EU se chce zbavit roamingu už příští rok. Udělala k tomu další krok

0

Výbor europarlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku dnes schválil pozměňovací návrh k nařízení o jednotném telekomunikačním trhu. Přeloženo do češtiny to znamená, že jde o další krok k tomu, aby se do konce roku 2015 přestaly v zemích unie platit roamingové poplatky. Volání, SMS a data by stály stejně, ať už budete komunikovat z Česka, Portugalska nebo Itálie.

 

Návrh by také způsobil, že nebudete muset uzavírat smlouvy s českým operátory, ale budete se moci obrátit na jejich zahraniční konkurenci. Jednotný trh způsobí revoluci, ale pravděpodobně také vybídne velké telekomunikační společnosti k dalšímu slučování, což by mohlo zahubit malé operátory. Ti se bojí, že si Evropu podmaní velká čtyřka Vodafone, Telefónica, T-Mobile a Orange. Kvůli zrušení roamingu navíc mohou zdražit domácí služby, aby operátoři kompenzovali ztráty. O dalším postupu pozměňovacího návrhu budou všichni europoslanci hlasovat už 3. dubna.

Tak či onak, ještě letos od 1. července roamingové poplatky dále klesnou. Už dříve schválená regulace počítá s tím, že megabajt dat bude stát nanejvýš 20 eurocentů, minuta hovoru bude za 19/5 centů (odchozí/příchozí) a SMS za 6 centů.

Maximální ceny pro spotřebitele (bez DPH)


1. 7. 2011 1. 7. 2012 1. 7. 2013 1. 7. 2014
data (MB) 70 centů 45 centů 20 centů
odchozí hovory (min) 35 centů 29 centů 24 centů 19 centů
příchozí hovory (min) 11 centů 8 centů 7 centů 5 centů
SMS 11 centů 9 centů 8 centů 6 centů

Zdroj: EU

Ohodnoťte tento článek!