Eset Smart Security 7: antivir s šancí na nalezení odcizeného počítače

0

Podzim tradičně patří k silným obdobím, kdy se s bezpečnostními řešeními roztrhne pytel. Pokud tento rok něco dokázal, pak je to jistá bezradnost výrobců antivirů. Minule jsme na nedostatek prostoru pro další inovace poukazovali v recenzi AVG Internet Security 2014. Jiní výrobci na tom nejsou o moc lépe a kromě běžných menších vylepšení detektorů breberek, nasazených v první obranné linii, mnoho nového nepřináší.

To lze vztáhnout také na sedmou řadu bezpečnostního balíku od firmy Eset. Původem slovenský Smart Security 7 rozvíjí obranu, kterou známe z předchozích ročníků. Na první pohled se avšak nezměnilo nic a názor pravděpodobně nezměníte ani po druhém či třetím pohledu. Nová řada vypadá na chlup stejně jako ta loňská. Zrovna v tomto případě to ale není nutně na škodu, protože Eset stvořil jedno z nejlepších prostředí vůbec.

Jednoduché a nepřeplácané prostředí se vám jen tak nepřejí
Jednoduché a nepřeplácané prostředí se vám jen tak nepřejí

Starý známý

Designově čisté okno nepřipomíná omalovánky, které známe odjinud. Seznámíte se s ním okamžitě a nebudete tápat. Nástroj před vámi schovává všechno, co k životu nepotřebujete. Nováčka tím neodradí – spíše zaujme tím, jak snadno upravíte předvolby a parametry ochrany. U každého člena čety svítí zelený puntík, takže víte bezpečně, že se o tuto komponentu starat nemusíte.

 

Nastavení aplikace navíc můžete uložit a importovat po reinstalaci Windows. Náročnější jedinci zklamaně neodejdou. Mohou se ponořit do prozkoumávání dialogu s nastavením pro pokročilé. Eset vám dává do ruky možnost upravit takové maličkosti jako obrázek zobrazený při spuštění antiviru. Obtěžuje vás? Vypnete jej. Zpomalují vás efekty a animace? I těch se snadno zbavíte.

Staří harcovníci, co reptají, že se v poslední době tvůrci antivirů honí za hezčími oblečky, ale zapomínají na samotnou ochranu, si aktivují režim bez grafických udělátek. Na obrazovce vám zůstane okno s naprosto základními tlačítky a textovými popisky. Předesílám, že ani výchozí zobrazení nelze považovat za přeplácané, právě naopak. K tomu jsou všechny operace jednoduché, ať už spouštíte test nebo si na pomoc zavoláte rodičovskou kontrolu.

V rozšířeném pohledu odhalíte identitu škodlivých souborů
V rozšířeném pohledu odhalíte identitu škodlivých souborů

Chraňte své děti a sociální sítě

Správa účtů může být pro rodiče zajímavá. Svým potomkům zakážete přístup na konkrétní adresy, případně prostě jen označíte kategorie webů, které podle vás nejsou pro děti vhodné. Uživatele ohodnotíte skutečným věkem, podle čehož mu následně omezíte přístup ke stránkám. Kategorie se totiž vymezují podle věku, a zatímco chat a fóra znepřístupníte dítěti do třinácti let, starší potomek se k nim dostane.

Rodičovská kontrola zahrnuje pouze webové prohlížeče
Rodičovská kontrola zahrnuje pouze webové prohlížeče

Ochranu Eset beze vážně a prakticky každou důležitější akci potvrzujete prostřednictvím dialogu Řízení uživatelských účtů. Zároveň ale nikdy nemáte pocit, že těch potvrzení od vás aplikace vyžaduje moc. Vedle základního antiviru a firewallu vám bude krýt záda řada doplňků, včetně zmíněné rodičovské kontroly. Dozvíte se též, zda máte Facebook či Twitter nastaven pro co nejlepší ochranu identity.

Pokud patříte ke stálým zákazníkům firmy Eset, nejspíš jste si na mírně vyšší ceny zvykli. Smart Security na rok vás i s daní vyjde přes 1 500 Kč. Jiné firmy nabízí své ekvivalenty o řádově stokoruny levněji. Vyplatí se ale věnovat pozornost balíčku Family Security Pack, jenž stojí opět kolem 1 500 Kč, ale ochrání rovnou tři počítače v domácnosti. Podstatně výhodnější je také zabezpečení pomocí Smart Security na tři roky za zhruba 2 300 Kč s DPH.

Sedmou řadu Smart Security posiluje další technologie na obranu proti cíleným útokům. Ať už se k vám někdo snaží dostat skrze webovou stránku, e‑mail nebo dokument, nyní máte opět lepší šanci, že váš počítač odolá. Autoři dále posílili hloubkové skenování paměti, které probíhá v reálném čase. K tomu přihodili tzv. Vulnerability Shield. Ten má za úkol vypořádat se se známými zranitelnými místy v síťových protokolech.

Bezpečnost na prvním místě

Z minula v antiviru zůstala šikovná pomůcka pro nalezení ztraceného počítače. Tvář případného zloděje si prohlédnete pomocí webového rozhraní na my.eset.com. Bezpečnostní řešení snímá fotografie pomocí webkamery. Současně máte dobrou šanci, že počítač lokalizujete. Na mapě můžete sledovat pohyb zařízení. I když existuje šance, že zloděj pevný disk rovnou zformátuje, se Smart Security máte aspoň určitou šanci na navrácení odcizeného zařízení.

I přes nízký počet novinek se Eset nemá za co stydět. Jeho produkt běží kultivovaně, k počítači je šetrný, ochrana proti virům a podvodným stránkám funguje a tandem doplňků na rozdíl od jiných výrobců nepostrádá smysl. Zatímco jiní zabíhají do branže, kde se pohybuje CCleaner, Smart Security navíc raději poskytuje ochranu pro rodiče, poradí vám se zabezpečením účtů na sociálních sítích a zkouší zachránit počítač před zloději.

Jak dobře si chráníte profil na Facebooku?
Jak dobře si chráníte profil na Facebooku?

Eset Smart Security 7: antivir s šancí na nalezení odcizeného počítače
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas