zadarmo, tak proč se zabývat porovnáváním placeného a zdarma dostupného produktu. Ano, i za eM Client můžete z peněženky pár korun vyndat, ale jak již bylo řečeno, jde o volitelnou volbu, přičemž prakticky všechny funkce obdržíte v neplacené edici. A ta jednoznačně svým konkurentům ukazuje záda.

Vzhled pošťáka shazuje

Když zkusíte třeba Thunderbird, což bude jedno z nejčastěji skloňovaných jmen, když se budete pídit po nějakém bezplatném pošťákovi, dostanete poštovního klienta. Díky několika doplňkům z něj vymáčknete kalendář nebo synchronizaci kontaktů s účtem u Googlu, ale už vás to stojí další úsilí a výsledek je stále nejistý. eM Client poskytuje ucelené řešení, které pod jednu střechu a zcela logicky shromažďuje několik funkcí, které spolu souvisí. Všechno tu spolupracuje, protože se na vývoji nepodílelo několik vývojářů vývojářů z různých světadílů. Ne, tenhle produkt zpracovala jedna firma, tak podle toho vypadá.

Přehršel funkcí naneštěstí trochu bojkotuje uživatelské prostředí. Když Microsoft vydá nějaký produkt, můžete si být jistí tím, že bude naleštěný a bude vypadat k světu. I kdyby funkčně žalostně selhal, pořád vás bude lákat na líbivý vzhled. eM Client patří k výjimkám, u kterých to platí přesně obráceně. Většina výrobců si uvědomuje, že vzhled prodává. Je to jenom můj názor, ale kdybyste někomu ukázali obrázek tohoto programu, tak raději sáhne po jedné z alternativ, protože nebude vizuálem zaujat. Pěkným logem eM Client končí, první pohled na hlavní okno vás přesvědčí, že tenhle prográmek dělal někdo z lásky.

To znamená, že možná není nejkrásnější, ale funkce vám budou stále připomínat, kolik úsilí vývojáře stálo vybudovat mocnou komunikační platformu. Přitom by stačilo poměrně málo, samotné uspořádání prvků se mi zdá v pořádku, jen vyměnit ikonky, pohrát si se zarovnáním jednotlivých prvků, přidat pár grafických efektů a všechno pěkně sladit. Když ale spíše průměrné zpracování nebudete řešit, zbude vám klient, z něhož budete mít radost.

Hlavní okno můžete (ale nemusíte) rozdělit na několik sekcí, takže vám bez problému zabere plnou šířku obrazovky. Konečně aplikace, která rozměrné displeje účelně využívá. Centrem dění byl ustanoven postranní panel na levé straně obrazovky, kam vždycky sáhnete, když se budete chtít přepnout do jiné sekce, například z pošty do kalendáře.

E-mail, chat, Skype, …

Protipólem je panel na opační straně, který připomíná to, co jste zvyklí vídávat ve webovém prostředí Gmailu. Možná, že právě tímto oblíbeným freemailem se autoři inspirovali. Nevím, je to jedno, protože teď tuhle vychytávku můžete používat s každým e-mailovým účtem. Netušíte, oč jde? V téhle inteligentní lištičce se pokaždé ukáží detaily osoby, která vám píše. Máte tak po ruce kontakt na daného člověka, stejně jako máte snadný přístup k posledním konverzacím. Dovedete to ušetřit dost času. Ovšem pozor, kromě uvedených detailů se i v této liště můžete přepínat na různé pohledy, takže pak máte po jediném klepnutí na očích třeba agendu z kalendáře.

Stejně tak se vám vedle událostí ukazují zprávy označené vlaječkou, tedy ty vysoce důležité. Máte problém s pamětí? Od teď už na důležité věci nezapomenete. Do třetice se v postranním panelu můžete přepnout do chatu, eM Client podporuje jedny z nejdůležitějších chatovacích služeb, a sice Facebook nebo Google Talk, potažmo libovolnou službu na bázi Jabberu. Samotné chatování bohužel vyhlíží dost strašidelně, ikonky signalizující stav kontaktů jako by z oka vypadly těm z Mirandy. Okno s konverzí nikdy nevypadalo hůř. Pokud chatovat chcete, můžete, jen se připravte na to, že estetický zážitek nebude valný. Prostředí je strohé a ošklivé, alespoň program uchovává historii konverzací.

