Správce hesel Enpass 6 se ukazuje v novém kabátě. Přináší řadu vylepšení

Před koncem roku 2018 byla vydána nová hlavní verze klientů Enpassu, správce hesel postaveného na modelu bezplatných klientů v kombinaci s doživotními licencemi. Jaké inovace nabízí? Napovím, že se odehrály jak na povrchu, tak pod ním.

13
Enpass
Enpass

Používáte-li Enpass, v posledních dnech jste zřejmě znamenali, že klienty byly aktualizovány na verzi 6.0. Alternativa ke službám jako LastPass, která není postavena na modelu předplatného, se na velký upgrade chystala již několik měsíců. Základní funkce se nezměnily, tedy Enpass si zapamatuje vaše přihlašovací údaje, ale také informace o platebních kartách, průkazech apod. Cokoli mu svěříte.

Správce hesel pak uzamknete jedním silný heslem, jež používáte místo jednotlivých hesel ke svým službám – nástroj se integruje s internetovými prohlížeči. Obsahuje rovněž generátor hesel. Enpass 6 pocitově odskakuje starším klientům poměrně dost – a povýšeny byly klienty pro všechny podporované platformy.

Na první pohled si samozřejmě všimnete nového designu, který představuje velkou změnu primárně na tradičních počítačích (ve srovnání s tradičním klientem). Na většině platforem s výjimkou iOS je nově podporován tmavý režim zobrazení. Pomocník pro přihlašování v prohlížečích byl přejmenován z Enpass Helperu na Enpass Assistant, běží v rámci hlavní aplikace a umožňuje vyplnit více něž dvě přihlašovací pole.

Enpass při aktualizaci na novou verzi provede upgrade databáze
Enpass při aktualizaci na novou verzi provede upgrade databáze

Lepší zabezpečení i správa přihlašovacích údajů

Dle slov autorského týmu ale největší změnu představuje to, co není vidět, tedy bezpečnostní model, který se teď opírá o šifrovací techniky PBKDF2-HMAC-SHA512. Stejné jádro je používáno napříč platformami, takže případné změny se hned projeví všude. Navíc byl proveden bezpečnostní audit šesté řady Enpassu, který provedla firma VerSprite z Atlanty.

Žádali jste možnost spravovat více databází najednou? Enpass 6 podporuje více tzv. trezorů, takže případně oddělíte např. domácí a pracovní databáze. Na tradiční počítače se šestou řadou dorazila správa vlastních kategorií a šablon. Na Desítkách k přihlášení do aplikace využijete Windows Hello. Rozšířena byla podpora importu hesel z jiných správců nebo šifrování sdílených přihlašovacích údajů.

Pro snazší přihlašování k Enpassu si nastavíte PIN, ověření otisku prstu apod.
Pro snazší přihlašování k Enpassu si nastavíte PIN, ověření otisku prstu apod.

Ačkoli Enpass není postavený na předplatném, zejména na mobilech je omezený (databáze může obsahovat jen 20 položek) a vyžaduje jednorázový nákup doživotní licence, jenž limity zruší. Aktuálně ji seženete za poloviční cenu. Synchronizace je řešena přes obvyklá cloudová úložiště jako Dropbox a spol.

Správce hesel Enpass 6 se ukazuje v novém kabátě. Přináší řadu vylepšení
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 7 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. Neni lepsi Keepass? Ten je uplne zadarmo.

  Synchronizaci u Keepassu resim pomoci OneDrive, ale samozrejme je mozno pres jakejkoli cloud. Doufejme, ze nekdo v Microsoftu netrenuje rozsifrovani AES na mem souboru s hesly. 🙂

 2. Těší mě, že tento produkt je i nadále rozvíjen. Celkem dlouhou dobu jsem hledal pro mě vhodného správce, až jsem nakonec zakotvil u Enpassu. Kromě jednoduchosti a uživatelské přívětivosti oceňuji i možnost jednorázové licence (pro smartphone), žádné předplatné.
  Zde opěvovaný Keepass je sice fajn (pro našince hlavně proto, že je zadarmo), ale přijde mi nemoderní a takový „kostrbatý“. Koneckonců, jde „jenom“ o hesla a citlivé údaje, takže zaplatit nějaký férový poplatek mi přijde v pořádku, autoři musejí z něčeho žít.

