Enermax Aeolus – ochlaďte horký notebook

0

 Plusy a mínusy
 + tichý chod
 + dílenské zpracování
 + opravdu chladí
 - potěšilo by napájení z elektrické sítě

K testu jsem si tentokrát vybral hliníkový chladič Aeolus od společnosti Enermax. Zaujal hned na první pohled nejen kvalitním dílenským zpracováním nebo elegantním tělem z broušeného hliníku, ale především monstrózním ventilátorem s průměrem lopatek rovných dvaadvacet centimetrů. A také modře svítícími světýlka, která lze naštěstí vypnout kdykoli se vám zachce.

V kartonové krabici toho příliš nenajdete, kromě samotného chladiče pouze propojovací USB kabel, který slouží k napájení.

Rozměry celé podložky jsou 350 x 330 x 45,5 mm, váha 1,3 kg. 

Na zadní části je posuvný ovladač volby rychlosti/vypnutí, vypínač LED osvětlení a napájecí USB port. Ovladačem rychlosti můžete volit mezi dvěmi volbami: nižší s 650 otáčkami za minutu a vyšší s 850 otáčkami.

Ventilátor je překvapivě tichý, tedy ve srovnání s konkurenčními podložkami s menšími průměry. Při nižších otáčkách uvádí výrobce 17 dBa hluku, při vyšších pak 20 dBa.

Po konstrukční stránce je Enermax Aelous jednoduché zařízení, od krabičky kryjícími sekci přepínačů vede k samotnému ventilátoru pouze tenká sada vodičů pro napájení motoru a LED diod.

„Obojetný“ USB kabel využijete skutečně pouze pro připojení napájení z notebooku nebo externího napájeného USB rozbočovače. Jeho délka je přibližně dvacet centimetrů.

Na podstavec lze úspěšně umístit notebooky do velikost 17″, pro zajímavost jsme vyzkoušeli také desetipalcový Acer Aspire One, pro který je však podložka až nepřirozeně velká.

K testům úspěšnosti chlazení jsme zvolili již letitý notebook IBM ThinkPad R60. Volba na tento notebook padla hned ze dvou důvodů: jednak po všech těch odpracovaných letech jsou útroby notebooku notně zaneseny prachem a nečistotami (a tudíž problémy s chlazením má) a na druhé straně R60 nepočítá s nasáváním chladícího vzchudu přes spodní kryt a tudíž bude mít chladič svou misi patřičně ztíženu. Vyzkoušeli jsme také jeden ze současných mininotebooků.
 

Chlazení IBM ThinkPad R60

  Bez chlazení
Nízké otáčky
Vysoké otáčky
Procesor 50 oC 50 oC 48 oC
Grafická karta 57 oC 56 oC 54 oC
Pevný disk 38 oC 37 oC 36 oC

Chlazení Asus Eee PC 701

  Bez chlazení
Nízké otáčky
Vysoké otáčky
Procesor 55 oC 52 oC 43 oC
Grafická karta (Čipset)
49 oC 48 oC 44 oC

 
Jak můžete názorně vidět, podložka je výrazně úspěšnější u těcht notebooků, které nasávají chladící vzduch spodní částí. U notebooků sajících z boční / zadní částí nebo nasávajích vzduch přes klávesnici musí podložka pouze odvádět teplo spodní části šasi a nemůže vhánět chladný vzduch přímo do útrob notebooku. I tak dokázala snížit teplotu kritických komponent přibližně o dva stupně celsia. Enermax Aeolus tedy skutečně plní, co od něj čekáme. Skvělé!
 

Enermax Aeolus

Cena 1 045 Kč
Zapůjčil TN Trade, Hradec Králové (www.tntrade.cz)

 

Specifikace

Průměr ventilátoru 22 cm
Počet LED diod 5
Konektory 1x USB (pro napájení)
Ovládací prvky 1x vypínač osvětlení, 1x posuvný volič rychlosti
Rychlost ventilátoru 650 ot./min, 850 ot./min
Udávaná hlučnost 17 dBa, 20 dBa
Rozměry 350 x 330 x 45.5 mm
Hmotnost 1.3 kg
Ohodnoťte tento článek!