Epson L210: s externí nádržkou Ink Tank pro ten nejlevnější tisk

0

Epson Ink Tank – nádrž jako v tanku (představení)

Epson uvádí, že v západní Evropě je poměr inkoustových tiskáren ve srovnání s laserovými ve firmách vyšší, než v Česku, a to několikanásobně. Když se sečtou náklady, vychází inkoustový tisk na poloviční náklady. Do toho je započítána energie, pořizovací cena, náplně i servis.

Tip: Nové multifunkce HP Ink Advantage: poloviční náklady na tisk

Jinými slovy je podle společnosti Epson vhodná inkoustová tiskárna i na velké objemy tisku, zatímco u nás zatím přetrvává spíše trend laserových tiskáren.


 

Inkoustová tiskárna prý vede v rychlosti tisku první strany a nejčastěji se tiskne právě jedna jediná stránka. Epson chce nově nabízet hodně inkoustu hned při nákupu tiskárny, již žádné startovací náplně s malým objemem. No a samozřejmě se tímto krokem eliminují alternativní levné neoriginální náplně.


 

Záruka bude poskytována standardně dva roky, ale s určitým omezením počtu stran – pro případy, kdy by tiskárna jela nonstop, což je prý běžné například na tržištích, kde si trhovci tisknou letáky za pár haléřů prakticky bez přestání.


 

Životnost vytištěné stránky uvádí až 100 let, což je více, než u laserovky a výtisk je odolný proti vodě. Také samotná tiskárna má vyšší udávanou životnost: černobílá inkoustová tiskárna vydrží 50 000 stran, černobílá laserová 30 000 stran. Tiskárna s tankovým systémem vyjde u Epsonu přibližně na dvojnásobek. U inkoustové tiskárny Epson L800 uvádí násobně vyšší kvalitu fotografií, než z fotolabu. Externí inkoustové nádrže budou v budoucnu více integrovány do těla tiskáren.


 

 

 

Epson L210 (videoukázka plnění inkoustu)

Dražší a s přídavnou nádrží

Základní model L110 za cenu 3890 Kč je jednoúčelová tiskárna bez skeneru, na test jsme proto vzali druhý model v řadě L210, jež skener obsahuje. Na pohled jde o běžnou tiskárnu, která má ovšem na pravém boku přidělaný box s velkokapacitními nádržkami pro čtyři barevné inkousty. V balení dostanete čtyři lahvičky, každá o objemu 70 ml.


 

Epson udává výdrž 4000 černobílých stránek, nebo 6500 stránek barevných, což činí náklady na tisk pouze 5 haléřů na černobílou stránku a 14 haléřů na barevnou. Rychlost tisku se udává 6 stran za minutu. Epson se vydává stejným směrem, jako HP s technologií Ink Advantage, a jde při tom ještě dál. K ještě levnějšímu tisku při ještě vyšších prvotních nákladech. A zatímco HP zdražilo asi o 20 % a stránka vyjde na 35 haléřů, Epson zdražil na dvojnásobek, ale cena za stránku je mnohem nižší. Technologie inkoustového tisku u Epsonu je Micro Piezo, na kterou je poskytována záruka 15 000 vytištěných stran.

Epson L210
zapůjčil Epson
Metoda tisku Inkoustová tiskárna na vyžádání (piezoelektrická)
Konfigurace trysek 180 trysky černá, 59 Trysek pro každou barvu
Min. velikost kapky 3 pl
Inkoustová technologie Epson Dye Ink
Tiskové rozlišení 5760 × 1440 dpi
Rychlost tisku 27 Str./min Černobíle (obyčejný papír 75 g/m²), 15 Str./min Barva (obyčejný papír 75 g/m²), 69 s na fotografii 10 x 15 cm (Papír Epson Premium Glossy Photo Paper)
Rychlost tisku ISO/IEC 24734 6 str/min černobíle, 3 str/min barva
Skenovací rozlišení 600 dpi × 1200 dpi
Formáty papíru A4, A5, A6, B5, C6 (obálka), DL (obálka), No. 10 (obálka), Letter, 9 x 13 cm, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 13 x 20 cm, 20 x 25 cm, 100 x 148 mm, HLT, Vlastní, Právní záležitosti
Duplexní tisk Manuální
Kapacita výstupního zásobníku 30 listů
Kapacita zásobníku papíru 50 listů, 10 fotografických listů
Rozměry výrobku 472‎ x 300 x 145 mm
Rozhraní USB
Cena 4890 Kč

Epson L210 měří na šířku 39 centimetrů, což přídavná nádrž zvětšuje na 47 cm. Zbytek už je klasika – horní podavač (raději bych viděl přední, kde jsou papíry více kryté a méně překáží), ovládání pomocí tří tlačítek na čelním panelu a skener pod horním víkem.


