EU by chtěla jednotné nabíječky mobilů už v roce 2017

0

Evropská unie je zase o krok blíž k univerzálním nabíječkám mobilů. Poslanci tento týden schválili směrnici upravující pravidla pro rádiová zařízení, která mimo jiné obsahuje bod týkající se nabíječek. Zavedení jednotného standardu má usnadnit život spotřebitelům, snížit náklady a omezit množství elektronického odpadu.

Modernizovaná směrnice je účinným nástrojem k zabránění vzájemného rušení se rádiových zařízení. Obzvláště mě těší, že jsme se dohodli na zavedení jednotné nabíječky, což pomůže jak spotřebitelům, tak životnímu prostředí. Skoncujeme tak s každoročním elektronickým odpadem v objemu 51 000 tun,“ uvedla zpravodajka Barbara Weilerová.

 

Debaty okolo univerzálních nabíječek na území unie už probíhají minimálně pět let. V roce 2009 se na nich EU dohodla s předními výrobci. Ti slíbili, že u svých „data-enabled“ telefonů (s datovým připojením, dnes už všech) začnou používat formát micro-USB. Souhlasil i Apple, který ale závazek odbyl volitelnou redukcí. U chytrých telefonů už dnes právě s výjimkou iPhonu žádný jiný nabíjecí konektor nenajdete. (Výrobci ale nabíječky stále přibalují, takže odpadu stejně přibývá.)

EU by přesto chtěla požadavek na univerzální nabíječky zavést do legislativy. Směrnici schválilo 550 poslanců, 12 bylo proti, 8 se zdrželo hlasování. Teď ji ještě bude muset schválit Rada. Členské státy budou mít na zavedení předpisů dva roky, výrobci pak dostanou další rok na to, aby se předpisům přizpůsobili.

Jen musíme doufat, že EU bere v úvahu i technologický pokrok. Stejně jako dnes už téměř nepoužíváme nabíječky s kolíkovými konektory, za tři roky už možná nebudeme potřebovat dnešní micro-USB. Nezapomeňte, že USB.org už připravuje nový standard minikonektoru typu C, který bude mít jiný tvar a možnost obousměrného zapojení.

Zdroj: EU

EU by chtěla jednotné nabíječky mobilů už v roce 2017
Ohodnoťte tento článek!