EU prý donutí výrobce, aby akumulátory v mobilech byly vyměnitelné

17
lg g5 1600
LG G5 měl snadno přístupný akumulátor

Jak ukazují rozborky společnosti iFixit, opravit dnes svépomocí chytrou elektroniku je skoro nemožné. Legislativcům proto nejspíš došla trpělivost. Nizozemský list Het Financieele Dagblad se dostal k údajnému návrhu Evropské komise, která chce donutit výrobce k tomu, aby elektronika déle vydržela, byla lépe recyklovatelná a opravitelná. Konkrétní plán prý představí první místopředseda Komise Frans Timmermans v polovině března.

Pokud je uniklý dokument pravdivý a aktuální, Komise výrobcům zakáže likvidovat neprodanou nebo vrácenou elektroniku. Komponenty i surové materiály by se měly účinněji recyklovat. Obdobný návrh již loni představila francouzská vláda. Sama komise chce připravit „systém pro sběr“ nepotřebných mobilů, tabletů či nabíječek.

Nejvíce kontroverzí nejspíš upoutá bod týkající se snadné výměny akumulátorů. Komisi prý vadí, že mobilům nebo bezdrátovým sluchátkám, kterým se opotřebují baterky, lidi vyhazují, přestože by po výměně článků mohly fungovat nadále.

TIP: Europoslanci opravdu chtějí jednotnou mobilní nabíječku, učinili první krok

Jak by Komise chtěla výrobce donutit, aby zjednodušili výměnu akumulátorů, ale zatím není jasné. Každopádně by muselo jít o politický i technologický kompromis. Zejména v případě špičkových voděodolných mobilů uživatelé nemohou snadno vyměnit akumulátor proto, aby nenarušili ochranu. V řadě případů ale neopravitelnost nemá žádné prakticky opodstatnění. Typickým příkladem, který zmiňuje i nizozemský list, jsou například sluchátka AirPods, do jejichž útrob se uživatel nedostane, aniž by je nezničil.

Měli by výrobci umožnit snadnou výměnu baterek?

Zdroj: FD (článek dostupný po registraci) via GSM Arena

EU prý donutí výrobce, aby akumulátory v mobilech byly vyměnitelné
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlas/ů

17 KOMENTÁŘE

 1. 1/ v anketě chybí možnost c) je mi to u perdele

  2/ jak píše kolega STOP DIKTÁTU EU a já dodám CZEXIT

  3/ už léta mě strašně s*re například regulace maximálního výstupního výkonu do sluchátek (Android, MPx přehrávače apod.), za kterou můžou taky neo-komunisti z EU, drátová sluchátka jsou tím pádem bez zesilovače (např. FiiO) prakticky nepoužitelná, bluetooth jak která, nyní jsem třeba vracel Sony WH-XB900N, protože maximální hlasitost ve spojení s mým S10e je naprosto k smíchu (sluchátka skoro z 6k!!)

  4/ opravíte už konečně to nefunkční přihlašování v Chrome??????????????

 2. Nevýměnné akumulátory umožnily výrobu tenčích a menších telefonů (což na druhou stranu bylo úspěšně zabito většími a většími displeji). Takže ten technologický a uživatelský kompromis by byl mnohem větší. Zejména u voděodolných mobilů bychom se dostali zpět někam do velmi dávné minulosti.

  • Pokud by výměnou za výměnnou baterku pak smartphone měl 10 mm na tloušťku, osobně to beru jako dvojitou výhru. „Kreditka“ se mi v ruce drží strašně špatně, zatímco 10 mm je v pohodě (a v kapse nepoznám rozdíl).

 3. Tiež som za, niektore veci takto treba riešiť a nenechať sa na pospas firme ktora takto umelo okliestuje životnosť mojho poctivo zakúpeného zariadenia, ktoré by ešte mohlo dlhú dobu dalej fungovať. Násilný upgrade 😉