Seznam s kontakty z hlavního okna vyhrnete, takže se pak tváří jako samostatný kecálek ve stylu Mirandy nebo jejích kolegů. Okno s konverzací naopak do hlavního okna nepřivaříte, což by se občas hodilo. E-maily vám také nutně nepoletují nikde ve volném prostoru, ale jejich seznam se (klidně i s podoknem čtení) pěkně vyjímá v hlavním okně klienta. Možná se toho dočkáme v budoucnu. Poměrně intenzívní vývoj je nám v tomhle ohledu alespoň malou útěchou. Všechno ostatní najdete v jednom okně, pod jednou střechou, ať už jde o kalendář či o úkoly. Slíbenou integraci se Skypem jsem nerozchodil.

Především pro nadšence do Googlu

Geniální nápady, obyčejné funkce a ošklivá grafika

Nic vám nebrání kombinovat více účtů, třeba Gmail s firemním účtem. Všechny kontakty můžete mít sdružené a uložené třeba v Gmailu, zatímco pracovat budete hlavně s firemní e-mailovou schránkou. Kombinovat se dá pěkně, protože u každého účtu můžete povolit jednotlivé služby. V Gmailu můžete všechno vypnout a nechat jen e-mail. Nebo zapnete e-mail, kalendář i kontakty, ale zrušíte chat, protože vás nezajímá. Kombinovat se dá zkrátka různě, jak se vám to hodí.

Čtení a psaní zpráv vás nejlepší ničím nepřekvapí, v tomhle ohledu eM Client poslušně a se ctí funkci plní, byť nepřináší revoluci. Při psaní nabídne skoro plnohodnotný textový editor, díky němuž text naformátujete přesně podle svých představ. Když okno s rozepsanou zprávou porovnáte s Thunderbirdem, zjistíte, že český produkt vlastně nenabízí nic světoborného. Pokud se ale vyžíváte v podpisech, přijdete si rozhodně na své. Vlastní podpis můžete určit pro nové zprávy, zatímco jiný se bude automaticky vkládat u odpovědí. Možnosti jsou opět velmi bohaté.

 

O nových zprávách vám dá vědět grafické i zvukové upozornění. Proč takovou samozřejmost zmiňuji: teprve s vydáním čtvrté řady programu mám z grafiky dobrý pocit. To, co eM Client předváděl předtím, vypadalo jako špatný vtip. Zvlášť, když vezmu v potaz, jak propracovaná, oku stále lahodící oznámení obsahuje takový Thunderbird. A to prosím několik let. Také tady budete mít pocit, že programátor sedl sám do koutka a pracoval, přičemž člověk zodpovědný za grafiku a uživatelské prostředí u toho chyběl. Nehezká oznámení naštěstí zmizela, nyní je vše v pořádku. Stále ale trpí strohostí, přičemž jejich obsah neovlivníte.

Pár přepínačů, které by povolily ukázat v malém okénku i náhled zprávy, by tak těžké dodělat nebylo. Především však zamrzí, že nelze určit, kde se mají notifikace objevovat. Jde o pravý dolní roh a s tímto faktem nic nezmůžete. Teď jenom doufám, že jsem někde něco nepřehlédl, ale příslušná sekce v nastavení mluví sama za sebe, viz obrázek. Právě dialogu nastavení bych věnoval další výtku. Je fajn, že si můžete nastavit kdeco, ale nějaká jednodušší varianta, která by dobrou polovinu předvoleb skryla, by neuškodila. Takto máte problém se rozsáhlým nastavením s milionem předvoleb prosekat.

