Everex CloudBook: obrovské zklamání

0

současně představen také koncept notebooku stejné třídy. Model Everex Cloudbook sliboval při trochu vyšší hmotnosti a stejné ceně 30 GB pevný disk, procesor Via C7-M taktovaný na frekvenci 1,2 GHz, 512 MB (rozšiřitelné pouze na 1 GB) operační paměti, dva USB porty, webkameru, čtečku paměťových karet a DVI výstup na monitor. Operačním systémem je gOS – linuxový derivát od Everexu, který je postaven pro použití webových aplikací a generování zisků jeho prodejci prostřednictvím skrytých reklam, kterými je celý systém prošpikován.

Přestože Everex sliboval uvedeni na trh již na začátek listopadu minulého roku, po několika odkladech se dostal do prodeje až v minulém týdnu za cenu 399 dolarů. První recenze na sebe dlouho nenechaly čekat, shrnul jsem tedy pro vás nejvýraznější vlastnosti tohoto notebooku.

Co se recenzentům líbí

 • základní prostředí operačního systému je vzhledově velmi podobné Mac OS X (je postaveno na Gnome prostředí) a je celé orientováno pro použití webových aplikací (lokálně je nainstalován v podstatě pouze OpenOffice.org, on-line je vše včetně hudebního přehrávače). Toto zahraniční recenzenti většinou chválí, český uživatel již zřejmě tak nadšen nebude (mimo připojení k internetu totiž výrazně klesá použitelnost notebooku).
 • prohlížení webových stránek je příjemně rychlé, všechny základní činnosti je téměř okamžité, problémem není ani přehrávání YouTube videí v režimu celé obrazovky. Například zobrazení titulní stránky nytimes.com trvá šest sekund.
 • karta vložená do SD slotu je automaticky rozpoznána a pokud jsou na ní uložené fotografie, systém automaticky nabídne jejich import na pevný disk počítače. Pokud zařízení fotky neobsahuje, otevře se v souborovém prohlížeči.
 • lokálně nainstalovaný OpenOffice.org se spouští za osmnáct sekund (na Eee PC se stejná aplikace spustila za 13 sekund).
 • většina připojených periferií (LCD monitor Philips, bezdrátová myš Logitech) byla rozpoznána bez problémů.

Co recenzentům vadí

 • klávesnice je vyloženě hrozná. Přestože rozměry kláves jsou stejné jako u Eee PC, jejich provedení, vedení i dotisk jsou mizerné; klávesnice je také nepřirozeně hlučná.
 • touchpad je nepoužitelný. Na Cloudbooku totiž nenajdete klasickou Touchpad jako na jiných noteboocích, pouze maličkou (s úhlopříčkou přibližně čtyři centimetry) plošku v pravém horní rohu klávesnice. Předpokládá se tak použití ovládání palcem při držení přístroje v ruce, při práci nastole se neobejdete bez externí myši.Tlačítka jsou pak umístěna na protilehlé straně klávesnice a musíte je ovládat druhou rukou. Toto uspořádání může být výhodné při práci ve stoje, ale není: citlivosttouchpadu je příliš vysoká (a nelze ji softwarově upravit) a trefit se ně drobné prvky uživatelského rozhraní není vůbec jednoduché.
 • čas startu operačního systému je nepříjemně dlouhý. Zatímco Eee PC je plně použitelné za dvacet vteřin po zapnutí, start systému gOS trvá minutu a půl. Pomalý není jen náběh operačního systému, ale i aplikací – například Firefox startuje dvojnásobek času, co naEee PC.
 • připojení k Wi-Fi sítím používajícím jakýkoli způsob zabezpečení šifrováním WEP nebo WPA nefunguje správně – systém si není schopen zapamatovat sítový klíč a je třeba jej zadávat manuálně při každém připojení.
 • většina oken se nevejde na obrazovku. Rozlišení obrazovky je stejné, jako u Eee PC. Na rozdíl od Asusu však Everex neupravil systém tak, aby se dialogová okna vešla na obrazovku. Potká vás to hned při prvním zapnutí: pokud nejste znalí Linuxu, notebook nikdy neuvedete do pohybu. Okno průvodce spuštěné při prvním zapnutí totiž zobrazí důležité tlačítka “Další” a “Dokončit” mimo viditelnou plochu obrazovky. A pokud neznáte trik s kliknutím levým tlačítkem myši do prostoru okna se současným stiskem klávesy Alt, nikdy se dál nepohnete. Toto je také důvodem toho, že velké množství zákazníků nosíCloudbook vrátit reklamaci ihned po zakoupení: zkrátka se nedokáží přes průvodce dostat.
 • prostředí systému nahodile na několik sekund tuhne a nereaguje na žádnou činnosti.
 • žádná z dodávaných aplikací neumí využít vestavěné webové kamery, nedokáží ji detekovat.
 • na externím monitoru nelze použít (bez ruční editace textových konfiguračních souborů) vyšší rozlišení než 840 x 480 bodů. Nastavení nedovolí zvolit vyšší rozlišení bez ohledu na rozměr a typ připojeného monitoru.

Nevím jak vám, ale soupis těchto poznatků na mě působí až děsivě. Ono je zřejmě snadné nainstalovat na x86 kompatibilní notebook jakýchkoli rozměrů nějakou Linuxovou distribuci, k její plné použitelnost je však zapotřebí pořádný kus práce.Asus si ve spolupráci s Xandrosem tu práci dal (mnoho aplikací je na Eee PC upraveno pro menší displej, například Konqueror je nahrazen lehčím forkem nazvaným prostě File Commander) a vše pořádně připravil. Everex prostě jen vzal svoji distribuci pro stolní počítače a nainstalovat do Cloudbooku. A výsledku se poté není co divit.

V podstatě všichni recenzenti, kterých text jsem četl se shodují: zapomeňte na Cloudbook a kupujte Eee PC. Vzhled Asusu je reprezentativní (což je ale velmi subjektivní), má srovnatelný výkon, stejné možnosti rozšíření, odladěný operační systém i lepší klávesnici. Tedy pokud nutně nepotřebujete na cestách vestavěný 30GB pevný disk, kvůli kterému budete muset takto trpět.

 Odkazy k tématu: Everex Cloudbook | videorecenze Everexu Cloudbook | zkušenosti s Everexem Cloudbook

Ohodnoťte tento článek!