   • Hele, když už si teda tykáme, celkem jasná logika. Ale dobře, pomalu ještě jednou a jenom pro Tebe – „jiný“ je v reakci na Tvoje „není lepší Keepass?“
    Hodnocení UI jako nemoderní a kostrbatý je můj subjektivní názor a nikomu jej nenutím. Nevím co na tom je nejasnýho.
    Jinak by se slušelo, kdyby pod článkem o nějakém produktu byla diskuze k tomu produktu a ne ji hijacknout hned prvím příspěvkem na úplně jiné téma. Pokud jej znáš a porovnáváš pak ok, ale když neznáš/nepoužíváš tak proč komentovat…

  • A já právě ke KeePassu utekl protože můj dosavadní dlouholetý správce hesel Roboform se změnil na „moderní“ a „uhlazený“. Najednou se snažil všechno vyřešit za mě a zmizely (nebo byly zatraceně dobře ukryty) možnosti přizpůsobení. Díky Bohu za KeePass! Navíc existuje spousta klonů KeePassu. Některé jsou uhlazenější – třeba KeePassXC.
   Spravování hesel není jednoduchá činnost a chce to námahu a přemýšlení. Osobně neznám žádného bfu, který by byl schopný používat jednoho správce na více zařízeních. (Pokud jej nepoužívá pouze na přístup k webovým aplikacím.) Proto mi přijde hloupé, když se aplikace tváří, že dokážou udělat všechno za uživatele, který se nemusí o nic starat. Potom mu „odejde“ mobil nebo počítač a on je ztracený. Zná sice v lepším případě své hlavní heslo, ale ve 100% případů neví, jaké je jeho uživatelské jméno.
   Omlouvám se za takový dlouhý výlev frustrace. Enpass může být skvělý. Neznám ho. Možná jsem ho kdysi zkoušel a zapomněl na to. Chtěl jsem se jen zastat „kostrbatosti“ KeePassu.

   • Keepass jsem používal do té doby, dokud jsem jej potřeboval na jednom PC. Pro více zařízení a platforem, přesně jak píšete, existuje mnoho klonů. Pročetl jsem spoustu diskuzních fór o tom, který klon/aplikaci použít. Výsledek prostě nejednoznačný a matoucí. Zřejmě patřím do skupiny bfu, ale snaha byla. Z mého pohledu uživatele je právě problém v tom, že tím že je to free, tak to není dotažené pro obyč uživatele. Keepass rozhodně není špatný, to jsem nikdy neřekl, ale můj subjektivní názor je jak jsem již řekl. A že je to zadarmo, taky úplně neplatí, protože právě některé ty mobilní aplikace jsou za poplatek, nebo za poplatek odstraňují reklamu. A jak dlouho ty aplikace bude někdo podporovat a rozvíjet?
    Ještě se mi líbil StickyPassword (tuším český to produkt) a jejich sync přes domáci wifi. Ale cca 1800 Kč (v akci) mi přišlo už dost. Spousta dalších pak už fungují dnes jen formou měsíčního předplatného, což mně osobně nevyhovuje.

    • Po delším snažení najít nejméně otravné a přitom funkční řešení jsem zakotvil u kombinace: windows – keepass, linux – keepassXC, android – keepass2android. Databázi mám umístěnou na dropboxu. Ale je jasné, že každému vyhovuje něco jiného.

     • Tiez tak. Len na Linuxe mam Keepass2. Databazu mam na svojom FTP, ku ktoremu mam externy pristup. Takze moju databazu neuchovavam na ziadnom verejne znamom (hlavne pre hackerov) cloude. Osobne som zastancom nazoru, ze vyzor funkcie nenahradi.

 3. A jaká je killer-feature tohoto placeného správce hesel pro kterou by stálo za to o něm uvažovat?

  Jako mnozí ostatní jako hlavního správce hesel na počítači používám KeePass, u něhož za hlavní výhodu považuju právě to, že je čistě off-line, a tedy nesvěřuji svá data nějakému webu (na jinou platformu mohu přenést soubor a klíč přes USB či synchronizací v počítače). Správa více souborů s oddělenými hesly pro různé účely (zejména citlivá hesla, která nejsou používána často, odděluji, protože každé otevření souboru při běžném používání může být riziko) je samozřejmostí, stejně jako jejich zálohování na různé disky pro případ poškození či smazání. Umožňuje také vytvářet šablony, i když opravdu nic moc, proto si dělám jednotlivá ad-hoc políčka v sekci Rozšířené každého záznamu. Problém s přehledností nemám, protože si vytvářím stromovou strukturu a zároveň používám favicony každého webu či aplikace. Použitelní klienti jsou jak pro Android tak iOS. Na mobilu také používám starší koupenou verzi MSecure od MSeven, která umí dělat pěkné kategorie a šablony.