EU oficiálně viní Microsoft, že selhal v poskytnutí výběru prohlížeče

0

Asi se dalo čekat, že Evropská unie nebude zrovna shovívavá, pokud jde o porušení jejích nařízení. Podle původní dohody se Microsoft na pět let zavázal k zobrazování nabídky s výběrem prohlížečů. Tzv. ballot screen byl výsledkem tahanice o zneužívání monopolního postavení. Jeho distribuce byla zahájena v roce 2009, skrze službu Windows Update, nabídku obráželi jak majitelé Windows XP, tak nejnovějších Sedmiček. Unie byla spokojená, uživatelé nebyli donuceni používat Internet Explorer, jediný prohlížeč, přítomný v systému hned po instalaci.

Jak to začalo: Ballot screen opět na scéně, Redmondským hrozí pokuta od Evropské unie

Pak se někde stala chyba. Po několik měsíců se ballot vůbec neobjevoval, celkově minul 28 milionů počítačů s Windows 7 SP1. Kupodivu si toho nikdo nevšiml dříve. Když si toho všimla, zahájila Evropská unie vyšetřování. Poté se Microsoft omluvil, odvolal se na to, že šlo o technickou chybu a nabídl se, že bude ballot screen ukazovat uživatelům o něco déle, než bylo původně v plánu. Jeden z komisařů přes měsícem řekl, že pokutě se prakticky nelze vyhnout. Počáteční vyšetřování skončilo a EU skutečně prohlásila, že Microsoft selhal.

Podle tohoto rozhodnutí je vina s nezobrazování nabídky na straně Microsoftu, firma tudíž může být pokutována. Jedná se až o 10 % jejích ročních zisků. To není žádná malá částka, hovoříme zhruba o více než sedmi miliardách dolarů. Redmondští se v tomto bodě mohou ohradit, míč je na jejich straně. Na reakci mají čtyři týdny.

 

Evropská unie prověřovala Microsoft také ve věci nových Windows 8/RT. Mozilla s Googlem tvrdí, že ve Windows RT nebude k dispozici žádný pořádný konkurenční prohlížeč, protože zde nemohou využít všechny API, která ale Internet Explorer využívá. Nezapomeňte, ve Windows RT nemají třetí strany přístup k desktopovému režimu a jeho API. Šéf Evropské komise ale prohlásil, že nevidí důvod, proč by Unie měla ve vyšetřování pokračovat. Redmondští se zbavili aspoň jednoho problému.

Microsoft nicméně plánuje aspoň nějak zareagovat. Po diskusi s komisí připravuje blíže nespecifikované změny ballot screenu ve Windows 8. A co Windows RT? Jejich problém zůstává nevyřešen.

Zdroj: SuperSite for Windows 1 | 2
Ohodnoťte tento článek!