Vývoj eSIM pozastaven. Operátoři chtějí blokované telefony

4
miniSIM | microSIM | nanoSIM | eSIM
miniSIM | microSIM | nanoSIM | eSIM (zdroj: T-Mobile)

Skupina GSMA sdružující mobilní operátory, výrobce telefonů a SIM karet chystá novou verzi specifikací eSIM. Zařízení budoucnosti už nebudou obsahovat šuplík na karty, ale programovatelnou SIM budou mít integrovanou na základní desce mobilu a operátora si „stáhnou“ jako aplikaci.

Nová verze eSIM přinese možnost zablokovat telefon již z výroby tak, aby fungovat pouze v síti jednoho operátora. Pro nás přežitek, který už deset let nemusíme řešit, v USA jde pořád o aktuální téma.

TIP: 15 věcí, které byly typické pro hloupé telefony. Vzpomínáte?

Americké ministerstvo spravedlnosti dostalo od jednoho neznámého operátora a výrobce mobilů (prý Applu) podnět, jestli se vývoj eSIM neubírá směrem, který půjde proti zájmu uživatelů. Vazbu mobilů na jednu síť se údajně snaží protlačit dva největší tamní operátoři Verizon a AT&T spolu s jejich pákami v GSMA.

Asociace již na vyšetřování zareagovala – dočasně pozastavila vývoj eSIM. Zároveň ale dodává, že o nic nejde. Blokace telefonu na jednu síť je volitelnou funkcí a uživatelé v USA budou muset s blokací výslovně souhlasit. Jenže jak GSMA sama uvádí, souhlas může být součástí nové smlouvy s dotovaným zařízením. Uživatelé tak dostanou levnější (ale blokovaný) telefon, nebo dražší neblokovaný.

Vývoj eSIM pozastaven. Operátoři chtějí blokované telefony
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 12 hlasů

4 KOMENTÁŘE

 1. Vývoj eSIM pozastaven. Operátoři chtějí blokované telefony.
  ———————————————————————————————————————

  Blokovaný telefon by dnes snad nikdo ani nekoupil. Snad nevědomě, omylem.

  Telefon s eSIM mi taky přijde jako velký problém, s nemožností využívat více Předplacených služeb, na různých SIM, různých operátorů.
  Nikdy neexistuje ideální Služba za dobrou cenu, kde bych měl vše pohromadě, na jedné SIM. Operátoři Vždy na něčem Natáhnou Zákazníka. Otázkou zůstává, jestli se Zákazník nechá !

  Nezbývá, než-li se chovat stejně, jako velevážení čeští operátoři !

  Například čeští operátoři, jsou tak drazí, že se od nich vyplatí jen Předplacená SIM na Příjem komunikce z českých čísel, za kredit 50 korun na 1 rok.
  Na odchozí volání, SMS a internet je levnější využít Zahraniční Operátory, tam platí stejná Cena za služby v celé EU – 28 států a do Všech Sítí ! (Čeští operátoři si účtují Vysoké Částky do EU – prý do zahraničí – i Česko je EU !!! )

  Je tedy dobré, NEDAT ŠMEJDŮM ŠANCI, jinak s Vámi Vymetou !
  Ideální Předplacené SIM jsou SLOVENSKÉ, na volání a SMS, (hodí se i na net) Volnosť O2.sk, 4ka.sk, nebo JURO.sk !

  • „Telefon s eSIM mi taky přijde jako velký problém, s nemožností využívat více Předplacených služeb, na různých SIM, různých operátorů.“

   Můžeš mi ukázat kde máš zdroj informací? eSIM

   „Na tento čip se pak dá na dálku, prostřednictvím připojení k mobilní síti nebo k Wi-Fi, nahrát „profil“, což je vlastně digitální otisk (image) obsahu klasické SIM karty.

   Nebo klidně i více profilů“
   zdroj: https://www.lupa.cz/clanky/konec-plastovych-sim-karet-je-uz-zas-blizko-t-mobile-slibuje-esim-na-zacatek-roku/

   Takže si o tom něco zjisti než budeš zase kecat kraviny

   „Na odchozí volání, SMS a internet je levnější využít Zahraniční Operátory, tam platí stejná Cena za služby v celé EU – 28 států a do Všech Sítí ! (Čeští operátoři si účtují Vysoké Částky do EU – prý do zahraničí – i Česko je EU !!! )“

   Jo jasně a jednou za 3 (nebo kolik měsíců) pojedu na Slovensko aby se SIM přihlásila do domácí sítě. Vážně geniální.

   • Jo jasně a jednou za 3 (nebo kolik měsíců) pojedu na Slovensko aby se SIM přihlásila do domácí sítě. Vážně geniální.
    ———————————————————————————————————————
    Netřeba nikam jezdit, Sim funguje jako doma !!!

    ………………………………………………………………………………………………………………………….

    „Na tento čip se pak dá na dálku, prostřednictvím připojení k mobilní síti nebo k Wi-Fi, nahrát „profil“, což je vlastně digitální otisk (image) obsahu klasické SIM karty.
    ————————————————————————————————————————
    A jak to všechno narveš do hloupého telefonu ty Chytrej ???

    Ne každý potřebuje a chce, na telefonování Chytrou Plácačku, Takže si o tom něco zjisti než budeš zase kecat kraviny !!!

  • Blokovane telefony u nas prodava napriklad O2. U takoveho telefonu nelze ani nahrat update Androidu od vyrobce telefonu, ktery neprosel pres operatora. Tedy nejde to nahrat v pripade, ze uzivatel nedokaze nahrat vlastni bootloader (respektive cele recovery jako treba TWRP).