Aplikace eRouška je už i pro iOS, na Androidu si ji stáhlo 160 tisíc uživatelů

Dva týdny po Androidu schválil Apple aplikaci eRouška i pro iOS. Jejím účelem je trasování pohybu uživatelů přes Bluetooth, respektive zaznamenávání kontaktů s ostatními uživateli. Pokud se ukáže, že některý z nich je nakažený, systém dokáže upozornit na potenciální kontakty s ostatními.

0

Aplikace eRouška je součástí Chytré karantény pod záštitou ministerstva zdravotnictví. O aplikaci eRouška jsme již psali více při vydání pro Android.

V případě Applu byl mj. problém v tom, že iPhony uspávají aplikace běžící na pozadí. Autoři proto zvažují možnost využít tzv. Apple/Google protokol, který je starý teprve pár dní a aplikaci případně upravit. Právě v tom je hlavní rozdíl mezi aplikacemi pro Android a iOS. Jableční uživatelé tak mohou zaznamenat výpadky ve sběru dat.

eRouška iOS
eRouška iOS

Aplikace eRouška sbírá přes Bluetooth anonymizované identifikátory ostatních zařízení se stejnou aplikací, přičemž zaznamenává i sílu signálu. Podle té vyhodnotí přibližnou vzdálenost. V rámci Chytré karantény pak hygienici lidem telefonují. Uživatel to musí explicitně povolit.

Používáte nějakou aplikaci pro Chytrou karanténu?

Pro epidemiologické šetření jsou pak dle WHO významná setkání dvou lidí, kteří spolu za posledních 24 hodin strávili více než 15 minut ve vzdálenosti kratší než 2 metry.

Na Androidu si aplikaci stáhlo na 160 tisíc lidí. Obdobnou službu přes Mapy.cz využívá již milion uživatelů.

Co je COVID19CZ?

COVID19CZ vzniklo jako neformální uskupení odborníků. Základ iniciativy položili čeští podnikatelé a technologičtí odborníci, kteří k sobě postupně nabalují komunitu dobrovolníků, a nadšenců ochotných pomoci. Společnými silami ukazují, jak data a technologie pomáhají šíření nákazy zpomalit a minimalizovat její následky.

zdroj: TZ eRouška 

Aplikace eRouška je už i pro iOS, na Androidu si ji stáhlo 160 tisíc uživatelů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů