Jednotná nabíječka pro všechny mobily? EU chce opět tlačit na výrobce

Již deset let se Evropská komise snaží přimět výrobce, aby používali jednotnou nabíječku mobilů. Podařilo se to, aby výsledek stále není ideální. Komise proto zvažuje další kroky.

24
OnePlus Dash Charger
OnePlus Dash Charger

Přesně před deseti lety chtěla Evropská komise snížit množství elektroodpadu a měla zájem výrobce mobilů přinutit k tomu, aby používali jednotný typ nabíječek mobilů. V Evropě bylo tehdy v provozu asi půl miliardy telefonů a používalo se přes 30 různých typů nabíječek. Ročně se kvůli nim generovalo přes 51 000 tun odpadu.

Ani se současným stavem není komise spokojená. Dle slov Margrethe Vestagerové, komisařky pro hospodářskou soutěž, chtějí výkonné orgány EU analyzovat trh a zvážit, jestli jej není třeba regulovat. Tj. přinutit výrobce, aby jednotné nabíječky skutečně začali používat. Vyjádření komisařky přinesla agentura Reuters.

S nabíječkami v EU to skutečně není jednoduché, ale za 10 let výrobci učinili velké pokroky.

Cesta za jednotnou nabíječkou

Již v červnu 2009 přední výrobci mobilů a mobilních čipů dobrovolně podepsali memorandum, ve kterém se zavázali, že od následujícího roku uvedou na trh zařízení, která bude možné nabíjet univerzální nabíječkou s konektorem microUSB. Signatáři dohody byly společnosti Apple, LG, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion (BlackBerry), Samsung, Sony Ericsson a Texas Instruments.

Původní plán nestihly, ale v prosinci 2010 už vznikl závazný návrh a dohodu podepsaly ještě další čtyři společnosti: Atmel, Emblaze Mobile, Huawei a TCT Mobile (Alcatel). Výrobci slíbili, že od roku 2011 budou všechny jejich mobily s podporou přenosu dat (takových, které lze spojit s počítačem) připojitelné a nabíjitelné pomocí microUSB. Výrobci se spojili v rámci sdružení evropského průmyslu digitálních technologií nazvaném Digital Europe.

microUSB tehdy ještě zdaleka nebylo pravidlem. U smartphonů už se začalo nasazovat na úkor staršího a většího miniUSB (či proprietárních konektorů na něm postavených), ale hloupé mobily (splňující definici s datovými přenosy) ještě často využívaly různé vlastní kolíky či vzájemně nekompatibilní porty.

V době podepsání memoranda mimochodem výrobci počítali s tím, že akumulátory v mobilech budou mít kapacitu mezi 400 a 2000 mAh a při nabíjení se bude využívat napětí 5 V a proud od 0,5 do 1,5 A. Dnes už jsme trochu jinde.

microUSB je i není povinné

Co je však klíčové, nikdy nebylo povinností používat microUSB jako koncovku na kabelu nebo zdířku v mobilu. Výrobci mohli kompatibilitu zaručit pomocí adaptérů, které navíc nemuseli přidávat do standardního balení. Výrobci argumentovali tím, že proprietární konektor může nabídnout více funkcí než standardní microUSB.

nabíječka microUSB adaptér
microUSB nemusí být součástí mobilu, ale výrobce musí nabídnout adaptér (zdroj: Digital Europe)

Typickým buřičem byl samozřejmě Apple, který v té době používal dlouhý 30pinový dokovací konektor, který kromě signálů pro USB vedl i analogové audio a video výstup. Svůj závazek z memoranda ale splnil tím, že zvlášť prodával (za pětistovku) i redukci ze samice microUSB na samce pro svůj dokovací konektor. iPhony tak bylo možné napájet i běžnou microUSB nabíječkou jiných výrobců.

Prodlužování dohod a přechod na USB-C

Původní memorandum mělo platnost jen do konce 2012, ale výrobci ji v dubnu 2013 prodloužili. Dohodu podepsala většina původních signatářů: Apple, BlackBerry, Huawei, LG, NEC, Nokia, Samsung a Sony. Na microUSB ale přešel celý trh, a to nejen na území EU. Apple mimochodem mezitím vyměnil původní 30pinový konektor za nový Lightning.

Výrobci dohodu prodloužili ještě v březnu 2014, byly u toho společnosti Apple, BlackBerry, Huawei, Samsung a Sony.

Evropská komise v roce 2014 vydala nové nařízení o rádiových zařízeních a v jeho třetím článku zmiňuje, že všechna taková zařízení (tj. primárně mobilní telefony) musí využívat jednotnou nabíječku. V celé EU tak platí zákon, který sice nezmiňuje, jak má daná nabíječka vypadat a co musí obsahovat, ale Komise má v rukou novou zbraň. Pokud by se jí situace na trhu nelíbila, mohla by začít regulovat a nutit výrobce.

