Emtec Liberty 1000 – se systémem na USB disku

0

Nápad je to dobrý, i když na první poslech vypadá hodně šíleně. Nenápadný Emtec Gdium Liberty 1000 je desetipalcový notebook (s rozměry 250 × 182 × 32 milimetrů, hmotnost 1,2 kg), který se v mnohém neliší od podobných přístrojů stejné kategorie. Snad jedině s rozdílem nezvykle zapuštěného USB slotu ve středu přední hrany, hluboko pod touchpadem.

Právě to tohoto konektoru zasunujete malý adaptér G-Key, který je ve své podstatě obyčejnou flash pamětí. Ta je k dispozici v kapacitách 8 GB a 16 GB a slouží jak pro samotný operační systém (upravenou Linuxovou distribuci Mandriva), tak i pro uživatelská data. Bez tohoto klíče neobsahuje Liberty 1000 žádnou vnitřní úložnou paměť, nabízí pouze další slot pro paměťové karty SDHC. Každý uživatel tohoto notebooku pak má svůj G-Key (nebo jeden uživatel může mít více klíčů s různými konfiguracemi pro různé činnosti.

Vložený G-Key nijak nevyčnívá a je pevnou součástí notebooku, jeho rychlost je srovnatelná s rychlostí vestavěných SSD disků v levnějších mininoteboocích – rychlost běhu operačního systému i aplikací toto provedení tedy nijak neomezuje.

Stvořen pro Linux

Po hardwarové stránce je Gdium Liberty 1000 striktně Linuxový stroj. Je totiž postaven na bázi 64bitového procesoru Loongson 2F taktovaného na frekvenci 900 MHz, který patří do rodiny ARM procesorů. K dispozici je 512 MB operační paměti DDR2 a videokarta Silicon Motion SM502 se 16 MB dedikované videopaměti. Z dalších vlastností stojí za zmínku tři rychlé USB porty, Wi-Fi 802.11b/g, výstup na externí monitor, síťový konektor RJ45, vestavěný mikrofon i reproduktory, webkameru i multidotykový touchpad. Displej nabízí rozlišení 1 024 × 600 obrazových bodů.

Na základní baterii slibuje výdrž přesahující čtyři hodiny běžné kancelářské práce. Klávesy jsou dostatečně velké pro slušně pohodlné psaní, vzhledem k úspoře místa jsou tlačítka touchpadu umístěna po stranách.

Notebook je kromě základní černé varianty k dispozici také v dalších třech kombinacích růžové, zelené a oranžové barvy, vždy kombinované s bílým plastem.

Odvážný nápad

Upravená Mandriva Linux nabízí kancelářský balík OpenOffice.org, webový prohlížeč Firefox, poštovní klient ThunderBird, antivirový systém ClamAV, antispamový balík Spam Assassin, grafické editory The Gimp i Scribus a spoustu dalších. Komunikaci zajišťuje Pidgin, oblíbený Skype bohužel ve verzi pro tento procesor neexistuje.

Emtec Gdium Liberty 1000 byl představen teprve na veletrhu IFA v Berlíně před několika málo týdny a jeho cena prozatím nebyla výrobcem uvedena, očekává se cena 279 liber za 8 Gb verzi (asi 8 400 korun) a 299 liber za 16 GB verzi (přibližně 9 000 korun). Ve Francii se má objevit v prodeji již koncem toho měsíce, ve zbytku Evropy pak nejpozději v listopadu.

Jak koncept Liberty 1000 s výměnnou pamětí G-Key působí na vás? Zařízení vypadá zajímavě, jeho cena již tolik ne. A filozofie sdíleného notebooku je dobrá, jen podle mě míří do špatného segmentu: malé a levné notebooky nemívají většinou více než jednoho aktivního uživatele. Tento systém by se mohl více uplatnit v korporátním prostředí než u běžných uživatelů.

Emtec Liberty 1000 – se systémem na USB disku
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů