EU: Firefox a Opera povinně ve Windows?

0

Že Evropská Unie nemá Microsoft příliš ráda, již prokázala. Donutila jej vydat N verze Windows bez Media Playeru, které takřka nikdo nekupuje, ačkoliv se nebozí zákazníci, utlačovaní několika megabajty na disku navíc a zdánlivou omezeností volby, měli o speciální EU edice poprat. Kromě zaplacení nehorázných pokut jej nyní zřejmě donutí dodávat webové prohlížeče třetích stran spolu s Windows.

O této možnosti uvažovala již dříve, na podnět Opera software, která dává svůj malý podíl na trhu za vinu Internet Exploreru, mnoholetému společníku redmondského operačního systému. Právě jeho provázanost s majoritním OS má údajně utlačovat všechny ostatní organizace, což však zřejmě nějakým zázrakem neplatí pro Firefox, který v statistikách dává Internet Exploreru pořádně zabrat, ačkoliv žádné zvláštní postavení oproti Opeře nemá.

Evropská Unie, nedbaje těchto faktů, opět plánuje říkat Microsoftu, co smí a nesmí se svým výrobkem dělat. Původní úvahy nabyly reálnějších obrysů a po instalaci systému by měl být uživatel dotázán, který prohlížeč si přeje jako defaultní, přičemž dotaz by nesměli odstranit ani OEM výrobci.

Absurdita takového požadavku je ovšem jasná. Jaké prohlížeče budou ve výběru a jaké už ne? Pomineme-li pár nejznámějších značek, najdeme takřka stovky různých aplikací, s nimiž lze nahlížet do světa internetu, přičemž vytvoření vlastního není nic složitého. Musí Microsoft dodat všechny existující prohlížeče se systémem nebo vybrat pouze pár vyvolených? A pokud zvolí druhou možnost, nebudou pak diskriminovány ty ostatní? A proč by rovnou nemohl na svoje náklady distribuovat veškerý existující software, protože to jeho autoři sami dobře neumí a „zlý Steve Ballmer“ jim brání v rozšíření? Přispějte svým názorem v diskuzi nebo anketě.

Zdroj: ZDNet

EU: Firefox a Opera povinně ve Windows?

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. ja se ani moc nedivim. me osobne IE 7/8 pripada neprehledny oproti 6, takze jeho hlavni vyhoda bude asi v tom, ze podporuje panely (tabs). Takze pokud mate zaply automaticky aktualizace, tak se vam tam IE 7 vetre sam. pak se leckdo muze zaleknout a rekne si, podivam se po jinym. na internetu zjisti, ze firefox je bezpecnejsi, casto rychlejsi apod. a vyzkousi ho. a IE zustane uz nepovsimnut.
    instalace a pouzivani firefoxu se da rychle naucit. co se tyce vzhledovych rozdilu oproti IE 6, tak tech je minimum.
    jsem hrdy uzivatel FF 3 a IE jsem smazal odkazy apod. kde to jenom slo, at mi neleze na oci … 😀