Apple adaptér microUSB Lightning
Apple nabízí adaptér z microUSB na Lightning, stojí „lidových“ 579 Kč

Což je věc, o které chce komisařka Vestagerová jednat, jak píšeme v úvodu článku. Výrobci sdružení v Digital Europe již v roce 2014 varovali, že případná regulace by jistě zdražila nejen nabíječky, ale také samotné mobily. I proto možná Komise po čtyři roky raději nic nezkoušela. Teď ale možná má zálusk na to výrobce přinutit, aby opravdu všichni používali jeden typ konektoru a nabíječky, případně aby rovnou dodávali potřebné adaptéry zajišťující kompatibilitu.

Mezitím v březnu 2018 výrobci podepsali další memorandum. Apple, Google, Lenovo, LG, Motorola, Samsung a Sony mají dohodu, že do tří let budou v Evropě prodávat jen telefony, které budou nabíjitelné pomocí USB-C. Počítá se přitom s nabíječkami, které používají USB-C na obou stranách kabelu, USB-C na straně mobilu a USB-A na straně nabíječky, případně USB-C na straně mobilu, zatímco kabel bude pevnou součástí nabíječky. Adaptéry à la Apple jsou nadále povolené.

Komentář

Osobně možnost regulace ze strany EU nechápu. Trh se opravdu změnil a místo oněch 30 typů nabíječek máme jen 3; ty s microUSB, USB-C a Lightningem. To je velká výhra.

Jenže na druhou stranu, harmonizace měla především snížit množství elektroodpadu tím, že by se daly snadno recyklovat nabíječky a nové telefony by se prodávaly bez nich. Lidé by zkrátka používali ty původní. Tohle se však v praxi neděje. Ještě jsem snad neviděl telefon, který by v krabici měl jen konektorovou redukci, pouhý kabel či vůbec nic. To už spíš mizí sluchátka, protože ta běžně přibalovaná jsou stejně mizerná a životnímu prostředí jejich výroba (a skladování či likvidace) také rozhodně nepřispívá.

Sjednocení je pak o to složitější, že už sice nemáme 30 různých konektorů, ale 10 různých proprietárních technologií pro rychlé nabíjejí. Každá z nich potřebuje zvláštní nabíječku a někdy i kabel, jinak se zařízení bude nabíjet pomalu (což při zvyšování kapacit akumulátorů nikdo nechce).

Je samozřejmě vhodnou cestou, aby výrobci skutečně používali průmyslové standardy. Rád bych viděl všechny telefony s konektorem USB-C a výkonným nabíjením přes standard USB Power Delivery, ale má smysl tohle uzákoňovat? Než by takové nařízení začalo platit a výrobci by jej museli dodržoval, už tu bude USB-D a jiné technologie. To už raději neregulovat než regulovat blbě.

Jednotná nabíječka pro všechny mobily? EU chce opět tlačit na výrobce
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.43%) 28 hlasů

24 KOMENTÁŘE

 1. Ja mam nebo jsem mel dohromady 6 microUSB nabijecek.
  Ted pocitejte se mnou:
  1 nabijecku dostala mamka, sama mela k telefonu jednu a jednu ode me potrebovala do prace, aby si nemusela prikupovat.
  1 nabijecku mam na chalupe
  Mam dve telefonni cisla, takze dva mobily a v noci je oba doma nabijim, dalsi 2 nabijecky

  Kluk u me nabiji, kdyz je u me, takze to je uz pata nabijecka.
  A sesta nabijecka pri nabijeni zacala docela hlasite vrcet, takze jsem se ji musel zbavit.

  Tudiz mi zadna nabijecka neprebyva a opet jakmile prejdu na USB-C budu potrebovat k telefonu novou nabijecku.

  Snad je teda jasne, ze u kazdeho telefonu nabijecku ocekavam a telefon bez nabijecky si teda rozhodne kupovat nehodlam, protoze davat dalsi penize bokem jeste za nabijecku fakt nechci.

  • Já myslím Rede, že jediné co budeš potřebovat nové, je kabel (teď jsem je kupoval na AE za 70 korun) USB-C, protože doufám že už snad používáš nabíječky poplatné 21 století, tedy modulární (stabilizátor a kabel zvlášť) 🙂

 2. Já jsme kompletně přešel na USB C. Doma i v práci mám dokovací stanici s PD porty, takže přes USB nabiju jak laptop i telefon. Na cesty mi stačí jedna nabíječka, která také obslouží oboje. Telefon se s quick charge nabije za pár desítek minut a laptop vydrží bez nabíjení několik hodin.

  • USB-C má garantovaný řádově vyšší počet zapojení, je oboustranný (což je pro uživatele asi nejpozitivnější změna) a umí daleko víc věcí. Používal jsem micro-USB léta, konektor mi nevadil, ale zpátky bych už nechtěl.