Svižný chod, Thunderbirdova smrt

Ku prospěchu věci je velmi svižný chod aplikace. Navzdory jejím širokým možnostem vám nezpomalí počítač, naopak běží jako namydlený blesk, za což si vývojáři zaslouží pochválit. Známe jednoúčelové programy, které s přehledem zaplní velkou část paměti a stíhají k tomu vytěžovat procesor i disk. Dobrá optimalizace se pozitivně projevuje ve vyhledávání, které reaguje dostatečně rychle. Stačí zadat některý z příkazů a už budete hledat pouze v konkrétní kategorii. Fulltextové hledání se navíc úspěšně vyhýbá řadě konkurentů, za což si eM Client připisuje body navíc.

Autoři mysleli na to, že pokud budete opouštět konkurenční řešení, budete si s sebou chtít vzít data. Migrace do eM Clientu by měla většinou proběhnout plynule, program podporuje vysoký počet desktopových e-mailových klientů, stejně jako formátů pro kalendáře nebo kontakty. V době cloudu nám mnohdy stačí, aby klient uměl spolupracovat se serverem. Přijde na to, jaké řešení preferujete.

Pakliže jste se nevrhli do náruče Googlu, budete mít možnosti přeci jen trochu omezené. Když například přidáte účet Windows Live, budete schopní posílat e-maily, ale program vám (ani po automatické konfiguraci) nepovolí přistupovat ke kalendářům nebo kontaktům ve Windows Live. Vzhledem k oblíbenosti Gmailu a dalších produktů od Googlu to pro většinu z vás snad nebude problém, ale někteří jistě neuslyší rádi, že de facto jedině s Googlem budete moct využívat eM Client naplno.

E-mail funguje mj. přes IMAP nebo POP, takže zde jiné služby znevýhodněny nejsou. Kalendář se už pak týká Googlu, Yahoo a jiných služeb kompatibilních s CalDAV. Pokud chcete synchronizovat kontakty, opět musíte sáhnout po Googlu nebo Yahoo, případně po službách s podporou CardDAV. Možnosti napojení na cloud jsou tak překvapivě omezené. Jak vidíte, eM Client nelze jednoznačně doporučit všem. Pokud vám jde víc než o e-mail, měli byste používat cloudové aplikace od Googlu, protože v podstatě pouze s nimi využijete potenciál klienta. Jako by byl eM Client ušit Googlu na míru.

Unikát? Jak v čem

Pakliže jenom hledáte poštovního klienta, můžete vzít eM Client zavděk a litovat nebudete. Nabízí mnohé zajímavé funkce, na druhou stranu nelze prohlásit, že byste to stejné nenašli u konkurence. Ani ta neplacená totiž není úplně neschopná, a když přijde na porovnávání sil čistě v práci s e-maily, nenechá se zahanbit. I několikrát zmíněný Thunderbird sám nabídne dost podobný zážitek, zvlášť mu nahrává rozšiřitelnost doplňky. V boji s několika desítkami nebo stovkami zpráv denně se ale eM Client drží statečně. Ví, co jsou globální složky, ví, co jsou to pravidla, ví, co jsou to příznaky.

Zadarmo zahraje hodně muziky, pozornost ale na sebe stále docela snadno strhne interpret na vedlejším pódiu. Záleží totiž, co všechno od českého muzikanta očekáváte. Jak již bylo řečeno, pokud jde o kompletní integraci s Googlem, zažijete možná nirvánu, protože eM Client odbourá vaši potřebuj využívat webové prostředí služeb, vše důležité obsloužíte přímo v programu. V opačném případě budete občas na vážkách, zda nepřejít k vedlejšímu pódiu a upřít své zraky a slechy jinam. Každý z interpretů má totiž své světlé i temné chvilky, kdy vás některé písně budou bavit více, jiné zase méně.

Samostatnou kapitolou je pak doplňková synchronizační služba Sync2eM. Tu ale zadarmo používat nemůžete. Kdybyste si ale připlatili, budou se vám nastavení synchronizovat napříč počítači a mobilními zařízeními. To může být naopak důvod, proč začnete eM Client adorovat.

Přiznám se, že jste naprosto ignoroval widgety, které můžete do programu přidat. Díky nim máte snadný přístup k webovým aplikacím. V praxi se widgety schovají s samostatné sekci a moc důvodů k jejich používání nevidím, řekl bych, že popírají podstatu programu.

Ohodnoťte tento článek!