Em-ITX: nový formát desek

0

Poslední dobou o sobě dává VIA vědět více než ostatní výrobci a každý týden chrlí nějakou novinku. Tentokrát připravila dalšího člena ITX formátu. Em-ITX, tak se nový formát desek jmenuje, definuje rozměry 170 × 120 mm. Je zajímavý především tím, že obsahuje IO konektory po obou delších stranách PCB.

První Em-ITX základní deskou je VIA EITX-3000. Ta používá osvědčené komponenty: čipovou sadu VIA VX800 s integrovaným grafickým jádrem Chrome9 HC3. Partnerem můžou být procesory VIA Eden/C7 a Nano, ale výrobce zatím počítá pouze s ULV verzemi 500MHz Edenu (FSB 400 MHz, 128 kB L2 cache, TDP 1 W) a 1,0/1,3GHz Nano (FSB 800 MHz, 1 MB L2 cache, TDP 7/10 W). Všechny komponenty budou chlazeny pasivně.

Roztáhnutí desky do šířky a umístění konektorů po dvou stranách se pozitivně projevilo na jejich počtu. Naleznete zde dva RJ-45 pro gigabitový ethernet, 2× USB 2.0, 4× sériový RS-232 (!), D-sub pro analogový výstup, dva DB-26 pro digitální LVDS obraz a další. Jen je škoda, že nebyl přidán další řadič pro SATA, stávající dva porty můžou být překážkou na cestě za domácím serverem. Na desce je i integrovaný DC měnič.

Detailní specifikace naleznete na webu výrobce. VIA chce nový formát nasadit především do průmyslové výroby, kiosků a různých automatů. Proč je ale potřeba pro stejný hardware tolik formátů, nám asi zůstane záhadou.

Zdroj: VIA

Ohodnoťte tento článek!