Do konce roku budeme moci nakupovat v e-shopech z celé EU

Evropský parlament schválil konec geoblockingu. Občanům EU se otevřeou e-shopy ze všech členských zemí. Má to ale háčky.

5
E-shop
Ilustrační foto (autor: geralt / Pixabay)

Evropský parlament včera schválil konec geoblockingu, tedy umělého omezování online služeb tak, aby byly dostupné jen v určitých regionech. Nové pravidlo začne platit devět měsíců po zveřejnění v úředním věstníku EU, fakticky tedy do konce roku 2018. Pro přijetí novinky hlasovalo 557 evropských poslanců, proti jich bylo 89. Formálně jej ještě musí schválit Evropská rada.

Nová regulace umožní občanům EU nakupovat online v jiných členských zemích. Podle výzkumu Evropské komise z roku 2016 prý 63 % e-shopů nedovolovalo nakupovat lidem ze zahraničí. Obchody mohly přesměrovat cizince na jinou stránku, zobrazit varovnou hlášku s omezením dostupnosti, případně chtít za nákup příplatek. To se změní.

Jak bude vypadat konec geoblockingu?

E-shopy budou muset nabízet zboží (elektroniku, oblečení apod.) zákazníkům v celé EU. Obchod si ale může vybrat libovolnou platební metodu a nemá povinnost zboží do zahraničí posílat. Musí však zákazníkům umožnit si například objednávky vyzvednout osobně, případně skrz nějakého poskytovatele virtuálních adres.

Totéž platí pro nákup služeb jako ubytování v hotelech, zapůjčení aut, lístky na sportovní utkání nebo kulturní akce. Pravidlo zaručí také přeshraniční nákup online služeb (cloudové služby, webhosting apod.).

Nové pravidlo bohužel nebude platit na obsah chráněný autorským právem. Konec geoblockingu se tak netýká e-knih, hudby, filmů, softwaru nebo her. Zahraniční katalogy nebo televizní služby se nám zatím neotevřou, ale Evropská komise do dvou let rozhodne, jestli konec geoblockingu nezavede i pro copyrightem chráněný obsah.

Do konce roku budeme moci nakupovat v e-shopech z celé EU
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas

5 KOMENTÁŘE

  1. Nic se nezmění. KOlikrát smutně koukám na Amazonu na nápis „Do ČR neposíláme“, a to půjde praktikovat dál.
    Já sice chápu, že mít e-shop třeba v Německu, taky se mně nebude chtít řešit problémy s Českou poštou, ale je to škoda 🙁
    BTW nepůjde dvojí ceny obejít neúměrným poštovným?

  2. Dobry den,
    rad bych vam tu oznamil, ze nas eshop umi od nynejska zpracovat objednavky z cele Evropy. Nicmene zbozi z logistickych duvodu rozesilame pouze po CR. Dekuji za pochopeni.

    Boze ta EU jsou kokoti.