Ericsson umí prohnat 1 Tb/s optikou na 995 km. Vyzkoušel si to v Austrálii

0

Společnost Ericsson asi všichni znáte jako někdejšího výrobce mobilních telefonů. Poté, co švédská firma prodala svůj podíl ve společném podniku Sony-Ericsson, nám její jméno připomínal ST-Ericsson, nepříliš úspěšný společný podnik s STMicroelectronics, který se snažil prorazit na trhu SoC pro mobilní telefony. Možná vás ale zajímá, co momentálně dělá samotný Ericsson.

V tiskové zprávě, která přistála v naší redakční schránce, se firma pochlubila úspěchem na druhé straně zeměkoule. Ericsson totiž dodává technologické vybavení australskému telekomunikačnímu operátorovi Telstra. Telstra momentálně modernizuje svou páteřní optickou síť na propustnost 100 Gb/s ze stávajících 40 Gb/s.

Ericsson si ale při té příležitosti otestoval, že s technologií MHL 3000 lze skrz existující optická vlákna dosáhnout i rychlosti desetkrát vyšší, tedy 1 Tb/s. Síťové adaptéry, které Ericsson doposud mohl testovat pouze v laboratořích, byly vyzkoušeny na přenosu dat mezi dvěma největšími australskými městy, Sydney a Brisbane. Po optických kabelech musela posílaná data překonat vzdálenost 995 km.

„Test potvrdil, že naše stávající síť z optických kabelů dokáže zvládat kanály s terabajtovou rychlostí paralelně s kanály s rychlostí 40 Gb/s a 100 Gb/s ve stejném vláknu a že jsme v případě potřeby schopni zvýšit kapacitu našich stávajících optických kabelů,“ cituje tisková zpráva Davida Robertsona, ředitele sekce Transport and Routing Engineering u Telstry. Pokud jste četli mezi řádky, z prohlášení vyplývá, že rychlost 1 Tb/s firma v současné době vlastně nepotřebuje.

1 Tb/s je úctyhodná propustnost, o světový rekord se ale nejedná. Již v roce 2011 dva týmy výzkumníků nezávisle na sobě překročily hranici 100 Tb/s (12,5 TB/s), tým z NEC Laboratories America technologii vyzkoušel na vzdálenost 165 km. Není však známo, do jaké míry je jejich řešení nasaditelné do praxe a cenově konkurenceschopné.

 

Zdroj: tisková zpráva Ericsson

Ohodnoťte tento článek!