 

Vedle zapínacího tlačítka najdete další dvě: pro černobílou a barevnou kopii ze skeneru. Poslední tlačítko stornuje probíhající úlohu. Tiskárna má integrovaný napájecí zdroj a k počítači ji připojíte přes USB kabel.


 

Doplňování inkoustu je hodně netradiční: nádržka se odhákne z těla tiskárny a položí, přičemž z nádržek vedou gumové hadičky k tryskám a tiskové hlavě. Vyndáte z nich špunty a do každé podle barev nalijete celý obsah lahvičky. Konstrukce hrdla je udělána tak, aby inkoust tekl pouze při zmáčknutí těla, takže celý proces by měl být naprosto čistý. Jelikož jsem to dělal poprvé, zmáčknul jsem lahvičku moc a inkoust se mi trochu vylil, ale napodruhé už to opravdu proběhne čistě.

Jak se doplňuje inkoust (když to děláte poprvé…)

Jakmile máte hotovo, nádržky opět zašpuntujete, box nasadíte zpátky na tiskárnu a delším stiskem stornovacího tlačítka dojde k natažení inkoustu k tryskám, což trvá asi 20 minut. Poté už můžete normálně tisknout a nové náplně nebudete muset kupovat dříve, než za 4000 stránek.

Každá z náplní stojí jen 194 Kč.


 

K tiskárně dostanete CD, ale ovladače najdete i na webu. Pro dokončení instalace je potřeba restartovat počítač; tohle nemá Epson moc vychytané. Spotřeba při tisku je pouze kolem 8 W a ve stand-by zanedbatelných a neměřitelných 0–1 W.

Po zadání tisku trvá prvotní vzpamatování tiskárny 11 sekund, první stránka vyjede za 10 sekund a každá další trvá 8 sekund. Kvalita tisku je na slušné úrovni, text je dostatečně ostrý, i když už jsem v této cenové hladině viděl ostřejší tisk.


 

I když se hned po vyjetí stránky pokusím inkoust rozmazat, nepodaří se to a nejde jej ani rozpít potřísněním vodou. Minimální velikost čitelného písma je 3 podle škály ve Wordu. Také tisk barevného testovacího obrazce vyšel celkem pěkně, na obrázcích je patrné určité nezbytné zrno a ani ostrost není úplně stoprocentní. Běžnému uživateli tyto detaily nijak vadit nebudou.

 

Trochu mi vadilo, že po vytisknutí poslední strany (po dokončení tiskové úlohy) tiskárna chvilku lehce píská – to může být zdroj, nebo vlastnost technologie tisku (piezoelektrická), nicméně dá se na to zvyknout a můžete to třeba považovat za signál o ukončení tisku.


 

Tisk složité kombinované stránky s barevným textem, obrázky a grafy trvá Epsonu L210 24 sekund a výsledek je stejný, jako u předchozích tisků. Kopírování černobílého textu i barevných obrázků přes skener je dostatečně kvalitní, jen do výsledku přidá více zrna a text je o něco méně ostrý. Kvalita fotek také odpovídá spíše slabším tiskárnám a pro opravdovou kvalitu se více hodí fototiskárny Stylus Photo. L210 nezvládne bezokrajový tisk a nepodá příliš věrné barvy.


 

Do horního podavače se vejde 50 listů papíru, výstupní jich pojme třicet. Duplexní tisk je pouze manuální. Epson L210 a potažmo všechny nové tiskárny se systémem Ink Tank jsou zajímavou volbou pro uživatele, kteří tisknou velmi často, což jim vyšší počáteční náklady rychle vrátí. Kdo tiskne méně, tomu vydrží dodávaný inkoust po celou dobu životnosti tiskárny, nicméně pro občasný tisk se více hodí jiné levnější modely. Epsonu nelze upřít novátorství, L210 je dobrá multifunkce a počáteční plnění je vlastně i zábavné.

Plusy / mínusy
extrémně levný tisk vyšší pořizovací cena
slušná kvalita pískání po dokončení tisku
snadné ovládání  
Hodnocení 90 %

 


Graf ceny produktu Epson L210 poskytuje server Heureka.cz

 

Galerie:

Ohodnoťte tento článek!