  • USB-C je mechanicky odolnější, díky oboustrannosti se jednodušeji zapojuje, bude se používat i na počítačích a noteboocích, takže se jich tam třeba vejde více než velkých USB-A. Přes USB-C lze protáhnout rozhraní USB 3.1 Gen 2 s rychlostí až 10 Gb/s (počítá se i s dvakrát rychlejším USB 3.2), lze jím nabíjet výkonem až 100 W a má několik alternativních režimů, které skrz něj dovolují připojit monitory nebo audio.

   • Mam na PC dost USB, zdaleka vsechny dirky nejsou zapojeny. Na mobil jich vic stejne nedaj. Nejsem blbej, nervu do mobilu microUSB opacne.
    Muj SGS5 ma microUSB na standardu 3.0 takovej ten sirokej, takze to taky jede rychle. Vyssi rychlost nepotrebuju.
    Na audio pouzivam analog Jack bohate dostacuje, zadne vychytavky nepotrebuju a digitalni prenos audia uz vubec ne.
    Na monitoru mam DVI,HDMI a DisplayPort, nepotrebuju pripojovat dlasim konektorem, HDMI a DP mi bohate dostacuji.

    Takze kdeze je ta killer funkce toho USB-C?


    USB-C uplne nezpochybnuju, chapu, ze urcita malinka inovace to je a vyrobci jsou z inovaci zivi, ale ze by to bylo neco bez ceho bychom se neobesli, to rozhodne neni!

    • Čili v překladu: „Já nové funkce USB nepotřebuji, proto by je všichni výrobci měli přestat implementovat.“
     „Já používám micro-USB správně, proto není potřeba myslet na lidi se zrakovým nebo hmatovým postižením.“
     USB-C otvírá standardu USB úplně nové a nevídané možnosti a je ještě více univerzální než kdy dřív (Universal Serial Bus mimochodem), ale holt každá změna se vždycky setká s odporem. K smrti nenávidím tenhle zabedněný přístup lidí.

      • Ano, obešli jsme se také bez smartphonů úplně, bez mobilních telefonů, bez pevných telefonů, bez národní pošty, bez ochočených koní…
       To prostě není argument. Konektory se prostě vyvíjí a v tomhle případě i správným směrem. Kdyby to tak nebylo, tak dodnes používáme RS-232, a kdo to by to chtěl.
       USB-C je prakticky ve všech ohledech lepší konektor, než jeho předchůdci. Jediný problém, který USB-C má, je jeho „příliš tvárná“ specifikace. Výrobce telefonů, kteří fyzicky drátují USB-C jako 2.0 bych přinutil to psát minimálně na krabičky telefonů nebo platit nějaké penále.

      • A s tím já právě nesouhlasím, není to „malinká inovace“. Je to inovace a já jsem za každou inovaci vděčný. Pokud by všechny přístroje byly USB C, bylo by vše snazší, variabilnější, univerzálnější…

      • Tkaze vidis, hned je tu problem s tim dratovanim k USB2.0, mnozi lide to vubec necekaji a nevedi a mysli si, ze kdyz ma telefon USB-C, tak to bude rychle a ono omyl.

       Jenze nejsou vsechny telefony USB-C, bylo tu microUSB a bylo driv. Prechod z microUSB na USB-C si tak vyzada spoustu nakladu i na strane zakaznika a je nutno rozhodnout, zda naklady neprevysuji prinos. Pricemz v pripade USB-C je ta hranice tenka. Ale i ja se priklanim k tomu, ze USB-C je prinosem, jen z toho tu neonanuju na vsechny strany a vidim i ty problemy a naklady, ktere nas zakazniky to bude stat.

      • Jaké náklady máš na mysli, když nabíječku dostaneš v balení? Kabel za stovku do auta nebo k počítači? Vždyť ten ti pak přežije i několik generací telefonů a hlavně u toho častého připojování nebude muset řešit orientaci konektoru.

      • Není to tak dávno (pár let) co se všude možně na diskusích napříč IT weby všichni pohoršovali nad tím, jak jsou výrobci ko***i, že se neumějí domluvit a idělat jeden konektor, aby se člověku doma nehromadily nabíječky, které jsou u jiného telefonu nepoužitelné. Dneska (chvála bohu, to to trvalo) je to tady, tak se bude nadávat že je to sjednoceno. Neřešitelný problém – kabel za stovku. Svatá prostato 😀

 3. USB-C mám na třech telefonech, notebooku a MP3 přehrávači – je to fajn mít možnost nabíjet/dockovat vše jedním kabelem.
  Je to fajn, ale nemít to nakázané od EU by mi žíly netrhalo, on na USB-C stejně nakonec přejde každý výrobce.