Everex gPC: malý a levný počítač

0

Na první pohled je nový Everex gPC opravdu zajímavým počítačem. Jeho rozměry sice výrobce neuvádí, podle velikosti štěrbiny optické mechaniky je však můžeme velmi dobře odhadovat. Počítač se mi jeví být svými rozměry velmi podobný mému Macu mini, na rozdíl od něj je však Everex gPC z plastu celý (zatímco u Macu je velká část těla z masivního hliníku).

Pokud notebook Cloudbook představoval kompromisní výkonové řešení, gPC rozhodně nebude pomalý. Procesor od Intelu (dvoujádrové Pentium T2103) taktovaný na frekvenci 1,86 GHz, 512 MB operační paměti, 120 GB pevný disk, grafická karta Intel GMA950, gigabitový ethernet, čtyři USB porty a jeden port FireWire a dokonce i čtečka paměťových karet dostupná z čelního panelu. Ano, tušíte správně: po stránce hardwaru je gPC téměř srovnatelné s první generací intelovských Maců mini, pouze s absenci Wi-Fi a Bluetooth, které u gPC nenajdete.

Největší slabinu tohoto počítače však spatřuji v použitém operačním systému gOS. Ten je postaven nad oblíbenou Linuxovou distribucí Ubuntu, ovšem zvolený správce oken a grafické směřování celého systému není příliš uživatelsky přívětivé, přestože se na něj velmi dobře dívá.

A to nejlepší jsem si nechal na konec: počítač se začne prodávat již prvního března za cenu 499 dolarů (přibližně osm a půl tisíce korun). Nejnižší model počítače Apple Mac mini vás bude stát “pouze” o sto dolarů více, koupíte jej již za 599 dolarů (přibližně deset tisíc korun). Získáte však menší pevný disk (pouze 80 GB) a jen combo vypalovací mechaniku, navíc však dostanete výkonnější procesor (Intel Core 2 Duo na frekvenci 1,83 GHz), dvojnásobek operační paměti (1 GB) a již zmíněnou bezdrátovou konektivitu. A také operační systém Mac OS X Leopard společně s balíkem multimediálních aplikací iLife. A přiznejme si, že ve srovnání s gOS vyhrává Mac OS X ve všech ohledech.

 Odkazy k tématu: Everex gPC | Everex CloudBook | Apple Mac mini | Everex gOS

Everex gPC: malý a levný počítač

Ohodnoťte tento článek!