Epson PP-100: kávovar na dévédéčka

0

Představení Epson DiscProducer PP-100

Epson DiscProducer PP-100 představuje zařízení, které si asi domů pořídí málokdo. To ale neznamená, že by nenašlo své uplatnění ve firmách, školách, reklamních agenturách, institucích, zkrátka všude tam, kde se často vypalují CD/DVD média v menších sériích (desítky kusů) a dbá se i na jejich dokonalý vzhled. Přesně pro takové účely je Epson DiscProducer PP-100 stvořen.

Celé zařázení je uděláno tak, aby jeho obsluhu zvládnul i poučený laik. Na přední straně najdete pouze přední dvířka a kontrolní panel, který vás několika diodami informuje o stavu inkoustu a vypalování.  Na zadní straně pak najdete už jen napájecí a USB konektor.

 

Uvnitř se nachází celkem tři zásobníky na média. Ty nad sebou jsou určeny pro prázdná média k vypalování, či potisku, zásobník s držadlem pak pro vyjmutí hotových disků. Spodní šuplík můžete použít pro vypálení a potisk jednoho média, které tak můžete vložit a vyjmout bez nutnosti manipulovat s velkými zásobníky. K vypalování používá DiscProducer dvě DVD vypalovačky Pioneer, které zvládnou zápis na DVD rychlostí 12× a na CD 40×. Samotná rychlost vypalování se pak odvíjí od jejího nastavení. V nejrychlejším režimu je zařízení schopno vychrlit 30 CD disků za hodinu, v případě DVD pak maximálně 15 disků. 

   

O tisk se stará celkem šest velkých inkoustových zásobníků, kde nechybí ani světlé odstíny od azurové a purpurové. Na kvalitní tisk je možné s těmito zásobníky potisknout minimálně 1000 disků, cena jednoho zásobníku se pak pohybuje kolem 750 Kč. V rychlém režimu je PP-100 schopné potisknout až 45 disků za hodinu, při kvalitnějším tisku klesne rychlost na 30 disků za hodinu. Rozlišení je pak velmi dobrých 1440 × 1440 dpi.

Ovládací software, nastavení

Před samotným procesem vypalování je potřeba vše řádně nachystat. Naštěstí dodávaná aplikace je hodně intuitivní a veškerá data je možné do ní vkládat pouhým přetažením. Stačí vybrat příslušný typ média, vložit data a přejít k dalšímu kroku, kterým je tvorba potisku.

Tvorbu potisku můžete zahájit výběrem jedné z mnoha šablon. pokud se vám ani jedna nezamlouvá, nic vám nebrání si ji libovolně upravit nebo vytvořit zcela novou.

Texty na potisk se mohou načíst automaticky z adresářové struktury disku, nebo je můžete upravit vlastnoručně. Měnit přitom můžete font, velikost písma, jeho řez, zarovnání nebo barvu.

Po vložení textů se můžete vrhnout na jejich rozložení. Ani zde se vám meze nekladou. Pokud nemáte dostatek času, nebo jste zkrátka líní, můžete použít jedno z přednastavených rozložení.

Pak již následuje pouze nastavení možností vypalování, kde si vyberete patřičný zdrojový zásobník, jestli se mají použít pro vypalování obě mechaniky a počet kopií. Také zde musíte nastavit kvalitu tisku včetně doby sušení, případně změnit sytost jednotlivých barev.

pokud není tisk úplně nejlepší, můžete zkusit, stejně jako u každé jiné inkoustové tiskárny Epson, vyčistit tiskové hlavy a zkontrolovat jejich zarovnání.

Průběh vypalování a tisku lze pozorovat v Total Disc Monitoru, kde máte přehled o všech zásobnících na média i inkoust.

Kvalita tisku, hodnocení

Kvalita potisku média je skutečně vynikající. Až při bližším zkoumání teprve poznáte, že se jedná o inkoustový tisk a nikoli produkt lisovny. Níže uvedené DVD bylo naskenováno a nijak neupravováno, abyste si mohli o kvalitě tisku udělat obrázek sami. Nižší výřez je v rozlišení 1:1 při skenování na 300 dpi.

Epson DiscProducer PP-100 je jednoúčelové zařízení, které svou funkci plné nadmíru dobře. Pokud často vypalujete menší série médii a chcete také aby pěkně vypadaly (prezentace, dema, reklamní disky), tak je pro vás toto zařízení zcela ideálním. Ano, stejnou funkci může zastat sekretářka s vypalovačkou a patřičnou inkousotovou tiskárnou, ale rychlost vypalování ani kvalita tisku nebude tak vysoká, jako v případě tohoto zařízení. Zde navíc probíhá vše zcela automaticky.

Během svého provozu bohužel zařízení produkuje poměrně dost hluku, který způsobují zadní větráky. Proto mohu jen doporučit umístit PP-100 do míst, kde nebude příliš rušit své okolí, třeba do místnosti s kopírkou. Pro mnohé bude asi také překážkou cena, která se pohybuje od 81000 Kč výše. No nedivte se, za automatizaci a šetření lidské síly se platí a v porovnání s konkurencí to ještě není mnoho. A nelze tady počítat, že dvě vypalovačky stojí jedenáct set a nějaké to harampádí okolo se přece do dvaceti tisíc musí vejít. Takto zde uvažovat nelze a je třeba si spočítat, kolik je vám takové zažízení schopné ušetřit prostředků. Třeba právě v porovnání se sekretářkou, která by musela dva dny sedět a nedělat nic jiného, než vypalovat a potiskovat 100 médií, které dokáže DiscProducer PP-100 zvládnout v jedné dávce. A rázem zjistíte, že ta cena není při slušném vytížení zas tak přehnaně vysoká.

Epson DiscProducer PP-100

+ jednoduchá obsluha
+ dvě vypalovačky
+ kvalita tisku
+ přijatelná cena

– vysoká hlučnost

Za zapůjčení přístroje děkujeme společnosti ArrayData


 


Ohodnoťte tento článek!