Eurotel před 25 lety spustil první mobilní síť. Tenkrát ale ještě nebyly „mobily“ ani SIM karty

0

Včera to bylo 25 let od spuštění komerčního provozu první československé mobilní sítě. Eurotel 12. září 1991 otevřel zákazníkům analogovou NMT, která občanům dovolila telefonovat i bez telefonní šňůry. Museli však být v Praze, Brně nebo Bratislavě, jinde vysílače tehdy nebyly. A museli být především hodně movití.

Podle Deníku.cz stál první telefon 60 000 Kčs, aktivace služby 29 000 Kčs a měsíční paušál činil 2500 Kčs. Platilo se za odchozí hovor (20 Kčs za minutu) i příchozí (15 Kčs). Tehdejší průměrná mzda přitom byla jen 3800 Kčs.

Nokia Talkman MD59
Nokia Talkman MD59 (foto: Wikipedia)

Zabrat nedostaly jen peněženky, ale také ruce. Tehdy se mobilním přístrojům ještě neříkalo mobily, ale radiotelefony. A ten první – Nokia MD59 – měl tvar kufříku a vážil pět kilo. To víte, poctivé olověné akumulátory.

Tip: Jak se psala historie mobilních telefonů ve světě i u nás

NMT dnes řadíme do kategorií sítí první generace. Těch existovalo několik. NMT (Nordic Mobile Telephone) k nám přišlo ze severských zemí a rozšířilo se ještě ve východní Evropě a části Asie. Američané a Australané používali AMPS. Britové měli TACS, Němci a Francouzi zase TACS. Různých regionálních variant bylo několik. U nástupnických 2G sítí se již globálně prosadily jen dva standardy – GSM a CDMA.

 

Síť NMT nepoužívala žádné šifrování, takže nebylo složité hovory odposlouchávat. Telefony zase nepoužívaly SIM karty. Každý přístroj byl svázán jedním číslem (Eurotel používal předčíslí 601). Telefony se postupně zmenšovaly, hovory zlevnily, ale analogová síť neměla budoucnost. Eurotel ji překvapivě udržoval při životě až do léta 2006. Pak na uvolněném pásmu spustil digitální datovou síť CDMA. Ta běží doposud, ale už to má také nahnuté. O2 chce frekvence využít pro LTE.

0G znáte?

Ještě před 1G se ve světě vyvíjely bezdrátové telefonní sítě nulté generace. Jejich primárním cílem bylo dostat telefony do aut. V Československu na ní pracovala pardubická Tesla a testovací provoz spustila v roce 1978. Tzv. Automatizovaný městský radiotelefon byl první podobnou sítí ve východním bloku. (via Wikipedia).

AMR byl plně spuštěn v roce 1983, radiotelefony ale byly určeny výhradně pro státní podniky. Komerční provoz se rozjel až v roce 1989. Síť následně běžela až do roku 1999.

via Deník.cz

Ohodnoťte tento článek!